Gradnja kuće

poruka: 73
|
čitano: 18.436
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
offline
Početak gradnje kuće

Pozdrav, 

djevojka i ja se planiramo osamostaliti. Naime, iz Međimurja smo i planiramo kupiti zamljište i graditi kuću (Nedelišće). Zanima nas koliko bi okvirno iznosile cijene priključka na svu infrastrukturu, komunalni doprinosi i ostala davanja koja postoje ako postoje. Planiramo kupiti veće zemljište te ga rasparcelirati popola te prodati drugi dio za također stambenu namjenu, da li se to tako samo može? Trenutno smo još u nultoj fazi i sagledamo samo mogućnosti i zbrajamo troškove pa je svaki savjet dobrodošao! 

 

Hvala, lp!

13 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Ne bih da te obeshrabrim, ali ako ti i cura nemate mjesečne prihode bar 2000 eura (skupa 4000) ili ako nemaš bar 100000 eura nasljedstva, zaboravi na ideju gradnje od nule. Cijene su toliko prenapuhane da ćete se samo zakopati u dugove, a nećete napraviti ništa.
Osim toga, jesi li siguran da u takve poduhvate želiš ići s curom? Cura je danas tu, a sutra tko zna gdje, ali dugovi ne odlaze nigdje...
13 godina
offline
Re: Gradnja kuće
kipo kaže...
Ne bih da te obeshrabrim, ali ako ti i cura nemate mjesečne prihode bar 2000 eura (skupa 4000) ili ako nemaš bar 100000 eura nasljedstva, zaboravi na ideju gradnje od nule. Cijene su toliko prenapuhane da ćete se samo zakopati u dugove, a nećete napraviti ništa.
Osim toga, jesi li siguran da u takve poduhvate želiš ići s curom? Cura je danas tu, a sutra tko zna gdje, ali dugovi ne odlaze nigdje...

Jako zrelo i precizno razmišljanje.

Od riječi do riječi stoji sve što kažeš.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
16 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Samo zemljište znaš i sam koliko košta, dovoljno da pogledaš po oglasima. A pošto misliš na veće zemljište to je puno više novaca nego da tražiš samo za gradnju kuće. Kao što je navedeno, sve je preskupo, a dok riješiš zemljište, minimalno ti treba 100 tis. eura da bi išta kreno. Sve ovisi i koliko veliku kuću želiš.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
14 godina
offline
Gradnja kuće

Nemojte čovjeka obeshrabrit. Zemljište je očito već pronašao i možda ga može dobiti vrlo jeftino kad razmišlja o rasparceliziranju.

Važno je da vidiš kakav je status tog zemljišta po pitanju prava gradnje. Možeš li uopće dobiti dozvolu, a poželjno je i raspitati se treba li nekome dati mito kako ne bi čekao 10 godina izdavanje dozvole - ima i takvih slučajeva.

Komunalnu naknadu određuje lokalna samouprava pa ćeš pitati njih.

 

Priključci ne koštaju svuda jednako, pa se raspitaj lokalno kod Elektre i vodoopskrbe (Međimurske Vode) kako ne bi bilo iznenađenja. Raspon može biti od 2500-7000€ ako infrastruktura dolazi do parcele. Ako je infrastruktura daleko to može ispasti daleko više. Tako da ti konkretne odgovore teško netko može dati jer je svaki slučaj drugačiji. Najbolje odi u lokalne urede providera i tamo pitaj. 

14 godina
offline
Gradnja kuće

Moja preporuka je da kupiš neku staru kuću i polako ju renoviraš kako možeš bez majstora.

Ja tako radim, s tim da tebi bude lakše ako imaš curu (pod pretpostavkom da je radna) 

Takve kuće imaš za kupiti po međimurju za 30k-40k €. Ali opet pažljivo i mudro birati i znati dobro pregovarati za cijenu

4 godine
offline
Gradnja kuće

Nisam jos nista konkretno pronasao, samo hocu staviti sve na papir pa da vidim koje su mi opcije i na koje skrivene i iznenadne troskove treba racunati.. Nemamo potrebu za ogromnim zemljistem, ovo samo izgleda kao dobra prilika za prodat drugi dio. Opcija je i kupit nesto staro pa preuredit i dogradit. Znam da je sve otislo u nebesa ali svakodnevno viđam kuće kako se izdizu i rastu i ljudi grade i rade pa ocito nije nemoguce. Navodno opcine daju neke subvencije ili potporu u placanju kredita pa je tako lakse

15 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Stane256 kaže...

