VMware vForum - Transformacija u akciji

Zahvaljujući prevladavajućem profilu sudionika vForuma, najposjećenija grana predavanja na ovom forumu bila je upravo tehnička. Tu su opet prevladavale jake snage VMwarea i Della, koje su nam prezentirale nekoliko aktualnih produkata, i to u deep dive maniri

Rajko Plečko četvrtak, 1. studenog 2018. u 00:00
Prisutne je na samom početku pozdravio Martin Obradović, VMware Territory Manager Adriatic
Prisutne je na samom početku pozdravio Martin Obradović, VMware Territory Manager Adriatic

Tvrtka VMware utemeljena je 1998. godine u Palo Altu, u Kaliforniji, i s inicijalnih dvadesetak zaposlenika djelovala gotovo u konspiraciji sve do prvih mjeseci 1999., a već nakon nekoliko mjeseci iz proizvodnih pogona izašla je prva verzija VMware Workstationa. Na serversko tržište izašli su 2001. godine s VMware GSX i ESX serverom. Tijekom 2003. pojavili su se Virtual Center, vMotion i Virtual SMP tehnologija, a od 2004. i inačica za 64-bitne sustave. Zahvaljujući izvrsnim rješenjima koje je tržište odmah prepoznalo, zapeli su za oko EMC-u, koji je već 2004. godine preuzeo vlasništvo nad kompanijom. Nakon nekoliko manjih i većih potresa i restrukturiranja, tvrtka je došla u vlasništvo Della i EMC-a, nakon njihova udruživanja 2016. godine. Na tom putu VMware je i sam preuzeo više desetaka manjih kompanija i njihova kvalitetna rješenja integrirao u svoj paket proizvoda.

Zagrebački vForum

Martin Obradović, VMwareov Territory Manager Adriatic, kratkim je uvodom otvorio VMwareovo zagrebačko okupljanje. Govorio je o stanju kompanije, ciljevima i smjerovima razvoja. Nakon njega, svojim su se predavanjima predstavili keynote govornik Martin Niemer (Director Strategy Consulting CEE) te Sašo Tasevski (Dell EMC Senior SE Manager SEE), koji nas je u zanimljivom izlaganju upoznao s načinima i oblicima integracije Dell-EMC-a i VMwarea. Tomislav Lukačević (HPE Servers Presales Consultant Adriatics) približio nam je suradnju između HPE Synergyja i VMware Cloud Foundationa u softverski definiranom podatkovnom centru (SDDC), takozvanom Hybrid Cloudu.

Slijedio je Aleš Simončić (Technical Sales leader DCG EMEA SE) informativnom prezentacijom o paleti Lenovovih servera i njihovoj kompatibilnosti sa svim VMwareovim proizvodima u izgradnji cloud infrastrukture. Prvi dio događaja zatvorio je Tomislav Loparić (Senior System Engineer at Veeam Software), interesantnom pričom o količini, rastu, gomilanju i upravljanju podacima kako bi iz njih izvukli maksimalnu korist.

Forum se u tom trenutku podijelio na tri zasebna dijela – Business, Case Study i Technical, kako bi što više predavača moglo predstaviti razne aspekte kompanije i proizvoda koje nudi.

U poslovnoj grani predavanja mogli smo slušati o modernizaciji data centara i hiperkonvergentnoj infrastrukturi, osnaživanju digitalnog radnog prostora, transformaciji informacijske sigurnosti te integraciji “javnih oblaka”, bez obzira na vendora. Sve to predstavili su nam VMwareovi specijalisti, okupljeni u vrlo jakom sastavu.

U VMwareu ništa nisu prepustili slučaju pa su za uspjeh eventa bili zaduženi brojni specijalisti kompanije
U VMwareu ništa nisu prepustili slučaju pa su za uspjeh eventa bili zaduženi brojni specijalisti kompanije

Druga zanimljiva grana predavanja, Case Study, okupila je korisnike VMwareovih proizvoda koji su demonstrirali svoja iskustva s implementacijom VMwareovih rješenja i rješavanjem stvarnih poslovnih problema. Tu su se mogli čuti dojmovi vezani uz konsolidaciju infrastrukture i biznisa Brune Šunjića i Saše Lopara iz Combisa i Tuble, zatim priča o implementaciji privatnog cloud rješenja u sudjelovanju tvrtke S&T i Atlantic grupe, koju su prezentirali Marko Katavić i Branimir Kušanić. Slijedio je case study, temeljen na zajedničkom iskustvu King ICT-a i Hrvatske pošte pri uvođenju hiperkonvergentne infrastrukture (HCI), koji su predstavili Kristian Koljatić i Dubravko Mihelić. Najzad, čuli smo zanimljivu priču o implementaciji Workspace ONE-a, Compinga i Hrvatske narodne banke. Workspace ONE, rješenje koje počiva na tehnologiji AirWatch, integrira kontrolu pristupa, upravljanje aplikacijama i uređajima različitih platformi, a raspoloživo je kao cloud servis ili takozvana on-premises implementacija. Svoja iskustva s ovom tehnologijom prenijeli su nam Nedeljko Matejak i Mario Jurčević.

Tehnikalije

Za početak, čuli smo priču o NSX SDN-u (Software Defined Network), rješenju koje mrežne funkcije uklanja s fizičkih uređaja isto onako kako to hipervizor čini odvajanjem virtualnih strojeva i hardvera. Slijedio je vSAN use case, vezan uz hiperkonvergentni SDS (Software Defined Storage), koji združuje diskovni prostor hostova u klasteru u jedinstveni distribuirani dijeljeni data store. Nakon toga, saznali smo nešto novo i zanimljivo o proizvodu koji smo do prije nekoliko godina poznavali kao vCenter Operations Manager, a koji se sada zove vRealize. Radi se o softverskoj platformi koja je na usluzi administratorima pri izgradnji i upravljanju heterogenim hibridnim cloudovima.

Tako je privedeno kraju još jedno druženje stručnjaka, integratora i korisnika široke palete VMwareovih rješenja, koja se sada prije svega bave javnim oblacima i integracijom njihovih usluga u privatno okruženje, ali to nikako ne bi trebalo obeshrabriti one “male” korisnike koji nemaju takvih afiniteta i vjerojatno im neće trebati veći dio proizvoda o kojima se govorilo. Ne zaboravimo da je VMware prije svega platforma za virtualizaciju fizičkih strojeva, koja je u svojem najapstraktnijem obliku čak i besplatna.

 NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.