Pomoć pri odabiru mobitela izdvojena tema

poruka: 38.073
|
čitano: 10.998.338
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
thebatman kaže...
Cryogenic kaže...
zelenapaprika kaže...
rocko9 kaže...

Pitam za ono kad pritisnes okidac, uslikas fotografiju i onda je pogledas u galeriji, detalje, boje itd. To je valjda jedino i bitno.

 Za one koji kupuju mobitel zbog fotografije: https://www.adobe.com/creativecloud/photography/discover/smartphone-photography.html

 Jel moguće da su na toj stranici rekli da je više megapixela puno bolje? Official Adobe? Ajme ekipa na aparatima ovdje.

 Ja ću odgovoriti na ovaj post, čisto ako neki normalan čovjek naiđe na temu da ne misli da je ovaj trol ozbiljan. 

 

Većina mobitela zadnjih generacija ima senzore 50mp, 108mp, 200mp. Svi daju fotke od 12mp. 

50mp senzor spaja 4pixela u 1, 108mp 9 u 1 itd. 

 

Ono što je bitnije je veličina senzora. Npr xiaomijev senzor na redmi serijama sa 200mp je duplo manji nego recimo xiaomi 14 ultra sa 50 mp. 

Tako da će 14ultra 12mp fotka imat otprilike 4 puta više informacija, manje buke i više ekspozicija nego redmi sa 200mp. 

 

Jedini ko je tu iznimka je samsung, koji stavlja na ultre relativno velik 200mp senzor, ali se dogodine i oni vraćaju na 50mp jer je 200mp puno teže procesirati. 

Sad možete zamisliti kako to tek obrađuje nekakav redmi sa midrange procesorom.

 

Tako da ne slušajte ove trolove ne žele vam dobro.

 U brojnim porukama ovdje ponavlja se isto - midrangeri su jako napredovali, pa im ni obrada fotki nije prevelik problem. Ako flagship daje pre obrađene fotke (nerealne boje, prevelika nerealna oštrina), midrangeri imaju još malo više problema, od slučaja do slučaja. Ali su sveukupno napredovali u zadnjih godinu, dvije.

 

Kako većina ljudi fotka za slanje na društvene mreže, detalji poput navedenih u zagradi su im nebitni, bez obzira koliko platili taj mobitel. Apple najavljuje skok s 12 na 48 megapiksela. Ali ne spominje koliko će ponovno previše obraditi te fotke:

 

https://discussions.apple.com/thread/254551756?sortBy=best

 

https://www.reddit.com/r/iphone/comments/xh1tv8/any_way_to_reduce_the_insane_oversharpening_of/

 

https://www.laptopmag.com/features/the-iphone-has-a-photography-problem-heres-how-to-fix-it

 

https://9to5mac.com/2023/01/06/mkbhd-post-processing-ruining-iphone-photos/

 

Za to se jednostavno ne isplati dati toliki novac.

 

Na Zg špici danas nisam primijetio niti jednog profi fotografa (Pixsell i ekipa) koji su fotkali mobitelom. Za taj posao koriste prave fotiće.

 

Za svaki posao postoji pravi alat. Za prenemaganje na društvenim mrežama se ne isplati dati previše novca. Pametni to znaju već odavno.

4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
Vankuver kaže...
zelenapaprika kaže...

128 GB u 2024. ako netko misli koristiti mobitel duže od godinu, dvije i duže - premalo, van pameti (pogledati na 7:30

)


256GB - najmanja vrijednost danas

 

512GB - fajnšmekeri

 

1TB - entuzijasti

 Hrpa gluposti.

Kakve veze ima što je 2024. godina?? I za 5 godina će mi 128GB biti dovoljno - i previše.

Evo dolje screenshot, Huawei P30 Pro, 128GB, od toga 87GB slobodno.

S čime bi ja točno trebao napuniti tih 128GB? A da ne spominjem 256 ili 512.

Imam hrpu appova, stalno nešto fotkam pa čak i snimam, nikad nisam iskoristio više od 40-50GB telefona.

 

To nabijanje GB je samo jedan u nizu marketinga "više je bolje", pa se onda nabijaju cijene telefona iako 95% ljudi neće iskoristiti ni približno tu zapreminu.

Radije mi daj jeftiniji mobitel sa manje GB ili mi daj utor za SD karticu, ali ne, to su izbacili, to ne treba.

 

GB može popuniti eventualno hrpa igara (osobno ne igram te gluposti) ili snimanje 4k videa, a takva videa ako snimam onda ću ih i prebaciti na PC ili snimat na SDcard, a ne punit telefon s time.

Koja je uopće poanta napunit telefon s hrpom GB bilo kakvih podataka, kad taj telefon može crknuti svake sekunde i onda ostaješ bez ičega?

Nikakve veze s vezom.

 

Tako da nemojte pisat budalaštine, ne koristi svatko telefon jednako, osobno se smatram heavy userom, mobitel mi je satima u rukama i po ovome koliko imam slobodno ispada da mi je dovoljno i 64GB.