Nisam jos nista konkretno pronasao, samo hocu staviti sve na papir pa da vidim koje su mi opcije i na koje skrivene i iznenadne troskove treba racunati.. Nemamo potrebu za ogromnim zemljistem, ovo samo izgleda kao dobra prilika za prodat drugi dio. Opcija je i kupit nesto staro pa preuredit i dogradit. Znam da je sve otislo u nebesa ali svakodnevno viđam kuće kako se izdizu i rastu i ljudi grade i rade pa ocito nije nemoguce. Navodno opcine daju neke subvencije ili potporu u placanju kredita pa je tako lakse

 Zemljišta u Nedelišću cca 600-800m2, 15-18k€, ove kupnje  starijih kuća pa potpuna adaptacija su tek rupe bez dna, jer ako hoćeš kako spada napravti adaptaciju treba love kao i da krećeš od nule. I opet ti to neće biti kako spada, jer želiš prostorije po svom , a ne kako je netko gradio prije 30-40-50 god.....

Sve koje ja znam su kretali od nule, ( od toga su troje  napravile kuću u Nedelišću- ulica od groblja prema Atonu ).

Jedan je od njih je uzeo staru kuću, ali je srušio do temelja....( općina financirala rušenje ).

 

Odi na forum.hr, imaš zasebne teme od gradnjama......

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
4 godine
offline
Gradnja kuće

Hvala svima!

7 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Nije Nedelišće (istok), ali sam za kuću od 150 kvadrata od projektanta dobio okvirnu cifru od 345.000€.

Ne znam je li ju planirao praviti od zlata ili čega.
9 godina
offline
Gradnja kuće

Nedavno sam bio u društvu osobe koja radi u projektnom uredu i ako sam dobro shvatio, 100m2 košta oko milijun kuna. E sad, je li to samo gradnja ili gradnja, instalacije i uređivanje ili neka kombinacija, to ne znam. Inače, radi se o vpž.

 

Ja bih osobno tražio neku novije izgrađenu kuću pa ju s vremenom sređivao po volji. Također, kolega iznad dobro upozorava na status veze.

Loyalty to country ALWAYS. Loyalty to government, when it deserves it. Non bene pro toto libertas venditur auro. http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/Llamaboy_Cro/stats/1228616394/pc/
14 godina
offline
Re: Gradnja kuće
robogo kaže...
Nije Nedelišće (istok), ali sam za kuću od 150 kvadrata od projektanta dobio okvirnu cifru od 345.000€.

Ne znam je li ju planirao praviti od zlata ili čega.

 Pa to je to u pravilu. Računaj brutto pa podjeli po kvadratu. 

 

Keramičaru ovdje za kvadrat plaćaju preko 20€ za veće i 40€/m2 za manje poslove. Vozi se auto od 80.000€ (svima problem pdv....) al eto - nađi drugog jeftinijeg.

 

Računajte da bi za 300.000€ mogli proći ako nije neka bolesno skupa oprema i ogromna parcela (pa samo na okućnicu ode puno). Da će vam ikad bit jeftinija gradnja - neće. Nema nove flote keramičara i zidara po školama, Nepalci ne uče preko noći, obnova će trajat godinama, urbanizmi su restriktivni, taman da i dođe kriza - građevina (sve od temelja, armature, keramike, prozora, fasade itd) ima posla za usrat se slijedećih 10 godina tako da - tak je kak je. Šaljite djecu u obrtnike i zanatlije.

 

U međuvremenu, šparajte i gradite. Tražite gazde veću plaću.

 

Prije sufinanciranja s nekim napravite ugovor pa ako je plaćanje 60/40, neka i vlasništvo bude 60/40. Javni bilježnik ne košta ništa. Svašta se nekome može desit, sudar, tumor na mozgu, kocka, droga, ljubavnice.. papir trpi.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
4 godine
offline
Gradnja kuće

Naravno, u planu je prvo svadba pa onda u takve pothvate..

Majko mila i ciframa.. Kako je moguće u današnje vrijeme onda da se čovjek osamostali a da to nije da ode van? prvo će me oderat za svadbu, pa će trebat auto novi, pa će trebat kupit i drugi za nju, pa riješit stambeno pitanje. Kako je to moguće sve isfinancirat a da se ne zakopa u dugove i kredite na 50+ godina?!

8 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Stane256 kaže...

Naravno, u planu je prvo svadba pa onda u takve pothvate..

