Computex i InnoVEX 2019, Taipei - Tajvanski Computex ne posustaje ni ove godine
Najveći azijski tehnološki sajam i ove je godine uspio zadržati pozornost posjetitelja. Diversifikacija prema startupima, započeta prije nekoliko godina preko podsajma InnoVEX, pokazala se kao pun pogodak
Nakon pet dana trajanja, 1. lipnja zatvoren je Computex 2019, baš kao i startup konferencija InnoVEX. Prema podacima organizatora, sajam je posjetilo 42.495 inozemnih kupaca iz 171 različite zemlje svijeta, što je samo pola posto više u odnosu na prošlu godinu. Najviše kupaca stiglo je redom iz Kine, SAD-a, Japana, Južne Koreje, Hong Konga, Tajlanda, Singapura, Njemačke, Malezije i Indije. InnoVEX, mnogo mlađa konferencija koja se održava tek nekoliko godina, privukao je 18.251 posjetitelja u tri dana trajanja, s rastom posjeta od 3% u odnosu na prošlu godinu. Osim 69 izlagača, InnoVEX-u je prisustvovalo 45 inozemnih velikih ulagača u startupe, uključujući Samsung NEXT, LINE, Delta, China Trust i najveću izraelsku platformu za okupljanje ulagača – OurCrowd.
Na InnoVEX-u je, pak, održano natjecanje u pitchanju – prezentiranju projekta investitorima s ciljem osiguravanja financiranja za startupski projekt. Fond nagrada ove je godine iznosio 420.000 dolara, a podijelili su ga startupi MedFluid, Omni Eyes, Mind & Idea Fly, Onesoftdigm, PurCity. Uz to, MTAMTech je osvojio 10.000 dolara od Taiwan Capitala, a Ganzin technology 10.000 dolara od Qualcomma.
AMD-ova premijera
Ove godine sajam je prvi put otvoren keynote prezentacijom velike tvrtke izlagača. To je ovaj put bio AMD, čija je direktorica na otvaranju sajma predstavila novu generacija stolnih procesora Ryzen 3000 te najavila uskoro lansiranje novih grafičkih kartica Radeon RX 5000, temeljenih na arhitekturi RDNA. Na početku izlaganja imali smo prilike čuti o novoj generaciji serverskih procesora kodnog imena Rome, koji u istom pakiranju donose do 64 fizičke jezgre, zahvaljujući korištenju 7-nanometarskog proizvodnog procesora. AMD-ova direktorica nije se zaboravila pohvaliti i novim ugovorom s američkom vladom, koja je AMD-u i tvrtki CRAY odlučila povjeriti izgradnju novog superračunala Frontier. Ta bi zvijer 2021. godine sa svojih 1,5+ eksaflopa (exa – 1018) trebala biti najbrže superračunalo na svijetu.
Nadolazeće grafičke kartice Navi ne koriste GCN, već arhitekturu RDNA – Radeon DNA. RDNA bi za AMD-ove grafičke kartice trebao biti ono što je arhitektura Zen bila za procesore – veliki skok u performansama i učinkovitosti izvođenja (bolji omjer performansi i potrošnje). Za proizvodnju se koristi 7-nanometarski proces, a kao sučelje prema ostatku računala imamo PCIe 4.0, što kartice Navi čini prvim stolnim karticama koje nude tu tehnologiju. U odnosu na Vegu, RDNA čipovi nude 25% više performanse na istom radnom taktu te 50% višu učinkovitost, odnosno FLOPs/W.
Ryzeni 3000 predstavljaju treću generaciju procesora temeljenih na arhitekturi Zen. Obitelj Ryzen 1000 koristila je 14-nanometarski proces i arhitekturu Zen, Ryzen 2000 12-nanometarski proces i arhitekturu Zen+, a Ryzeni 3000 oslanjaju se na novi, 7-nanometarski proces i arhitekturu Zen 2. Zen 2 donosi 15% više performanse u odnosu na takt, dvostruko veće FPU performanse (na račun hardverske implementacije AVX2 registara) te dvostruko veću količinu priručne memorije, koja nove procesore stavlja bok uz bok s najmoćnijim serverskim procesorima otprije nekoliko godina. Povećan je i broj jezgri – perjanica ponude Ryzen 9 3900X ima čak 12 jezgri, naprema dosadašnjih osam.