 

 Takve "budalaštine" pišu svi koji prate razvoj sadržaja za Web (snimljene fotke, snimljeni video) i koji vide porast potrošnje pohrane u mobitelu. U obično večernjem izlasku vikendom ispuca se hrpa fotki i snimi hrpa videa, pogotovo ako je u pitanju neki rođendan. Svadbe da ne spominjem. Izlete, dječje rođendane, tekme, obiteljske fešte...

 

128 se napuni dok kažeš keks.

 

"iako 95% ljudi neće iskoristiti ni približno tu zapreminu" - možda umirovljenici, klinci, a i odrasli će svakako iskoristiti sav prostor.

 

"a takva videa ako snimam onda ću ih i prebaciti na PC ili snimat na SDcard, a ne punit telefon s time." - svrati u prvi kafić, pa pitaj tko radi redovit backup na PC poput tebe i uopće zna što je to SD kartica (koju podržava sve manje novijih mobitela, kako bi se koristila plaćena pohrana u cloudu, jer vrlo brzo nestane prostora zbog fotki videa.).

 

 

 

 

4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
zabranjeniples kaže...

Skladišni prostor je stvar do pojedinca.

Nekome je dovoljno 128gb, a nekome nije dovoljno ni 256gb, tako da nema smisla oko toga stvarat nekakvo pravilo, jer ga nema.

 

Ali po pitanju kamere i megapixela, tu je Batman sve objasnio.

 Postoje trendovi raste potrošnje pohrane. Za usporedbu, prije 30 godina Web stranica je imala par kilobajta, danas ima puste megabajte. Tako je narastao i sav ostali sadržaj (fotke, video). Ako kupiš mobitel koji može snimiti 4K video, onda nećeš snimati 720p. Tako da možete kolektivno pisati sve suprotno tome, ali potrošnja pohrane raste iz godine u godinu. I to nije marketinški trik. Objasnio sam na primjeru Weba zašto. Evo još jedan primjer. Frendu se rodila unuka, i to prva. Što misliš, hoće li pasti par stotina fotki ovih dana? Jasno da hoće. Ne daj bože da mu se zapuni pohrana u mobitelu, taj više spavati doma kad ga supruga (friška baka) potjera van.

 

Smanjite afekt, informirajte se i gledajte malo šire od svojeg dvorišta.

 

2 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
Vankuver kaže...
OnTime kaže...

danas je 4k film velik i do 70 gigabajta, dva tri takva filma skoro se popuni 256gb ako trebaš preselit te filmove na laptop koji je spojen na tv. 

 Da selit ću 70GB filmove s mobitela na laptop... o jbt šta ti pričaš... ako planiraš radit takve budalaštine i nisi nikad čuo za usb stick ili prijenosni SSD onda ćeš u startu kupiti mobitel sa velikom zapreminom i brzom memorijom.

To sve nema veze s onime što se priča, nemoj bezveze spamati.

 

Lik je ladno u recenziji rekao da u 2024. godini nema smisla imati manje od 256GB, a to je notorna glupost, jer OS kao takav i appovi ne zahtjevaju ni približno tu zapreminu.

A hoće li tebi trebati i 30TB, to su opet neke tvoje muzičke želje koje nemaju veze s ničime.

 

t0ma kaže...

Pozdrav, planiram uzeti nešto do 300 eura. Je li bolje uzeti rabljeni Iphone 12 ili nekakav noviji android ? Do sada nisam koristio Iphone.

 I kako sad da netko zna što tebi treba na mobitelu i što ti je bitno?

Ako do sada nisi koristio iphone onda ti vjerovatno ni ne treba, drži se androida.

 

 

 Najbolje da još investiram u prijenosni hdd ili usb stick a imam mobitel od 256gb koji isto radi. Ja brže skinem film od 40-60 gigi na pc'u nego na laptopu, prebacim na laptop preko usb kabla i gledam na tv u 4k. Nekad prebacim 1 film nekad 3 filma.  Zašto bi to bile budalaštine? Nekad kopiram dokumente pa odem u foto studio da mi se isprinta, masa ljudi tako radi. Sudiš po svom iskustvu, kardinalna greška. I malo se kulturnije razgovaraj.

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.4.2024 14:59 (OnTime).
4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
Vankuver kaže...
OnTime kaže...

Nije baš hrpa gluposti jer nikad neznaš kad kakav veći prostor može ljudima zatrebati. Nikad netreba suditi po svom iskustvu. 

 Baš zato što ne treba suditi po svom iskustvu - ne treba pričati da je besmisleno imati 128GB u 2024. kao što lupa taj recezent jer za veliku većinu ljudi je to i više nego dovoljno.

