Knjige - Za svjedodžbu etičkog hakera

Sintagma “elektroničkog Pearl Harboura” skovana je krajem devedesetih godina, no nakon 2001. godine razna certificiranja za zaštitu mreža postala su izvor za mnogobrojne poslovne pothvate

Mladen Viher petak, 1. studenog 2019. u 00:00
CEH Certified Ethical Hacker Study Guide, 10. inačica
CEH Certified Ethical Hacker Study Guide, 10. inačica

Jedna od tvrtki koje izdaju ovakve certifikate je i Electronic Commerce Consultants (EC-Council, vidi www.eccouncil.org). Oni pružaju osam certifikata, svi su priznati od Američkog nacionalnog instituta za standarde (ANSI), a Certifikat etičkog hakera (Certified Ethical Hacker (CEH) je direktivom američkog Ministarstva obrane uputio zahtjev za sudjelovanje na projektima. To bi nas se malo ticalo da takvi projekti ne uključuju mnoštvo podugovarača i vanjskih suradnika, u pravilu iz NATO zemalja, na koje se ova direktiva tada prenosi. Iz ovog priručnika i sami ćete vidjeti kako ovaj certifikat nije teško postići i vjerojatno ćete se pitati što tu vrijedi 12 hektodolara…

Četrnaest poglavlja ovog vodiča vode kroz osnovne pojmove računalnih mreža i sigurnosti, alata za sigurnosne analize mreža i pitanja kakva se mogu očekivati na testu za licenciranje. Vodič je sustavan i pregledan, pisan metodički; svako poglavlje počinje kratkim opisom, nakon kojeg slijedi razrada teme, a na kraju kratki sažetak i moguća pitanja. Oprema vodiča vrlo je dobra, sa slikama i dijagramima u boji. Od vodiča i certifikata ne treba očekivati previše, tek dobro vladanje pojmovima iz ove tematike i brojne primjere, koji ne ulaze preduboko u tematiku računalne sigurnosti. Najveća je prednost vodiča to što ćete na jednome mjestu imati dobre osnove svega.

NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.