Majko mila i ciframa.. Kako je moguće u današnje vrijeme onda da se čovjek osamostali a da to nije da ode van? prvo će me oderat za svadbu, pa će trebat auto novi, pa će trebat kupit i drugi za nju, pa riješit stambeno pitanje. Kako je to moguće sve isfinancirat a da se ne zakopa u dugove i kredite na 50+ godina?!

 a jel razmisljate o klincima ? 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Stane256 kaže...

Naravno, u planu je prvo svadba pa onda u takve pothvate..

Majko mila i ciframa.. Kako je moguće u današnje vrijeme onda da se čovjek osamostali a da to nije da ode van? prvo će me oderat za svadbu, pa će trebat auto novi, pa će trebat kupit i drugi za nju, pa riješit stambeno pitanje. Kako je to moguće sve isfinancirat a da se ne zakopa u dugove i kredite na 50+ godina?!

 Velika većina idu u kredit ( nekad i dva ), malo je onih koji od temelja do useljenja naprave bez...... osim ako ne želiš graditi xy godina....

 

A što misliš da vani npr u D, ljudi uzmu iz đepa 300-400k€ i kupe stan?

Moji svi gore su uzimali kredit, pogotovo nove generacije koje su došle gore nakon  2000-e, su uzeli na cca 20-30g.......kamate jesu bile ispod 1% ali svejedno velike pare za rijesit stambeno pitanje, pogotov jer kupuješ neki manji stančić za te pare.....

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
11 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Stane256 kaže...

....pa će trebat auto novi, pa će trebat kupit i drugi za nju, pa riješit stambeno pitanje. Kako je to moguće sve isfinancirat a da se ne zakopa u dugove i kredite na 50+ godina?!

 a stari moj, protegneš se koliko si dugačak, ne koliko imaš osjećaj da bi trebao

ja imam pet banki pa nikad nisam kupio novi auto, tek sad razmišljam o tome kad se sve drugo posložilo

što fali autu od 5-6 godina starosti, zašto mora biti novi auto, pa još jedan za nju

 

o kući da ne pričam, zašto odmah na 150 kvadrata, pa ja i žena smo othranili dvoje djece u kući od 80 kvadrata

gradi 100 kvadrata kuću, napreduj u poslu, riješi se prvih kredita, pa za 20 godina kreni gradit drugu, veću, ako ti bude trebalo

ovako kako razmišljaš ne kreću ljudi niti u daleko razvijenijim zemljama, na startu života i braka, pa u dugove do grla, debelo iznad svojih potreba

7 godina
offline
Re: Gradnja kuće
ivane dragi, hvala na detaljima, od velike su pomoći.

Na kraju smo našli kuću koja je 80% onoga što si želimo i ako sve prođe kako spada ovaj vikend, idemo u kupovinu i adaptaciju.

Zanimljivo da će kuća s adaptacijom ispasti manje nego neke kuće u 10 puta gorem stanju.
14 godina
suspendiran
offline
Re: Gradnja kuće
Probaj nac nesto u rohbau stanju... Pa je samo doteras... Jako je tesko vec i okvirno nesta rec za pare kad se cijene formiraju na dnevnoj bazi...
VenAtoR#2231
16 godina
offline
Gradnja kuće

Da se malo nadovežem sa svojim iskustvom (arhitekt); 

Danas dobiti ponudu od 1500 €/m2 je odlična cijena za ključ u ruke, a ovisno o lokaciji i zahtjevnosti/ opremanju ide i do 2000 €/m2 bez cijene zemljišta. Tko kaže da će graditi za 700 ili 1000 € zavarava vas ili sebe. Građevina ima puno skrivenih troškova, a cijene rada i materijala su od pandemije skočile 30-tak i više % i to nakon korekcija (u jednom trenu je bilo nestašica materijala pa su cijene išle i duplo i više od toga), a padati neće jer posla ima više nego što ima radnika. 

Ulaziti u adaptacije je u pravilu (čast izuzetcima) skuplje i dosta zahtjevnije, i jedan nepredviđeni i/ili skriveni trošak (loši temelji/zidovi, vlaga, loše instalacije...) mogu podići cijenu gradnje toliko da se sanacija ne isplati nego je bolje srušiti i raditi novu zgradu. 

Ako ste voljni uhvatiti se sami posla pa dovršavati neke stvari (keramika, završne obloge, opremanje itd) možete malo skinuti cijenu, ili ako imate dobro poznanstvo sa nekim građevinarima pa dobijete popust, no u pravilu je to tek mali postotak. 