Ovako ispada da je takav mobitel neupotrebljiv jer je 2024. godina i jer svi trebamo imati 7 sezona neke serije na mobitelu.  :facepalm:

 

 

 https://media-www.micron.com/-/media/client/global/documents/general/partners-and-programs/smartphone-innovation-surge-fueling-demand-for-higher-capacity-purpose-built-internal-memory-and-storage.pdf?rev=a8e6b4e8ccd1489ca3e6488eebf88c58

 

The top trends driving the need for greater
performance and higher capacity in mobile memory
and storage include:
• Mobile gaming
• Social media and short-form video
• Immersive experiences & metaverse
• AI-enabled mobile apps
• 5G standalone network builds

 

Predzadnja točka. Sada kada svi počnu još više gurati AI u mobitele, trebat će više svega, RAM-a, pohrane, snage za obradu.

 

 

2 tjedna
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
zelenapaprika kaže...
svrati u prvi kafić, pa pitaj tko radi redovit backup na PC poput tebe i uopće zna što je to SD kartica

 Ali znaju da im treba 512GB jer će snimiti tonu besmislenih videa koji će stajati na mobitelu da se nađe, pa kad mobitel krepa ode i sadržaj u vjetar. Bravo legendo.

Taj "u kafiću" ako ne zna što je backup ili SD, sigurno mu ni ne treba masa GB.

Onome kome treba taj će u startu kupiti takav namjenski telefon.

 

zelenapaprika kaže...
Evo još jedan primjer. Frendu se rodila unuka, i to prva. Što misliš, hoće li pasti par stotina fotki ovih dana? Jasno da hoće. Ne daj bože da mu se zapuni pohrana u mobitelu, taj više spavati doma kad ga supruga (friška baka) potjera van.

 Tih par stotina fotki će zauzeti par stotina MB... jel znaš ti koliko je 128GB? :facepalm:

I opet, te fotke na mobitelu moraju ići na nekakav backup/cloud, taj koji ih gomila na telefon nema pojma o životu i sigurno mu podaci nisu bitni pa nije ni bitno koliko ima GB.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.4.2024 15:00 (Vankuver).
4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
OnTime kaže...
Vankuver kaže...
OnTime kaže...

Nije baš hrpa gluposti jer nikad neznaš kad kakav veći prostor može ljudima zatrebati. Nikad netreba suditi po svom iskustvu. 

 Baš zato što ne treba suditi po svom iskustvu - ne treba pričati da je besmisleno imati 128GB u 2024. kao što lupa taj recezent jer za veliku većinu ljudi je to i više nego dovoljno.

Ovako ispada da je takav mobitel neupotrebljiv jer je 2024. godina i jer svi trebamo imati 7 sezona neke serije na mobitelu.  :facepalm:

 

 

 Svakako je već u startu bolje izabrati mob sa većim prostorom. Tek tolko da se ne desi neko razočarenje, ljudi dali dosta love a zafali im prostora. Ali da su mobiteli sa 128gb upotrebljivi jesu to nigjde ne piše da nisu. danas je 4k film velik i do 70 gigabajta, dva tri takva filma skoro se popuni 256gb ako trebaš preselit te filmove na laptop koji je spojen na tv. 

 Usred svadbe će selit filmove na laptop ili ih uploadat u cloud. Kad mladoženja pita gdje su filmovi i fotke, tip će reći da nije imao mjesta u mobitelu.

4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
t0ma kaže...

Pozdrav, planiram uzeti nešto do 300 eura. Je li bolje uzeti rabljeni Iphone 12 ili nekakav noviji android ? Do sada nisam koristio Iphone.

 Za 300 EUR-a ćeš naći samo dosta stare rabljene modele Iphonea, pa prvo pogledaj kome će ići IOS 18 kao indikator starosti.

 

Sebi bih uzeo novi Android, jer sam korisnik Androida.

4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
Vankuver kaže...

 

Lik je ladno u recenziji rekao da u 2024. godini nema smisla imati manje od 256GB, a to je notorna glupost,


 

Nije glupost. To je današnje stanje. Tko misli imati mobitel duže vrijeme, to je osnovni preduvjet za to. Pogledaj što je Apple napravio s Mac Airom za 2024. 8/256. Uvreda za korisnike.

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.4.2024 15:29 (zelenapaprika).
2 tjedna
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
zelenapaprika kaže...

 Usred svadbe će selit filmove na laptop ili ih uploadat u cloud. Kad mladoženja pita gdje su filmovi i fotke, tip će reći da nije imao mjesta u mobitelu.

 Joj daj ti s tim svojim svadbama, krštenjima i inim proserima...

To će odraditi profi fotograf s opremom, a ti okini par slika i videa i za to ti je dovoljno par GB prostora....

2 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
zabranjeniples kaže...

Skladišni prostor je stvar do pojedinca.

Nekome je dovoljno 128gb, a nekome nije dovoljno ni 256gb, tako da nema smisla oko toga stvarat nekakvo pravilo, jer ga nema.

 

Ali po pitanju kamere i megapixela, tu je Batman sve objasnio.

