Potražnja za uslugama podatkovnih centara u Europi i dalje nadmašuje ponudu
Prezasićenost tržišta podatkovnih centara Zapadne Europe potaknuli su međunarodne operatere, prije svega najveće pružatelje cloud usluga AWS, Microsoft i Google, da preusmjere svoj fokus na JI Europu
Pri tome, jugoistočnu Europu čini atraktivnom za podatkovne centre blizina korisnika, odnosno organizacija koja ubrzavaju svoju digitalizaciju i prihvaćanje cloud computinga, prikladni porezni poticaji u zemljama toga dijela Europe, te troškovna učinkovitost, dostupnost i cijena zemljišta za izgradnju, dostupnost električne energije…
Atena, Bukurešt i Zagreb
Kako navodi analitička tvrtka DC Byte, operaterima su od regionalnih centara posebno privlačni Atena, Bukurešt i Zagreb koji su u posljednjih pet godina doživjeli eksponencijalni rast kapaciteta podatkovnih centara i etablirali se kao značajni igrači na tržištu jugoistočne Europe. Atena se posebno pozicionira za značajan rast s projektima u tijeku i snažnim kapacitetom u ranoj fazi, signalizirajući pristup okrenut prema budućnosti. Nasuprot tome, Sofija usvaja odmjerenu strategiju, uravnotežujući kapacitete uživo i kapacitete u izgradnji, dok Bukurešt i Zagreb pokazuju operativnu stabilnost i promišljen pristup kapacitetima posvećenim i ranoj fazi. Kako objašnjava regionalni direktor Vertiva zua srednju i istočnu Europu Igor Grdić uz Poljsku i Izrael kao najnaprednija tržišta regije sve se više ističe Grčka kao hub jugoistočne Europe prema Africi i Aziji. Uz Atenu definiraju se još dva huba Marsej i Kreta
Europska suverenost?
Tržištem cloud usluga kako globalno tako i u Europi uglavnom dominiraju američki divovi, posebice Amazon sa svojim odjelom Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure i Google. Te tvrtke su uspjele uspostaviti vodeću poziciju zahvaljujući posebno svom tehnološkom napretku i tako imaju impresivne tržišne udjele.
Na primjer, tri američka kompanije dominiraju francuskim tržištem i dijele oko 70% tržišta i ne namjeravaju tu stati. Međutim, u Europi se pojavljuju inicijative s ciljem ponude lokalnih alternativa i smanjenja ovisnosti o američkim divovima.
Europska komisija nedavno je osnovala pozamašan fond od 1,2 milijarde eura za poticanje razvoja clouda na Starom kontinentu. Ta je mjera dio šire strategije za promicanjem digitalne suverenosti i jačanjem europske konkurentnosti u području računalstva u cloudu.
Francuski OVHcloud je, na primjer, objavio dobre poslovne rezultate početkom 2024. godine i ne oklijeva pokazati svoju ambiciju za rast između 11% i 13%" za ovu godinu. Planira i proširiti poslovanje izvan Europe otvaranjem podatkovnih centara u Sydneyu, te u Torontu.
No, put do europske neovisnosti u području cloud computinga će biti težak i neizvjestan.
Zaštita podataka
Američke kompanije koje dominiraju globalno uslugama u cloudu uzeli su u obzir i europsku zabrinutost oko zaštite podataka. Amazon je, primjerice, najavio lansiranje novog nezavisnog clouda posebno posvećenog Europi, Microsoft je predstavio Microsoft Cloud for Sovereignty, a i Oracle je implementirao svoj EU Sovereign Cloud. Sličan stav zauzeo je i Google.
Međutim, raznolikost pristupa prema zaštiti podataka unutar same Europe stvara dodatne izazove. Francuzi se, primjerice, odlikuju strogim certifikatom pod nazivom SecNumCloud. Zabrinuti su što su Nijemci prihvatili Amazonovu eurokompatibilnu ponudu, ističući tako složenost izgradnje zajedničke strategije za cloud usluge na europskoj razini.