AWS re:Invent konferencija - Što je novo u (Amazonovom) oblaku?
Najvažnija konferencija u svijetu clouda potvrdila je aktualne trendove – fama oko machine learninga ne jenjava
Amazonova konferencija re:Invent doima se kao glazbeni festival, s više od 40 tisuća posjetitelja, nebrojenim koncertima, tulumima i vendorima koji vam u međuvremenu nešto žele prodati. Osim toga, radi se o najvažnijem tjednu u industriji clouda.
AWS može se pohvaliti, a ove godine nisu štedjeli superlative, s nešto više od polovice tržišnog udjela i dominantnom pozicijom ispred Microsofta, Googlea, Alibabe i IBM-a na području cloud usluga.
Dok se konkurencija trga predstaviti što bolje osnovne alate, Amazon se ne srami koristiti godine prednosti i zalazi sve više u specijalizirane usluge, s cijelom ergelom najavljenih alata za strojno učenje, prvim enterprise hardverom, i čak virtualnom satelitskom postajom. U slučaju da koristite AWS, ove najave sigurno će vam donijeti novosti u poslovanju.
Cloud u garaži
Među najvećim najavama nalazi se Outposts, Amazonov odgovor Microsoftovom Azure Stacku i njegovim providerima. Iako se tek radilo o najavi, ona je prikazala server “on premise AWS”, koji možete instalirati u vlastiti datacentar i spojiti s postojećom Amazonovom mrežom u svrhu proširivanja kapaciteta i udovoljavanju zahtjevima za privatnim hardverom.
Suradnja s VMwareom omogućuje korištenje njihova cloud panela ili nativnog AWS softvera, no doseg mu se čini ograničenim na virtualne servere, ili ono što u najavi zovu “compute + storage”, odnosno EC2 instance i njihov Elastic Block Storage.
U praksi, radi se o hibridnom cloudu, odnosno produžetku vašeg privatnog clouda (VPC-a u Amazonovoj terminologiji) na vašoj lokaciji. Vidimo nekoliko potencijalnih primjena, no pitanje je koliki će biti stupanj integracije, i kako će se naplaćivati. Usluga je u zatvorenoj beti, stoga ćemo tek vidjeti njezine mogućnosti, kao i to radi li se o konkretnom pomaku na teren koji su zasad držali Microsoft i njegovi partneri HP, Lenovo i drugi.
Machine learning za mase
Google je lošiju tržišnu poziciju htio popraviti diferencijacijom svog Clouda s pregrštom usluga za strojno učenje (ML) i pozicioniranjem kao “one stop” rješenje za analizu i razvoj na području umjetne inteligencije, najviše kroz svoj nedavno najavljen AI Hub. Amazonov odgovor nije trebalo dugo čekati, a ispao je gotovo neproporcionalan.
Lajtmotiv konferencije bili su sveprisutni ML i AI, no za razliku od ponude dostupne u Google Cloudu, AWS cilja na olakšavanje života znanstvenicima, bolju integraciju alata za manje vremena i muke potrošenog na njihovu implementaciju. U sklopu toga lansirani su Machine Learning University s 45 sati besplatnih tečajeva, program stipendija znanstvenicima i bolji pristup AWS Marketplaceu za preuzimanje i prodaju takvih alata.
Uz 13 najavljenih usluga, nisu propustili spomenuti i najveće ML klijente, izdvajajući Netflix, Intuit, Siemens i Formulu 1 među više od 10 tisuća korisnika usluge. Analitički dio ponude temelji se na alatu za jednostavnije i jeftinije treniranje modela SageMaker Ground Truth, ali prava zvijezda i možda konkretnija pomoć ozbiljnijim korisnicima nove su EC2 instance, koje će pružati snagu potrebnu za ML projekte po nižoj cijeni.
Čopor predvode P3dn i C5n klase virtualnih strojeva s višom mrežnom propusnošću; prvi svoje performanse temelje na Nvidijinom GPU-u Tesla v100, a drugi na Intelovom Xeonu Platinum 8000, a zajednička točka im je 100 Gbps mreža i mogućnost korištenja novog čipa Inferentia za optimizaciju ML procesa.
Hardversku ponudu zaokružuje Amazonov prvi procesor Graviton, baziran na ARM arhitekturi. Oglašava se kao jeftina alternativa manjim x86 instancama, no sudeći prema ne tako niskim cijenama, još nam nije jasna njegova uloga u AWS-u, osim smanjenja računa za struju, no u kontekstu nedavnog dodavanja AMD-ovih procesora u ponudu, stvaraju jasnu poruku Intelu.
U Mountain Viewu ne propuštaju se pohvaliti svojim statusom predvodnika u ML svijetu i činjenicom da je najpopularniji framework za učenje TensorFlow nastao u Googleu. Amazonov odgovor kako se “85% svih projekata temeljenih na TensorFlowu u cloudu pokreće na AWS-u” pokazuje razliku u razmišljanjima, no tek ćemo vidjeti hoće li prevladati Googleova originalnost alata ili Amazonova jednostavnost implementacije.
Tinker tailor server spy
Unatoč uspješnoj konferenciji i izvrsnim financijskim rezultatima, godina nije bila najbolja za javnu percepciju Amazona. Loši uvjeti u tvrtkinim skladištima, potplaćenost radnika i proglašavanje dva grada novim sjedištima kompanije u HQ2 natječaju ostavili su mnoge bijesnim, a komentatori odluku da je jedno od njih u neposrednoj blizini Washingtona D.C. stavljaju u vezu s lukrativnim ugovorom, nedavno potpisanim s Pentagonom.
Natječaj je brzo izložen optužbama da je namješten za Amazon, a tvrtkin osnivač i CEO Jeff Bezos nije pomogao kritikama s kupnjom Washington Posta i kuće u gradu prije proglašenja pobjednika. Najviše se našao pogođen Oracle, koji se brzo žalio na rezultate, a sam Larry Ellison optužio je AWS da u pozadini koristi njihove proizvode. Odgovor se nije dugo čekao pa je Amazonov CTO na re:Inventu objavio gašenje Oracleova podatkovnog skladišta i prelazak na vlastiti Redshift, uz napomenu da mu se radilo o “najboljem danu otkad je u Amazonu”.
Re:Invent je na preporuku analitičara sadržavao manje najava i bolji fokus od ranijih događaja, ali uloga mu je bila i signalizacija da se AWS neće udobno smjestiti u svojoj vodećoj poziciji i propustiti ući na tradicionalno konkurentska polja kako bi pomrsili planove najvećima. Google, Microsoft, Oracle i u neku ruku Intel, dobili su izravnu rukavicu u lice, ali pitanje je koliko snažno na nju uopće mogu odgovoriti.
NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.