 Potpuno se slažem, nekome je dovoljno 128 nekome ni 256, to nije presudno kod odabira mobitela. Isto tako nije presudno ovo o čemu kolega batman priča. Nažalost on gleda mobitel kroz kvalitetu kamere dok drugi gledaju mobitel kroz cijenu, brand, veličinu prostora, veličinu memorije, dizajn, velik mali ekran, kompaktnost, brzina, verzija androida, godište, i reći nekom da nezna ništa o mobitelima jer ne gleda isto kao on je apsurdno. Bolje reći gle ne kužiš se u kamere, puno efektivnije. Sad on kaže "sad možete zamisliti kako to radi mid range redmi mobitel", ali mene ne interesira kako to radi mid range mobitel jer me kamera kao njega ne zanima ni najmanje, a ni većinu ljudi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.4.2024 16:29 (OnTime).
4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
domac5 kaže...

Kaj se prostora tice to je dvosjekli mac jer imamo 2 tipa ljudi, staromodni i moderni.

Staromodni skidaju muziku na mobitel, serije, filmove, hrpetine slika i videa drze u mobitelu i svaki put kad mijenjaju mobitel sve si to prebacujuju u novi mobitel, placu za 3,5 mm utorom jer sve mora bit na kabel.

 

Moderni glazbu slusaju preko yt music, spotify, za slike video i sve takvo koriste najcesce google fotografije, netflix ili stremio za gledanje serija i filmova, ne mogu si zamislit slusalice na kabel jer sve se moze bezicno.

 

Spadam pod moderne i evo, stvarno imam hrpu aplikacija i prostora i vise nego dovoljno.

Odkad imam mobitel nisam napravio na google fotografijama ciscenje prostora sa telefona jer je ionako sve na njihovom serveru, ako zatreba lako to kliknem i u sekundi dobijem bar 10 gb extra  prostora.

 

Google one 2 tb preko ukrajinske naplate placamo 57 eura godisnje nas 4 u toj ekipi, dakle ni 15e godisnje po covjeku + na istu foru imamo i yt premium za sicu. To su nikakvi novci a sve nam je olaksano kaj se online servisa tice.

 

 Moje stanje pohrane: aplikacije i podaci 43,36GB, slike, 3,88 GB, zvuk 405MB, video 4,79 GB i još par manjih stavki.

 

Tako da uz OS koji mora disati, samo aplikacije i podaci zauzimaju gotovo polovicu od famoznih 128GB. A gdje je sve ostalo? Sad će AI navalit sa svojim sadržajima, Apple najavljuje i mogućnosti offline korištenja AI-a, što znači da ćeš sve potrebno morati imati na Iphoneu. Badava ti pretplata na Google mutnim kanalima, kada ćeš u samom mobitelu morati imati sve više prostora. I još stižu ljepši dani, bit će još više fotkanja i snimanja videa na roštinju, u prirodi, na moru... Budeš na plaži na godišnjem radio backup u cloud?

 

 

 

4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
Vankuver kaže...

 Ali znaju da im treba 512GB jer će snimiti tonu besmislenih videa koji će stajati na mobitelu da se nađe, pa kad mobitel krepa ode i sadržaj u vjetar. Bravo legendo.

Taj "u kafiću" ako ne zna što je backup ili SD, sigurno mu ni ne treba masa GB.

Onome kome treba taj će u startu kupiti takav namjenski telefon.

 

Tih par stotina fotki će zauzeti par stotina MB... jel znaš ti koliko je 128GB? :facepalm:

I opet, te fotke na mobitelu moraju ići na nekakav backup/cloud, taj koji ih gomila na telefon nema pojma o životu i sigurno mu podaci nisu bitni pa nije ni bitno koliko ima GB.

 

 

Možda je tebi njihovo snimanje videa besmisleno, njima nije. Danas je svatko naučio snimiti fotku ili video mobitelom, ali sigurno nema veze s time kako se radi backup. Za SD karticu nisu čuli. Ne slavimo bez veze svjetski dan backupa, da se ljudi osvijeste o potrebi te aktivnosti.

 

128GB je kikiriki za današnje vrijeme.

 

Djelomično si u pravu da im sadržaji nisu bitni. Bitni su u trenutku nastanka i malo nakon toga dok se ne objave na društvenim mrežama. A to je njihova polu trajna pohrana (jer ništa nije vječno). A ne backup na PC i SD karticu. To rade oni koji zarađuju na društvenim mrežama, obična raja nema pojma o tome.

 

 

4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
OnTime kaže...

 i reći nekom da nezna ništa o mobitelima jer ne gleda isto kao on je apsurdno.

Zato jer smo postali netolerantno društvo. Ovdje na forumu postoji jedna takva tema - što se zbiva s našim društvom ili tako nekako. Otišlo sve u papar. Stručnjaka za sve koliko i stanovnika.

 

Čovjek pita za mobitel do 300 EUR-a, dobio je dva odgovora.

4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
Vankuver kaže...
zelenapaprika kaže...

