Ericsson Nikola Tesla i splitski FESB - Nastavak suradnje
Otvoren je obnovljeni laboratorij ENT-a, opremljen sustavima novih generacija informacijske i komunikacijske tehnologije koji će istraživačima omogućiti razvoj najnovijih ICT tehnologija
Ericsson Nikola Tesla (ENT) i splitski Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) nastavljaju dugogodišnju uspješnu znanstveno-istraživačku, razvojnu i obrazovnu suradnju otvaranjem obnovljenog laboratorija ENT-a, opremljenog sustavima novih generacija informacijske i komunikacijske tehnologije, koji će istraživačima omogućiti rad na razvoju najnovijih ICT tehnologija.
“FESB je moderna visokoobrazovna i znanstvenoistraživačka ustanova okrenuta razvoju i primjeni najnovijih tehnologija sa strateškim opredjeljenjem dosezanja visokih svjetskih standarda u znanstvenoistraživačkoj, visokoobrazovnoj i visokostručnoj djelatnosti. Ključni preduvjet ostvarenja tih zahtjevnih ciljeva je suradnja s tvrtkama kao što je ENT”, rekao je dekan FESB-a prof. dr. Sven Gotovac.
Ove godine, u suradnji s lokalnom zajednicom, predvidjeli su zahtjevan i izazovan projekt “Smart Campus”. Kroz uspostavu komunikacijske i informacijske infrastrukture 5G te okruženja za potrebe IoT-a, stvorit će se ekosustav za razvoj i istraživanje na području suvremenih tehnologija i rješenja za potrebe sveučilišne zajednice, studenata, lokalne zajednice i gospodarstva. ENT je bio i bit će važan partner u uspostavi takvih projekata, kao što je i u primjeru zajedničkog laboratorija, istaknuo je Gotovac.
I predsjednica ENT-a mr. sc. Gordana Kovačević istaknula je zadovoljstvo nastavkom suradnje. “Kvalitetno povezivanje znanosti i gospodarstva preduvjet je razvoja gospodarstva i društva općenito. Naša suradnja uskoro će obilježiti 19 godina od potpisivanja prvog ugovora. Istraživačka suradnja kontinuirano se provodi kroz projekte te smo ostvarili više od 20 zajedničkih istraživačkih projekata. Studenti FESB-a kontinuirano od 2008. sudjeluju u našem Ljetnom kampu, a mnogo ih se i zaposlilo u našoj kompaniji. Raduje me jačanje suradnje jer laboratorij postaje ključno mjesto za rad inovativnih stručnjaka na razvoju novih tehnologija”, rekla je Kovačević.
“Tijekom više od tri desetljeća razvoja naše suradnje u području informacijske i komunikacijske tehnologije ostvarena su vrijedna postignuća za obje institucije, kao i za društvo u cijelosti. Razvijeni su brojni oblici suradnje u području znanstvenog, nastavnog i visokostručnog rada. Obnovljeni laboratorij, opremljen sustavima novih generacija informacijske i komunikacijske tehnologije, uključujući 5G i IoT, omogućit će unapređenje suradnje u područjima znanstvenog i nastavnog rada, kao i razvoja inovacijskog ekosustava”, naveo je prof. dr. Dinko Begušić, predstojnik zavoda i katedre za komunikacijske tehnologije i obradu signala na FESB-u, odgovoran za suradnju s ENT-om. Posebice je, napominje, značajno to što će se kroz dostupnost novih tehnologija studentima osigurati uvjeti za kvalitetniji nastavni rad te kreirati novi prostor za njihovo uključivanje u istraživački rad.
Prof. dr. Darko Huljenić, direktor Istraživanja ENT-a, pojasnio je da je suradnja s FESB-om imala promjenjivu formu tijekom niza godina: “Trenutačno vrlo intenzivno surađujemo na više istraživačkih projekata, studentskih radova i radova studenata na doktorskom studiju, a u laboratorij smo smjestili baznu stanicu i više poslužitelja. To će omogućiti kreiranje i realizaciju novih ideja te stvaranje novih istraživačkih rezultata. Surađujemo u području tehnologija 5G, s naglaskom na komunikacijsku infrastrukturu, primjenu Interneta stvari u raznim domenama stvaranja novih poslovnih sustava, uz pomoć algoritama strojnog učenja i kognitivnih sustava (umjetna inteligencija). Tako studentima pružamo mogućnost rada na izazovnim istraživačkim zadacima i zajednički stvaramo nova tehnološka rješenja za bolji i jednostavniji život te omogućujemo otvaranje novih radnih mjesta”.
NAPOMENA: Ovaj tekst je izvorno objavljen u časopisu Mreža.