Promjene tržišta i proizvodnje poluvodiča zadnjih dekada
Globalna industrija poluvodiča prošla je kroz dramatičnu transformaciju od 1990. godine, odražavajući šire promjene u tehnološkoj proizvodnji i gospodarskoj moći
Industrija kojom su nekada dominirali europski i američki proizvođači, posljednjih je desetljeća doživjela značajnu geografsku redistribuciju.
Pad udjela Sjedinjenih Američkih Država u proizvodnji poluvodiča predstavlja jedan od najznačajnijih promjena u toj industriji. S vodećeg položaja od 37% globalne proizvodnje 1990. godine, udio SAD se postupno smanjivao na predviđenih 14% do 2032. godine. Taj pad odražava šire trendove u eksternalizaciji proizvodnje i pojavu specijaliziranih proizvodnih centara u Aziji.
Kina je, s druge strane, doživjela dramatičan porast svog udjela u proizvodnji poluvodiča. Počevši od gotovo nikakvog proizvodnog kapaciteta 1990. godine, Kina je iskoristila golema državna ulaganja i strateško planiranje kako bi izgradila robusnu bazu za proizvodnju poluvodiča, s projiciranim tržišnim udjelom od 21% do 2032. - što je najviše od bilo koje regije.
U međuvremenu, Tajvan i Južna Koreja su se posljednjih desetljeća pojavili kao ključni proizvođači poluvodiča, pri čemu se predviđa da će Tajvan činiti 16% globalne proizvodnje poluvodiča, a Južna Koreja 17% do 2032. godine. Te dvije zemlje transformirale su ih iz sporednih igrača u ključne karike u globalnom lancu opskrbe tehnologijom. Tajvanska industrija poluvodiča, posebice TSMC, postala je posebno ključna za proizvodnju najnaprednijih čipova na svijetu, dok su uspjeh Južne Koreje potaknuli divovi poput Samsunga i SK Hynixa.
Udjeli ljevaonica poluvodiča
Ljevaonice poluvodiča, proizvodni pogoni koji proizvode čipove koje su dizajnirale druge tvrtke, ključni su dijelovi globalnog tehnološkog ekosustava. Te visoko specijalizirane tvornice proizvode napredne čipove koji pokreću moderne uređaje i tehnologije poput umjetne inteligencije, 5G i obnovljive energije.
Od siječnja 2025. nekoliko azijskih zemalja, uključujući Tajvan, Kinu i Južnu Koreju, ključni su igrači na tržištu ljevaonica poluvodiča. Tajvan posebno dominira, a sam TSMC drži čak 62% udjela u ukupnom prihodu ljevaonice. Uključujući doprinose drugih tvrtki sa sjedištem u Tajvanu kao što su UMC, VIS i PSMC, ukupni udio zemlje premašuje 70%.
Slijedi Južna Koreja, sa Samsungom koji zauzima 10% tržišta. U međuvremenu, SAD i Kina daju značajan doprinos, a predvode ih GlobalFoundries (6%) i SMIC (5%).
Intelektualno vlasništvo
Kina, SAD i Južna Koreja pojačavaju napore da prošire svoju industriju poluvodiča putem povećanih ulaganja i potpore vlade kako bi smanjili ovisnost o Tajvanu.
Dok su američke tvrtke globalni lideri u ukupnoj industriji poluvodiča s udjelom od 71,5% u globalnoj tržišnoj kapitalizaciji, dominacija prvenstveno proizlazi iz dizajna poluvodiča, intelektualnog vlasništva (IP) i softverskih alata.
Proizvodna strana najnaprednijih čipova odvija se u inozemstvu u ljevaonicama poput TSMC-a. Te tvornice koriste visoko specijaliziranu, vrhunsku opremu, kao što su strojevi za ekstremnu ultraljubičastu (EUV) litografiju, za izradu naprednih čipova s nanometarskom preciznošću, što ih čini jedinstveno sposobnima za proizvodnju najsloženijih i najmoćnijih poluvodiča.