 Usred svadbe će selit filmove na laptop ili ih uploadat u cloud. Kad mladoženja pita gdje su filmovi i fotke, tip će reći da nije imao mjesta u mobitelu.

 Joj daj ti s tim svojim svadbama, krštenjima i inim proserima...

To će odraditi profi fotograf s opremom, a ti okini par slika i videa i za to ti je dovoljno par GB prostora....

To je život, a ne proser.

 

Odradit će i profi i gosti. Par GB po par GB i ode sav kapacitet pohrane.

 

I općenito, može vas tu par galamiti do mile volje, ništa nećete postići. Pohrana će i dalje rasti kao i potreba za njom.

 

Ali dobro, čeka se izvještaj tipa koji je kupio Xiaomija 14. 12/512 ili nešto slično. Pa ga pitaj, zašto je uzeo 512 tj. zašto nije tražio model s manje GB. Zato jer 128 i manje niti nema: "256GB/512GB/1TB storage, no card slot".Mašala. Pa vi kupujte voljene flagshipe sa 128GB i manje, ako ih uopće nađete.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.4.2024 15:41 (zelenapaprika).
2 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
t0ma kaže...

Pozdrav, planiram uzeti nešto do 300 eura. Je li bolje uzeti rabljeni Iphone 12 ili nekakav noviji android ? Do sada nisam koristio Iphone.

 Prvo reci što ti je nabitnije kod mobitela?

10 godina
offline
Pomoć pri odabiru mobitela

Ko gleda s24 ultra 512gb

 

https://www.samsung.com/hr/smartphones/galaxy-s24-ultra/buy/

 

1629e i dobije se neke poklonice, skroz ok cijena. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Pomoć pri odabiru mobitela

Ako neko uzima 14 ultru imam 10% popusta

 

https://mi.hr/xiaomi-14-ultra-16-512-gb-black.html

 

Ispadne 1350e

 

Samo šta se sve rasprodalo trenutno

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
zelenapaprika kaže...

 Postoje trendovi raste potrošnje pohrane. Za usporedbu, prije 30 godina Web stranica je imala par kilobajta, danas ima puste megabajte. Tako je narastao i sav ostali sadržaj (fotke, video). Ako kupiš mobitel koji može snimiti 4K video, onda nećeš snimati 720p. Tako da možete kolektivno pisati sve suprotno tome, ali potrošnja pohrane raste iz godine u godinu. I to nije marketinški trik. Objasnio sam na primjeru Weba zašto. Evo još jedan primjer. Frendu se rodila unuka, i to prva. Što misliš, hoće li pasti par stotina fotki ovih dana? Jasno da hoće. Ne daj bože da mu se zapuni pohrana u mobitelu, taj više spavati doma kad ga supruga (friška baka) potjera van.

 

Smanjite afekt, informirajte se i gledajte malo šire od svojeg dvorišta.

 

Slažem se da postoje nekakvi trendovi i da je uvijek više bolje, ali kakve veze ima informiranost o istome sa mojim ili nečijim potrebama ?

Moje potreb nisu i tvoje potrebe.

Mojoj majci ne treba više od 128gb interne memorije, dok je mom ocu to malo, što dolazi do računice 50/50, zar ne ?

Nema smisla oko ovoga vodit raspravu, jer je stvar od čovjek do čovjeka i samih potreba.

Meni na telefonu kamera nije najbitnija stavka, dok je nekome to broj 1 kod kupovine uređaja.

Svatko kupuje telefon po svojim potrebama, pa iz tog razloga i postoji širina izbora na tržištu.

Ne postoje telefoni sa 128gb prostora za pohranu zato što se ne prodaju, to budi siguran.

13 godina
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
zelenapaprika kaže...
domac5 kaže...

Kaj se prostora tice to je dvosjekli mac jer imamo 2 tipa ljudi, staromodni i moderni.

Staromodni skidaju muziku na mobitel, serije, filmove, hrpetine slika i videa drze u mobitelu i svaki put kad mijenjaju mobitel sve si to prebacujuju u novi mobitel, placu za 3,5 mm utorom jer sve mora bit na kabel.

 

Moderni glazbu slusaju preko yt music, spotify, za slike video i sve takvo koriste najcesce google fotografije, netflix ili stremio za gledanje serija i filmova, ne mogu si zamislit slusalice na kabel jer sve se moze bezicno.

 

Spadam pod moderne i evo, stvarno imam hrpu aplikacija i prostora i vise nego dovoljno.

Odkad imam mobitel nisam napravio na google fotografijama ciscenje prostora sa telefona jer je ionako sve na njihovom serveru, ako zatreba lako to kliknem i u sekundi dobijem bar 10 gb extra  prostora.

 

Google one 2 tb preko ukrajinske naplate placamo 57 eura godisnje nas 4 u toj ekipi, dakle ni 15e godisnje po covjeku + na istu foru imamo i yt premium za sicu. To su nikakvi novci a sve nam je olaksano kaj se online servisa tice.

