Ukrajina ima milijune sati ratnog videa za obuku umjetne inteligencije
U prosjeku, svaki dan nastaje pet ili šest terabajta novih podataka iz borbi. Za njih i sustav prikupljanja su zainteresirani pojedini saveznici Ukrajine.
Ukrajina posjeduje resurs dragocjen za budućnost ratovanja: milijune sati snimaka iz dronova koje je moguće koristiti za treniranje modela umjetne inteligencije za donošenje odluka na bojnom polju.
Obje su strane koristile umjetnu inteligenciju na bojnom polju tijekom ruske invazije na Ukrajinu za identifikaciju ciljeva, skenirajući slike daleko brže nego što to može čovjek.
Oleksandr Dmitriev, osnivač OCHI-ja, neprofitnog ukrajinskog digitalnog sustava koji centralizira i analizira video zapise više od 15.000 posada dronova koji rade na prvim linijama bojišnice, rekao je za Reuters kako je su dosad prikupili dva milijuna sati video zapisa iz borbi. To je 228 godina materijala iz kojeg umjetna inteligencija može učiti borbenu taktiku, uočavanje ciljeva, procjenu učinkovitosti oružanih sustava...
Sustav je izvorno napravljen 2022. kako bi vojnim zapovjednicima dao pregled njihovih područja bojišta, prikazujući im snimke svih obližnjih posada dronom na jednom ekranu. Nakon što je sustav uveden, tim koji ga je vodio shvatio je da bi se video koji se šalje dronovima mogao pokazati korisnim kao zapis o ratu, pa su ga počeli pohranjivati.
U prosjeku, svaki dan nastaje pet ili šest terabajta novih podataka iz borbi. Za njih i sustav prikupljanja su zainteresirani pojedini saveznici Ukrajine.
Ukrajina ima još jedan sustav, nazvan Avengers, koji je razvilo njezino ministarstvo obrane, a koji centralizira i prikuplja video iz dronova i javnih nadzornih kamera. Procjenjuje se kako taj sustav uočava 12.000 ruskih komada opreme tjedno koristeći alate za identifikaciju umjetne inteligencije.
Tisuće bespilotnih letjelica već koriste sustave s umjetnom inteligencijom za letenje u mete bez ljudskog upravljanja, a Ukrajina koristi takve tehnologije za pomoć pri razminiranju svog teritorija. Ukrajinske tvrtke razvijaju rojeve dronova, gdje će računalni sustav moći izvršavati naredbe za
međusobno povezani oblak desetaka dronova.
Rusija je umjetnu inteligenciju u ratu najviše koristila za prepoznavanje ciljeva u udarnim dronovima Lancet, koji su se pokazali smrtonosnim protiv ukrajinskih oklopnih vozila.