VMware vForum - Transformacija u akciji
Zahvaljujući prevladavajućem profilu sudionika vForuma, najposjećenija grana predavanja na ovom forumu bila je upravo tehnička. Tu su opet prevladavale jake snage VMwarea i Della, koje su nam prezentirale nekoliko aktualnih produkata, i to u deep dive maniri
Tvrtka VMware utemeljena je 1998. godine u Palo Altu, u Kaliforniji, i s inicijalnih dvadesetak zaposlenika djelovala gotovo u konspiraciji sve do prvih mjeseci 1999., a već nakon nekoliko mjeseci iz proizvodnih pogona izašla je prva verzija VMware Workstationa. Na serversko tržište izašli su 2001. godine s VMware GSX i ESX serverom. Tijekom 2003. pojavili su se Virtual Center, vMotion i Virtual SMP tehnologija, a od 2004. i inačica za 64-bitne sustave. Zahvaljujući izvrsnim rješenjima koje je tržište odmah prepoznalo, zapeli su za oko EMC-u, koji je već 2004. godine preuzeo vlasništvo nad kompanijom. Nakon nekoliko manjih i većih potresa i restrukturiranja, tvrtka je došla u vlasništvo Della i EMC-a, nakon njihova udruživanja 2016. godine. Na tom putu VMware je i sam preuzeo više desetaka manjih kompanija i njihova kvalitetna rješenja integrirao u svoj paket proizvoda.
Zagrebački vForum
Martin Obradović, VMwareov Territory Manager Adriatic, kratkim je uvodom otvorio VMwareovo zagrebačko okupljanje. Govorio je o stanju kompanije, ciljevima i smjerovima razvoja. Nakon njega, svojim su se predavanjima predstavili keynote govornik Martin Niemer (Director Strategy Consulting CEE) te Sašo Tasevski (Dell EMC Senior SE Manager SEE), koji nas je u zanimljivom izlaganju upoznao s načinima i oblicima integracije Dell-EMC-a i VMwarea. Tomislav Lukačević (HPE Servers Presales Consultant Adriatics) približio nam je suradnju između HPE Synergyja i VMware Cloud Foundationa u softverski definiranom podatkovnom centru (SDDC), takozvanom Hybrid Cloudu.
Slijedio je Aleš Simončić (Technical Sales leader DCG EMEA SE) informativnom prezentacijom o paleti Lenovovih servera i njihovoj kompatibilnosti sa svim VMwareovim proizvodima u izgradnji cloud infrastrukture. Prvi dio događaja zatvorio je Tomislav Loparić (Senior System Engineer at Veeam Software), interesantnom pričom o količini, rastu, gomilanju i upravljanju podacima kako bi iz njih izvukli maksimalnu korist.
Forum se u tom trenutku podijelio na tri zasebna dijela – Business, Case Study i Technical, kako bi što više predavača moglo predstaviti razne aspekte kompanije i proizvoda koje nudi.
U poslovnoj grani predavanja mogli smo slušati o modernizaciji data centara i hiperkonvergentnoj infrastrukturi, osnaživanju digitalnog radnog prostora, transformaciji informacijske sigurnosti te integraciji “javnih oblaka”, bez obzira na vendora. Sve to predstavili su nam VMwareovi specijalisti, okupljeni u vrlo jakom sastavu.
Druga zanimljiva grana predavanja, Case Study, okupila je korisnike VMwareovih proizvoda koji su demonstrirali svoja iskustva s implementacijom VMwareovih rješenja i rješavanjem stvarnih poslovnih problema. Tu su se mogli čuti dojmovi vezani uz konsolidaciju infrastrukture i biznisa Brune Šunjića i Saše Lopara iz Combisa i Tuble, zatim priča o implementaciji privatnog cloud rješenja u sudjelovanju tvrtke S&T i Atlantic grupe, koju su prezentirali Marko Katavić i Branimir Kušanić. Slijedio je case study, temeljen na zajedničkom iskustvu King ICT-a i Hrvatske pošte pri uvođenju hiperkonvergentne infrastrukture (HCI), koji su predstavili Kristian Koljatić i Dubravko Mihelić. Najzad, čuli smo zanimljivu priču o implementaciji Workspace ONE-a, Compinga i Hrvatske narodne banke. Workspace ONE, rješenje koje počiva na tehnologiji AirWatch, integrira kontrolu pristupa, upravljanje aplikacijama i uređajima različitih platformi, a raspoloživo je kao cloud servis ili takozvana on-premises implementacija. Svoja iskustva s ovom tehnologijom prenijeli su nam Nedeljko Matejak i Mario Jurčević.
Tehnikalije
Za početak, čuli smo priču o NSX SDN-u (Software Defined Network), rješenju koje mrežne funkcije uklanja s fizičkih uređaja isto onako kako to hipervizor čini odvajanjem virtualnih strojeva i hardvera. Slijedio je vSAN use case, vezan uz hiperkonvergentni SDS (Software Defined Storage), koji združuje diskovni prostor hostova u klasteru u jedinstveni distribuirani dijeljeni data store. Nakon toga, saznali smo nešto novo i zanimljivo o proizvodu koji smo do prije nekoliko godina poznavali kao vCenter Operations Manager, a koji se sada zove vRealize. Radi se o softverskoj platformi koja je na usluzi administratorima pri izgradnji i upravljanju heterogenim hibridnim cloudovima.
Tako je privedeno kraju još jedno druženje stručnjaka, integratora i korisnika široke palete VMwareovih rješenja, koja se sada prije svega bave javnim oblacima i integracijom njihovih usluga u privatno okruženje, ali to nikako ne bi trebalo obeshrabriti one “male” korisnike koji nemaju takvih afiniteta i vjerojatno im neće trebati veći dio proizvoda o kojima se govorilo. Ne zaboravimo da je VMware prije svega platforma za virtualizaciju fizičkih strojeva, koja je u svojem najapstraktnijem obliku čak i besplatna.
NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.