 

 Moje stanje pohrane: aplikacije i podaci 43,36GB, slike, 3,88 GB, zvuk 405MB, video 4,79 GB i još par manjih stavki.

 

Tako da uz OS koji mora disati, samo aplikacije i podaci zauzimaju gotovo polovicu od famoznih 128GB. A gdje je sve ostalo? Sad će AI navalit sa svojim sadržajima, Apple najavljuje i mogućnosti offline korištenja AI-a, što znači da ćeš sve potrebno morati imati na Iphoneu. Badava ti pretplata na Google mutnim kanalima, kada ćeš u samom mobitelu morati imati sve više prostora. I još stižu ljepši dani, bit će još više fotkanja i snimanja videa na roštinju, u prirodi, na moru... Budeš na plaži na godišnjem radio backup u cloud?

 

 

 

 Tvoje ili moje stanje pohrane nikoga ne zanima jer svaki covjek je prica za sebe. Ako smatras da trebas 512 gb onda platis 512 gb, ako smatras da si za 128 gb, platis 128 gb.

 

Ko ce radit rucno backup na cloud? Sve ide automatski, namjesteno je da mozes bit idiot i ne razmisljat o tome. Kaj nisi nikad koristio google fotografije?

 

Sta se tice ove price s ai, kao sto rekoh nisam nijednom jos odradio ciscenje fotografija i videa s uredaja, samo s tim dobijem bar 10 gb odma, onda dalje imam nepotrebnih aplikacija, tu se isto dobije nesto. Nebitno.

Ako nekad osjetim da trebam 256 gb prodam ovo i kupim 256 gb, dotad bezbrizno zivim sa 128 gb, ne moram se pripremat za smak svijeta i bit 15 koraka unaprijed.

 

Slazem se da je uvijek bolje imat vise al u trenutku kupnje nije mi se davalo 100e vise za nesto sto mi ne treba niti ce mi trebati jer ja sam takav korisnik. Drugo je xiaomi gdje je razlika u cijeni par desetaka eura za duplo vise memorije. U takvom slucaju uzeo bi 256 gb ako zbog niceg drugog onda zbog lakse daljne prodaje.

4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
zabranjeniples kaže...

Moje potreb nisu i tvoje potrebe.

Mojoj majci ne treba više od 128gb interne memorije, dok je mom ocu to malo, što dolazi do računice 50/50, zar ne ?

Bez obzira na individualne potrebe forumaša i njihovih obitelji, sve će teže biti kupiti midrange mobitel sa 128GB, kao što je upravo sada sve teže ili gotovo nemoguće kupiti novog ovogodišnjeg midrangera sa 64GB. To će ostati rezervirano za entry modele. Flagshipi: S24 Ultra, Iphone Pro Max, Xiaomi 14, pa čak i Xiaomi Redmi Turbo 3 (koji bi trebalo biti Xiaomi 14 lite u našem dijelu svijeta), One+ 12, Huawei Pura 70, Huawei Pura 70 Pro, Honor Magic 6 i Magic 6 Pro, svi oni nemaju 128GB modele, dok Pura Pro+ u Pura Ultra nemaju ni 256GB modele. Svi ostali će polako slijediti taj trend.

 

Tako da ćeš ti i tvoja obitelj u budućnosti kupovati mobitele s većom pohranom zbog jednostavnog razloga jer onih s manjom pohranom poput 128GB, a da nisu entry level, više neće biti.

 

Tako da nema smisla pisati - meni toliko ne treba. Nećeš moći kupiti novi model mobitela s manjom pohranom. Moći ćeš neko vrijeme kupiti neki stari sa zalihe ili rabljeni.

 

EDIT: Huawei Pura 70: https://www.gsmarena.com/weekly_poll_will_you_take_a_chance_on_one_of_the_huawei_pura_70_phones-news-62603.php

 

Model                         Base memory       Base price      Base price EUR

Huawei Pura 70 Ultra   16/512GB            CNY 10,000    EUR 1,285

Huawei Pura 70 Pro+   16/512GB            CNY 9,000      EUR 1,165

Huawei Pura 70 Pro     12/256GB            CNY 6,500      EUR 840

Huawei Pura 70           12/256GB            CNY 5,500      EUR 710

 

Ovi "slabiji" modeli nemaju 128GB kao početnu vrijenost, a "jači" nemaju 256GB kao početnu vrijednost.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.4.2024 11:50 (zelenapaprika).
4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
domac5 kaže...
zelenapaprika kaže...
domac5 kaže...

Kaj se prostora tice to je dvosjekli mac jer imamo 2 tipa ljudi, staromodni i moderni.

Staromodni skidaju muziku na mobitel, serije, filmove, hrpetine slika i videa drze u mobitelu i svaki put kad mijenjaju mobitel sve si to prebacujuju u novi mobitel, placu za 3,5 mm utorom jer sve mora bit na kabel.

