Francuzi će uložiti blizu 110 mlrd. € u umjetnu inteligenciju
Financiranje uključuje planove kanadske investicijske tvrtke Brookfield za investiciju 20 mlrd. € i ulaganje iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (do 50 mlrd. €).

Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je ulaganja za jačanje francuskog sektora umjetne inteligencije u ukupnom iznosu od 109 milijardi eura. Financiranje uključuje planove kanadske investicijske tvrtke Brookfield za investiciju 20 mlrd. € u projekte umjetne inteligencije u Francuskoj i ulaganje iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (do 50 mlrd. €).
Amazon je je prošle godine obećao više od 1,2 mlrd. €, što je dio ukupno šest mlrd. USD, koliko će uložiti u Francuskoj do 2031. Apollo Global Management postavio je početnu tranšu financiranja na pet mlrd. američkih dolara.
Digital Realty planira produbiti ulaganja u podatkovne centre oko Pariza i Marseillea s ukupno do šest mlrd. €. Equinix namjerava uložiti 630 milijuna € (od ukupnih 750 mil.) za 10 podatkovnih centara oko Pariza i jedan u Bordeauxu.
Fluidstack se obvezao na gradnju jednog od najvećih svjetskih superračunala s umjetnom inteligencijom na svijetu, pokretano francuskom nuklearnom energijom. U početnoj fazi bilo bi uloženo 10 mlrd. €. Projekt bi trebao krenuti s radom 2026. godine.
Mistral planira pokrenuti najveće superračunalo u Europi te produbiti suradnju s tvrtkama Veolia i Dassault Systemes.