F2 – Future of Fintech - Sedmi F2: Neizvjesna budućnost
Konferenciju je najavom bogatog dvodnevnog programa, od naizgled old school financijskih tema, poput inflacije, do onih tema koje se u regiji prvi put obrađuju na F2 konferenciji, otvorio njezin direktor i glavni urednik Mreže za IT profesionalce Oleg Maštruko
Sedma po redu konferencija F2 – Future of Fintech 2023, u organizaciji Buga i Mreže, održana je u prostoru Kaptol Boutique Cinema & Bar. Kao i svi eventi u našoj organizaciji, i F2, uz izdanje uživo, ima i streaming prijenos te mogućnost da sudionici pregledavaju predavanja online nakon konferencije.
Što svaki fintech treba znati?
Prvo keynote predavanje održao je Philip Rothfield, fintech consultant s preko 30 godina iskustva u bankarstvu, ulaganjima i upravljanju imovinom, usmjeren na razumijevanje potreba institucionalnih investitora i njihovih klijenata. Inače, Rothfield savjetuje odbore kompanija te B2B fintech startup tvrtke o marketinškoj strategiji, kao i o pružanju usluga poslovnog razvoja. U svojem predavanju "What every Fintech should know about Marketing and Business Development" predstavio je savjete za upravitelje fondova, financijskih savjetnika i njihovih klijenata, platforme za prikupljanje i distribuciju tokena Tokenbridge. Kroz svoj sustav distribucije tokena, koji je ujedno i rješenje za integralno upravljanje gotovinom CBDC-a ili stablecoinima, Tokenbridge ima cilj poboljšati operativne procese, neučinkovitost i rizik, objasnio je Rothfield, dodajući kako usluga ima koristi od otvorene arhitekture, strukture koja ne ovisi o lancu blokova, što omogućuje kompatibilnost s bilo kojom imovinom ili mrežnim tokenom.
Direktorica Direkcije za europske odnose Hrvatske narodne banke Ana Šabić govorila je o nizu prednosti koje je Hrvatskoj donijelo uvođenje eura na početku ove godine, odnosno ulazak u eurozonu, kao što su niže kamate, bolji kreditni rejting i ostalo.
U trećem keynote predavanju "Primjena AI-ja u investicijskim alatima i put za budućnost", Marko Bogdan iz InterCapitala ukazao je na primjenu rješenja umjetne inteligencije u aplikaciji Genius, koji se ogledaju, među ostalim, u obradi mnoštva podataka u dužem razdoblju, a koji služe za optimizaciju portfelja klijenata. Uz sve mogućnosti umjetne inteligencije, konačne odluke o investiranju još su na investicijskim timovima, koji imaju zadnju riječ, istakao je Bogdan.
Pokretanje Hrvatske
Nakon tri uvodna keynote predavanja, konferencija je nastavljena panel-diskusijom pod nazivom "Zašto ICT nije pokrenuo Hrvatsku?". Panel je moderirao Oleg Maštruko, a sudionici su bili ekonomski analitičar, viši predavač na Prague City University Željko Ivanković, poslovna analitičarka Tajana Barančić, chief digital officer u JGL-u, Mario Volarević te kolumnist u Mreži Ivo Špigel. Tajana Barančić prisjetila se 2011. godine, kada su nastale njene prve analize IT sektora. "Od 2011. do 2022. godine, IT je ostvario 4,5 puta veće prihode, izvoz je rastao 11,2 puta, broj zaposlenika s 9.300 na 34.300 u 10/2023., izvoz je u prihodima dosegao gotovo 50%, imamo jednoroge, potentne startupe, odlične agencije, činimo 5,7% BDP-a", rekla je Barančić, istaknuvši kako nije ni blizu sve u IT-ju sjajno, ali se, s obzirom na okolnosti, puno napravilo. Prisjetila se kako su prije desetak godina po ministarstvima govorili da je IT šačica programera u podrumima i garažama, koji ne mogu ništa bitno napraviti.
Željko Ivanković podsjetio je kako IT ne donosi ni globalno povećanje produktivnosti, kao što su to radile ranije tehnološke revolucije, premda se od njega to očekivalo, podsjetio je kako je na to upozoravao nedavno preminuli ekonomist Ivo Bićanić. Sudionici panela razgovarali su i o razlozima zašto hrvatski ICT nije dostigao udjele u nacionalnom BDP-u, kao u, primjerice, Irskoj ili Estoniji, koje su daleko najviše iskoristile digitalizaciju za ekonomski razvoj. Sudionici su se složili da je ICT pokretačka industrija u hrvatskom gospodarstvu, sa svojim godišnjim rastom od oko 16 posto.
Nakon zanimljive panel-rasprave, Jasmin Baborac iz Combisa, u svojem predavanju "Voice asistenti u financijskoj industriji: Transformacija korisničkog iskustva kroz AI", predstavio je prvog glasovnog asistenta u Hrvatskoj koji se temelji na korištenju generativne umjetne inteligencije, a koji je Combis namjenski napravio za Zagrebačku banku.