 

Moderni glazbu slusaju preko yt music, spotify, za slike video i sve takvo koriste najcesce google fotografije, netflix ili stremio za gledanje serija i filmova, ne mogu si zamislit slusalice na kabel jer sve se moze bezicno.

 

Spadam pod moderne i evo, stvarno imam hrpu aplikacija i prostora i vise nego dovoljno.

Odkad imam mobitel nisam napravio na google fotografijama ciscenje prostora sa telefona jer je ionako sve na njihovom serveru, ako zatreba lako to kliknem i u sekundi dobijem bar 10 gb extra  prostora.

 

Google one 2 tb preko ukrajinske naplate placamo 57 eura godisnje nas 4 u toj ekipi, dakle ni 15e godisnje po covjeku + na istu foru imamo i yt premium za sicu. To su nikakvi novci a sve nam je olaksano kaj se online servisa tice.

 

 Moje stanje pohrane: aplikacije i podaci 43,36GB, slike, 3,88 GB, zvuk 405MB, video 4,79 GB i još par manjih stavki.

 

Tako da uz OS koji mora disati, samo aplikacije i podaci zauzimaju gotovo polovicu od famoznih 128GB. A gdje je sve ostalo? Sad će AI navalit sa svojim sadržajima, Apple najavljuje i mogućnosti offline korištenja AI-a, što znači da ćeš sve potrebno morati imati na Iphoneu. Badava ti pretplata na Google mutnim kanalima, kada ćeš u samom mobitelu morati imati sve više prostora. I još stižu ljepši dani, bit će još više fotkanja i snimanja videa na roštinju, u prirodi, na moru... Budeš na plaži na godišnjem radio backup u cloud?

 

 

 

 Tvoje ili moje stanje pohrane nikoga ne zanima jer svaki covjek je prica za sebe. Ako smatras da trebas 512 gb onda platis 512 gb, ako smatras da si za 128 gb, platis 128 gb.

 

Ko ce radit rucno backup na cloud? Sve ide automatski, namjesteno je da mozes bit idiot i ne razmisljat o tome. Kaj nisi nikad koristio google fotografije?

 

Sta se tice ove price s ai, kao sto rekoh nisam nijednom jos odradio ciscenje fotografija i videa s uredaja, samo s tim dobijem bar 10 gb odma, onda dalje imam nepotrebnih aplikacija, tu se isto dobije nesto. Nebitno.

Ako nekad osjetim da trebam 256 gb prodam ovo i kupim 256 gb, dotad bezbrizno zivim sa 128 gb, ne moram se pripremat za smak svijeta i bit 15 koraka unaprijed.

 

Slazem se da je uvijek bolje imat vise al u trenutku kupnje nije mi se davalo 100e vise za nesto sto mi ne treba niti ce mi trebati jer ja sam takav korisnik. Drugo je xiaomi gdje je razlika u cijeni par desetaka eura za duplo vise memorije. U takvom slucaju uzeo bi 256 gb ako zbog niceg drugog onda zbog lakse daljne prodaje.

Ne diktiram ja trendove, nego veliki proizvođači mobitela. Ne radim nikakav backup fotki i videa u cloud niti im namjeravama platiti makar 1 euro cent za takvu uslugu jer su podli i pokvareni i stalno mijenjaju uvjete korištenja usluga kako bi navukli korisnike na plaćanje. Kao što to uostalom svi rade. Ne pada mi na pamet mazati debeloj guski vrat.

 

Tako da ti meni možeš slobodno napisati bilo što o veličini pohrane, ja na to nemam utjecaja, kao ni ti. Ja sam konstatirao da 128GB tijesno za nekoga tko misli imati mobitel 1, 2 i više godina i da takvih mobitela u midrange, a pogotovo u top klasi više neće biti. I iza toga stojim. Ekstremi će uvijek postojati, i oni kojima je 32GB dovoljno (najmanje što se sada prodaje) i oni kojima 1TB u mobitelu nije nikada dovoljno.

 

Što se tu ima više napisati?

 

14 godina
offline
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
OnTime kaže...
t0ma kaže...

Pozdrav, planiram uzeti nešto do 300 eura. Je li bolje uzeti rabljeni Iphone 12 ili nekakav noviji android ? Do sada nisam koristio Iphone.

 Prvo reci što ti je nabitnije kod mobitela?

 Mobitel koristim u 90 % slučajeva za surfanje,instagram,reddit.. rijetko kad slikam ili snimam videe. bitnije mi je da je fluidan i da nema štekanja.

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.4.2024 18:51 (t0ma).
5 godina
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
OnTime kaže...
....

 Najbolje da još investiram u prijenosni hdd ili usb stick a imam mobitel od 256gb koji isto radi. Ja brže skinem film od 40-60 gigi na pc'u nego na laptopu, prebacim na laptop preko usb kabla i gledam na tv u 4k. Nekad prebacim 1 film nekad 3 filma.  Zašto bi to bile budalaštine? Nekad kopiram dokumente pa odem u foto studio da mi se isprinta, masa ljudi tako radi. Sudiš po svom iskustvu, kardinalna greška. I malo se kulturnije razgovaraj.