Novi Xeoni E i procesori vPro
Intel je, pak, na svojoj konferenciji za medije lansirao nove procesore vPro 9. generacije. Dakle, riječ je procesorima koji dolaze u kombinaciji s čipsetom koji podržava poslovnu platformu vPro, s dodatnim zaštitama i mogućnošću lakšeg daljinskog upravljanja i održavanja. Dakako, riječ je 14-nanometarskim procesorima, i samim time tehnologiji koja je već viđena i prepakirana s fokusom na zahtjeve korporativnih okruženja.
Intelova gama obogaćena je i s 14 novih Xeona E. Riječ je o single socket procesorima za mobilne i stolne radne stanice. Oni nude do 8 fizičkih jezgri, 16 threadova, maksimalni takt od 5 GHz te podršku za do 128 GB DDR4 ECC memorije. Za one koji trebaju mnogo veći broj jezgri i maksimalne performanse, Intel je za ovu jesen pripremio novu generaciju svoje platforme HEDT. Nova generacija X-Series Core procesora donosi do 28 fizičkih jezgri, što smo već imali prilike vidjeti na Platinum seriji Xeon procesora koji koriste posve jednaku arhitekturu.
Intel i dalje gura Project Athena – inicijativu u sklopu koje Intel u suradnji s OEM partnerima želi podići i optimizirati iskustvo korištenja modernih laptopa na novu razinu. Osim sirovih hardverskih specifikacija, ti laptopi nove generacije trebali bi ponuditi bolje iskustvo korištenja – značajno veće trajanje baterije u stvarnim uvjetima, buđenje iz Sleep načina rada za manje od jedne sekunde, biometrijsko logiranje, Precision Touchpad, brzo punjenje (pola sata punjenja za 4 sata rada). Općenita ideja su rigorozniji standardi i rigoroznije testiranje mogućnosti laptopa, kako od samih proizvođača, tako i od Intela. Prvi takvi laptopi trebali bi se naći na policama trgovina u sezoni blagdana, dakle, krajem godine.
Ključni element u tim novim laptopima trebali bi biti 10-nanometarski procesori. Procesori kodnog imena Ice Lake bit će prvi Core procesori 10. generacije. Stići će ukupno 11 različitih modela u i3, i5 i i7 izvedbi, no valja imati na umu da je riječ o U varijantama mobilnih procesora, s potrošnjom do 26 W. Oni donose posve novu arhitekturu jezgri Sunny Cove, s 18% bržim performansama na istom taktu u odnosu na stari Skylake, koji je podloga svih aktualnih procesora, značajno bolje integriranom grafikom s performansama od 1 TFLOP, te integriranom podrškom za WiFi 6 i Thunderbolt 3.
Studio laptopi za zahtjevne
Nvidia na Computexu ove godine nije bila osobito aktivna – od hardverskih noviteta, tu je samo novi program za certifikaciju laptopa visokih performansi. Laptopi NVIDIA Studio namijenjeni su kreatorima – korisnicima koji se intenzivno bave stvaranjem foto, video, 3D i audio sadržaja. Riječ o programu certifikacije laptopa koji zadovoljavaju minimalne specifikacije programa NVIDIA Studio – Core i7 procesor, RTX 2060 ili Quadro RTX 3000 grafika, 16 GB memorije, FHD ili 4K zaslon, 512-gigabajtni SSD.
Jedan od prvih takvih uređaja je Razerov Blade Studio Edition u 15-inčnoj i 17-inčnoj varijanti. Razer Blade 15 Studio Edition bit će opremljen OLED UHD ekranom osjetljivim na dodir, 32 GB memorije, NVMe SSD-om od 1 TB, procesorom Core i7-9750H i Quadro RTX 5000 grafikom. 17-inčni model, pak, ima UHD ekran s brzinom osvježavanja od 120 Hz, Quadro RTX 5000 te još brži procesor Core i9-9880H s osam jezgri. Zanimljivo je da ti novi laptopi nemaju standardno crno, već snježnobijelo kućište (Razer boju naziva Mercury White), pa dosta podsjećaju na Appleove MacBookove Pro, koji im ujedno predstavljaju i izravnu konkurenciju. Laptopi će biti dostupni kasnije ove godine, a konkretne cijene zasad nisu poznate.
NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.