Ljetni kamp Ericssona Nikole Tesle - Sinergija znanja studenata i mentora

Pregršt novih zanimljivih ideja i projekata vezanih uz informatiku i elektrotehniku moglo se vidjeti na nedavnom završetku rada tradicionalnog Ljetnog kampa Ericssona Nikole Tesle, na kojem su ovog ljeta u Zagrebu i Splitu, vođeni iskusnim mentorima, pet tjedana radili kvalitetni studenti završnih godina brojnih vodećih fakulteta, uglavnom STEM profila, iz Hrvatske i inozemstva

Željko Bukša četvrtak, 1. studenog 2018. u 00:00
Predstavljanje projekata
Predstavljanje projekata

Ovogodišnji Ljetni kamp karakterizira bogatstvo različitih tema, partnera i sudionika jer je sudjelovalo 57 studenata (probranih između 119 prijavljenih) sa 16 fakulteta iz Zagreba, Splita, Osijeka i Rijeke te susjednih zemalja. Oni su, uz pomoć 36 domaćih i stranih mentora, timski radili na 21 projektu ponajviše u područjima: Interneta stvari – loT, 5G tehnologije, strojnog učenja, radijskih mreža i razvojno-istraživačkih alata.

Povezivanje obrazovanja i gospodarstva

Taj kamp, čiji je 18. rođendan obilježen ove godine, jedan je od najuspješnijih projekata povezivanja obrazovanja i gospodarstva koje je ENT pokrenuo u suradnji sa zagrebačkim Fakultetom elektrotehnike i računarstva još 2001. Od tada je kamp postao mjesto tradicionalnog okupljanja najboljih studenata završnih godina, prije svega tehničkih fakulteta, koji okupljeni u timovima, uz stalni nadzor najboljih mentora iz zemlje i inozemstva, rade na visokotehnološkim projektima. Studenti tako, u realnom poslovnom okruženju, već tijekom studija stječu svoje prvo radno iskustvo.

Ove su godine sudjelovali predstavnici zagrebačkih Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Fakulteta prometnih znanosti, Fakulteta organizacije i informatike, Ekonomskog fakulteta, Sveučilišnog odjela Hrvatski studiji i Visokog učilišta Algebra, splitskih Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, riječkih Tehničkog fakulteta, Odjela za matematiku Sveučilišta u Rijeci i Medicinskog fakulteta, osječkog Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija te mostarskog Fakulteta strojarstva i računarstva, sarajevskog Elektrotehničkog fakulteta, tuzlanskog Fakulteta elektrotehnike i Tehničkog sveučilištu u Beču.

Predsjednicu Ericssona Nikole Tesle mr. sc. Gordanu Kovačević veseli da su mladi stručnjaci prepoznali ENT kao kompaniju u kojoj se kreira budućnost, ne samo tehnologija, nego i njihova osobna profesionalna budućnost. “Brojni prijašnji sudionici Ljetnog kampa sada su naši zaposlenici, što je potvrda da nudimo prilike za profesionalni razvoj na zanimljivim projektima u kojima talent, kreativnost i inovativnost dolaze do punog izražaja. Također, raduje me što će od sljedeće godine studenti moći, osim u Zagrebu i Splitu, raditi na zanimljivim projektima i u Osijeku, na novoj, nedavno otvorenoj, lokaciji našeg centra za istraživanje i razvoj”, ističe Gordana Kovačević.

Dr. sc. Tomo Antičić, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, ističe da se budućnost svjetskog, a time i hrvatskog gospodarstva, najvećim dijelom temelji na high-tech industriji i STEM području. “Ministarstvo je toga i te kako svjesno pa činimo sve što možemo da Hrvatskoj osiguramo takvu budućnost od uvođenja obavezne nastave informatike još u osnovnoj školi, do novog načina financiranja sveučilišta, koji potiče upravo STEM područja te izvrsnost i međunarodnu relevantnost. Zato mi je drago da ENT organizira ovakav Ljetni kamp, jer je to baš ono što nam treba za budućnost Hrvatske kakvu želimo”, dodaje Antičić.

Voditelj kampa prof. dr. sc. Darko Huljenić, direktor Istraživanja u ENT-u, kaže kako studenti na kampu imaju izvrsnu priliku vidjeti zašto nešto uče na fakultetima te da svoje ideje pokušaju realizirati u praksi. Osim toga, dodaje, pokazali smo im da se mnogo toga može ostvariti i u Hrvatskoj pa se nadam da smo barem dijelu tih talentiranih studenata pokazali da imaju prilike i mogućnosti ostvariti svoje planove i ambicije i u svojoj zemlji.

Formiranje timova

Odmah na početku kampa od studenata formiraju timove kako bi se privikavali na timski rad, uobičajen u IT industriji. Tijekom kampa dobivaju uvid u razne tehnologije, u sklopu svog projekta izrade prototipova, i zajednički uče i rješavaju probleme. S druge strane, ENT može prepoznati tko od njih u budućnosti može raditi u kompaniji. Također im je to prilika da isprobaju i neke tehnologije za koje zasad nema previše interesa ili su skupe, a ovako se isproba jesu li uopće izvedive pa se mogu uključiti u njihov širi koncept, ili su još nezrele.

Prof. dr. Snježana Rimac Drlje s osječkog Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija, ističe važnost prilike koju sudionici tog kampa dobiju da još tijekom studija osjete kako je to raditi u ovakvoj kompaniji, kakva je to dinamika te da osjete što je to tržište rada. Studentima se to, prema njenim riječima, izuzetno sviđa pa neki i više puta dođu na Ljetni kamp.

To nam je potvrdilo i više studenata s kojima smo razgovarali. Rekli su da im je sudjelovanje bilo vrlo zanimljivo i korisno iskustvo, a vjeruju i kako su organizatori i mentori zadovoljni njihovim radom i znanjem. Tijekom tih pet tjedana vidjeli su kako je to raditi u timu na stvarnom projektu i zajedničkim snagama rješavati probleme na koje su nailazili, a u suradnji s kolegama i mentorima proširili su svoja znanja. Zato su svim studentima, a posebno onima iz STEM područja, preporučili da se prijave sljedećih godina.

Projekt Brain-computer interface for Human Computer Interaction
Projekt Brain-computer interface for Human Computer Interaction

Tijekom svih ovih 18 godina, za mnoge studente upravo je rad u Ljetnom kampu Ericssona Nikole Tesle bio odlučujući čimbenik pri izboru poslodavca i područja u kojem dalje žele razvijati svoju karijeru. S druge strane, kompanija u kampu pronalazi top talente, zapošljava ih i uključuje na najsloženije globalne tehnološke projekte. Tako kompanija jača svoju poziciju na zahtjevnom globalnom tržištu, a istodobno mladim stručnjacima osigurava atraktivne poslovne prilike te razvoj karijere ovdje u Hrvatskoj.

Kako za to postoji veliki interes, kaže i Snježana Bahtijari, direktorica marketinga, komunikacija i društvene odgovornosti ENT-a, od koje smo doznali da dobar dio sudionika kampa želi ostati raditi u Hrvatskoj, a dosta bi ih se željelo zaposliti baš u ENT-u.

Voditelj kampa Darko Huljenić dijeli nagrade
Voditelj kampa Darko Huljenić dijeli nagrade
projekt “Pomozimo vatrogascima”
projekt “Pomozimo vatrogascima”

  NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.