 Zasto bi bilo brze skinuti na pc nego na lapu? Nego kad odes u foto studi sa mobitelom sta radis? Prebacujes preko BT? Za sve to ti je dovoljan dobar usb stick. Manji brzi prakticniji.... Ja imam san disk kombinacija USB-a Usb-c. 

5 godina
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
zelenapaprika kaže...
.....

 Usred svadbe će selit filmove na laptop ili ih uploadat u cloud. Kad mladoženja pita gdje su filmovi i fotke, tip će reći da nije imao mjesta u mobitelu.

 O kome ti ovdje pricas? O profi snimatelju ili nekom od gostiju? Ako je profi snimatelj a koristi mobitel za bilo sta nije ni p od profi.....

Zasto bi mladozenja pitao gdje su filmovi? Profi ljudi prvo snimaju na dvoije kartice paralelno, pa onda imaju profi backup rjesenja koja sele na externi disk sa kartice jednim klikom.... Ne vidim gdje se to u profi snimanju koristi mobitel za bilo sta....

4 godine
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
Posmatrač kaže...
zelenapaprika kaže...
.....

 Usred svadbe će selit filmove na laptop ili ih uploadat u cloud. Kad mladoženja pita gdje su filmovi i fotke, tip će reći da nije imao mjesta u mobitelu.

 O kome ti ovdje pricas? O profi snimatelju ili nekom od gostiju? Ako je profi snimatelj a koristi mobitel za bilo sta nije ni p od profi.....

Zasto bi mladozenja pitao gdje su filmovi? Profi ljudi prvo snimaju na dvoije kartice paralelno, pa onda imaju profi backup rjesenja koja sele na externi disk sa kartice jednim klikom.... Ne vidim gdje se to u profi snimanju koristi mobitel za bilo sta....

 

O gostima. Danas svi sve snimaju mobitelom i to stvari koje profi ne stigne snimiti i u situacijama koje su škakljive, pa tu profi nema što raditi. Profi snimanje svadbe je goli drek, najdosadnije video snimke i fotke koje uopće postoje. To se radi pro forma. Tko to poslije gleda? Ono što snime frendovi je daleko zanimljivije, pa makar tehnički bio slabije. :-)

 

"Ako je profi snimatelj a koristi mobitel za bilo sta nije ni p od profi....." -  popljuvao si sve vlasnike flagshipa koji se silno trude dokazati da su njihovi ljubimci upotrebljivi za sve. :-)

 

https://www.lifewire.com/pro-photographers-totally-use-camera-phones-and-here-s-why-5198576

 

https://www.eyeem.com/blog/16-mobile-photographers-you-want-to-know

 

 

16 godina
offline
Pomoć pri odabiru mobitela

Moje je pravilo da se ništa ne snima. Koji vrag se to radi?  Ako ideš na putovanje - uživaj, osjeti, vidi, čuj, miriši. Kakve fotke i gluparije ?! Neki ljudi vade mobitele da fotkaju svaku glupost u svom životu. Nema dana da ne ispucaju 100 fotki.

Tko kasnije gleda te fotografije. Ljudi imaju desetke tisuća fotografija iz zadnjih 10 godina svojeg života. Tko to gleda? 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela

Ovisi šta se slika 

 

Svatko ima svoje razloge....najbolje da se ljudi ni ne voze jer ti nemaš vozački i svuda ideš pješice....

5 godina
offline
Re: Pomoć pri odabiru mobitela
zelenapaprika kaže...
...

 

O gostima. Danas svi sve snimaju mobitelom i to stvari koje profi ne stigne snimiti i u situacijama koje su škakljive, pa tu profi nema što raditi. Profi snimanje svadbe je goli drek, najdosadnije video snimke i fotke koje uopće postoje. To se radi pro forma. Tko to poslije gleda? Ono što snime frendovi je daleko zanimljivije, pa makar tehnički bio slabije. :-)

 

"Ako je profi snimatelj a koristi mobitel za bilo sta nije ni p od profi....." -  popljuvao si sve vlasnike flagshipa koji se silno trude dokazati da su njihovi ljubimci upotrebljivi za sve. :-)

 

https://www.lifewire.com/pro-photographers-totally-use-camera-phones-and-here-s-why-5198576

 

https://www.eyeem.com/blog/16-mobile-photographers-you-want-to-know

 

 

 Popljuvao sam "profi" snimatelje koji to rade mobitelom....Mobitel nikad a ni tada nece moci postici sta moze FF foto aparat ili bilo koja namjenska video kamera. Cak ni pocetni modeli istih. Barem dok vrijedi klasicna fizika. A sto se tice gostiju i mladenaca sta ima mladozenja od gostiju traziti snimke. tj. sta se imaju gosti pravdati mladencima gdje su snimke.....

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice