Nijemci ipak mogu tražiti odštetu od Facebooka
Savezni sud pravde presudio je kako je gubitak kontrole nad nečijim podacima na društvenoj mreži osnova za odštetu bez potrebe za dokazivanjem konkretnih financijskih gubitaka.
Njemački sud odlučio je kako korisnici Facebooka čiji su podaci nezakonito pribavljeni 2018. i 2019. godine imaju pravo na odštetu. Savezni sud pravde (BGH) presudio je kako je gubitak kontrole nad nečijim podacima na društvenoj mreži osnova za odštetu bez potrebe za dokazivanjem konkretnih financijskih gubitaka.
Incidentom je pogođeno oko šest milijuna ljudi u Njemačkoj. Tisuće korisnika Facebooka u toj državi traži odštetu od Meta Platforms zbog nedovoljne zaštite njihovih podataka nakon što su nepoznate treće strane uspjele pristupiti korisničkim računima pogađanjem telefonskih brojeva.
Tvrdnje, koje proizlaze iz povrede podataka 2021. o informacijama prikupljenim putem značajke pretraživanja prijatelja na Facebooku, u načelu je odbacio niži sud. Sad će morati biti ponovno preispitane.
Tužitelj je tražio odštetu od 1.000 eura, ali BGH je rekao kako bi oko 100 eura bilo primjereno bez dokaza o financijskom gubitku. Niži sud mora utvrditi jesu li uvjeti korištenja Facebooka bili transparentni i razumljivi te je li pristanak korisnika na korištenje njihovih podataka bio dobrovoljan.
Meta je prethodno odbila isplatiti odštetu, uz obrazloženje kako oštećeni nisu uspjeli dokazati nikakvu konkretnu štetu. Presudu BGH-a ocijenili su kao neusklađenu s nedavnom sudskom praksom Europskog suda pravde.
"Njemački su sudovi već 6.000 puta odbacili slične zahtjeve, pri čemu je veliki broj sudaca presudio kako ne postoje zahtjevi za odgovornost ili odštetu. Facebookovi sustavi nisu bili hakirani u ovom incidentu i nije bilo povrede podatak", rekao je glasnogovornik Mete.