Fintech, software i ML guru Marko Rukonić, u predavanju "Naslijeđe iz doba niskih kamata – problemi malih i velikih", objasnio je trendove u digitalizaciji financija i utjecaj digitalizacije na kamate, te tržište državnih obveznica na financijski razvijenom tržištu Sjedinjenih Američkih Država.
Obaveze i želje
U poslijepodnevnom dijelu prvoga dana f2 – Fintech of Future konferencije, zamjenik predsjednika Upravnog vijeća HANFA-e Tomislav Ridzak, u predavanju "DORA – da li se to mora?", predstavio je novosti u regulaciji koje donosi ta regulativa Europske unije. Cilj direktive je daljnje jačanje otpornosti financijskog sektora od rastućih zlonamjernih kibernetičkih prijetnji.
BA & BI konzultantica Koios Consultinga Morana Jerković, u svojem predavanju "Tokenizacija Investicijskih Fondova: Transformacija Financijske Industrije", predstavila je prednosti tokenizacije u investicijskim fondovima kroz bolju sigurnost koju donosi imovini, real time informacije, bolju analitiku, ubrzanje aktivnosti… Naglasila je kako blockchain tehnologiju treba integrirati u postojeće financijske sustave zbog niza koristi koji donosi.
Boris Agatić iz Blocksizea u predavanju "Blockwerk Orange – the state of blockchain technology in finance", predstavio je prednosti primjene novih tehnologija, poput blockchaina, cloud computinga, big data alata, Interneta stvari, i drugih u financijskoj industriji. Prednosti njihove primjene su, među ostalim, transparentnost, niža cijena usluga, automatizacija i ubrzanje procesa.
Nakon druge panel-rasprave, direktorica proizvoda i usluga Mastercarda Tina Mirčeta u predavanju "Threat landscape analysis for the financial industry in Europe" ukazala je na potrebu detaljnije analize kibernetičkih prijetnji kojima je financijska industrija jako izložena. Predstavila je načine analize u Mastercardu.
Stefan Martinić iz Kramarić & Partneri, u predavanju "Digitalni euro – stabilnost i nepovjerenje u privatni sektor, dvije strane istog novčića", predstavio je opcije uvođenja digitalnog eura, o kojima razmišljaju u institucijama Europske unije.
Dario Hlupić Radić, iz Hrvatske narodne banke, u predavanju "Regulacija kriptoimovine u Hrvatskoj i Europskoj uniji", predstavio je aktualna zakonska rješenja za kriptoimovinu u Hrvatskoj i Europskoj uniji.
U posljednjem predavanju prvoga dana konferencije F2 – Future of Fintech, Aco Momčilović iz Global AI Ethics Institutea, u predavanju "AI in Fintech – Market and Cases", uz objašnjenja sve sofisticiranijeg korištenja umjetne inteligencije u financijskoj industriji, predstavio je niz zanimljivih i najkorištenijih primjera njezina korištenja u fintechu.
Drugi dan
Drugi dan ovogodišnje F2 –Future of Fintech konferencije započeo je predavanjem Željka Ivankovića pod nazivom "Nije za čistunce! Što je, i čemu služi stablecoin?". On je istaknuo kako je stablecoin jedan od kanala komunikacije kriptosvijeta, ali i izvan kriptosvijeta, odnosno svijeta tradicionalnih (fiat) financija, objasnio je razliku između kriptovaluta i stablecoina, te ukazao kako stablecoin ustvari ima ključne obrasce kakve imaju banke. "Izdavači stablecoina funkcioniraju kao zalagaonice", objasnio je Ivanković.
Service Management Consultant Imavesa Zoran Habijan, u predavanju "Service management u financijskim tvrtkama", ukazao je na rast regulative u financijskoj industriji i dužnosti sudionika na tržištu da ispunjavaju sve obveze iz tih regulativa nizom izvješća regulatorima. Habijan je ukazao i na nužnost takve regulative.
Ekonomski komentator portala Index.hr Branimir Perković ukazao je u predavanju "Treća industrijska revolucija je razočarala?", na problem nedostatka rasta produktivnosti treće industrijske revolucije.
Data Analytics Expert Srečko Zajec, u predavanju "Graph Analytics in Finance", objasnio je sve prednosti primjene teorije mreža i graf baza podataka u analitici velikih složenih skupova podataka.
Crypto Portfolio Manager Novak Svrkota, temom "Kripto – najbolja i najgora investicija" ukazao je na potrebno angažiranje stručnjaka kod ulaganja u kriptoimovinu, iskustva s kriptotržišta, te najnovije trendove.
Završno predavanje ovogodišnje konferencije F2 – Future of Fintech "Regulatorni okvir za Fintech u svjetskim pravnim sustavima", održao je Petar Petrić iz Petrić & Kajić Law Firm LLC, predstavivši regionalne i nacionalne regulative kriptoimovine u svijetu, odnosno u najzanimljivijim zemljama za kriptoinvestiranja.
Sponzori i partneri sedmog izdanja konferencije F2 bili su Combis i Genius by Intercapital, te MasterCard, Aircash, Imaves, i Koios. (G. K.)