14 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Bichanich kaže...

Da se malo nadovežem sa svojim iskustvom (arhitekt); 

Danas dobiti ponudu od 1500 €/m2 je odlična cijena za ključ u ruke, a ovisno o lokaciji i zahtjevnosti/ opremanju ide i do 2000 €/m2 bez cijene zemljišta. Tko kaže da će graditi za 700 ili 1000 € zavarava vas ili sebe. Građevina ima puno skrivenih troškova, a cijene rada i materijala su od pandemije skočile 30-tak i više % i to nakon korekcija (u jednom trenu je bilo nestašica materijala pa su cijene išle i duplo i više od toga), a padati neće jer posla ima više nego što ima radnika. 

Ulaziti u adaptacije je u pravilu (čast izuzetcima) skuplje i dosta zahtjevnije, i jedan nepredviđeni i/ili skriveni trošak (loši temelji/zidovi, vlaga, loše instalacije...) mogu podići cijenu gradnje toliko da se sanacija ne isplati nego je bolje srušiti i raditi novu zgradu. 

Ako ste voljni uhvatiti se sami posla pa dovršavati neke stvari (keramika, završne obloge, opremanje itd) možete malo skinuti cijenu, ili ako imate dobro poznanstvo sa nekim građevinarima pa dobijete popust, no u pravilu je to tek mali postotak. 

 Loši temelji i vlaga nisu skriveni trošak već trošak površnog pregleda objekta prije kupnje. Nitko zdrave pameti neće kupiti objekt s kapilarnom vlagom ili objekt na klizištu osim ako ga dobije stvarno jeftino. Iako, i jedno i drugo je riješiv problem samo može bit skup u težim slučajevima. Rušenje i gradnja novoga u istim gabaritima odmah imaš dozvole i komunalije, mislim da je to veliki plus.

8 godina
offline
Gradnja kuće

Toliko kuća na prodaju ima danas da ne bih ulazio u gradnju od nule. Pogotovo sada kada je sve skočilo. Majstori skupi, građa skupa, crijep u nebo skočio nakon ovih olujnih vjetrova. A u isto vrijeme milijun ljudi manje u zemlji nego prije 30 godina. Tu u kutini primjerice ima kuća za prodaju napretek. Školski kolega kupio zidanu katnicu za €20K. Je, trebalo je uložit još u nju barem tolko. Ali opet znatno manje novca, truda i vremena nego nešto od nule graditi. Večina kuća nije na oglasima. Ljudi iz nekog razloga ne oglašavaju. Bavim se biciklizmom pa sam Kutinu i okolici prošarao na biciklu uzduž i poprijeko. Tek onda vidiš koliko kuća ima natpis "na prodaju" i koliko napuštenih ima koje bi sigurno išle na prodaju da nađeš vlasnika.  Od nule nešto danas da radim sa kupovinom zemljišta, pa zahebancijom sa svom papirologijom, građenjem, pa riješavanjem novih priključaka...ma ne.

Prosječno glup i umjereno lud
16 godina
offline
Re: Gradnja kuće
jozef kaže...
Bichanich kaže...

Da se malo nadovežem sa svojim iskustvom (arhitekt); 

Danas dobiti ponudu od 1500 €/m2 je odlična cijena za ključ u ruke, a ovisno o lokaciji i zahtjevnosti/ opremanju ide i do 2000 €/m2 bez cijene zemljišta. Tko kaže da će graditi za 700 ili 1000 € zavarava vas ili sebe. Građevina ima puno skrivenih troškova, a cijene rada i materijala su od pandemije skočile 30-tak i više % i to nakon korekcija (u jednom trenu je bilo nestašica materijala pa su cijene išle i duplo i više od toga), a padati neće jer posla ima više nego što ima radnika. 

Ulaziti u adaptacije je u pravilu (čast izuzetcima) skuplje i dosta zahtjevnije, i jedan nepredviđeni i/ili skriveni trošak (loši temelji/zidovi, vlaga, loše instalacije...) mogu podići cijenu gradnje toliko da se sanacija ne isplati nego je bolje srušiti i raditi novu zgradu. 

Ako ste voljni uhvatiti se sami posla pa dovršavati neke stvari (keramika, završne obloge, opremanje itd) možete malo skinuti cijenu, ili ako imate dobro poznanstvo sa nekim građevinarima pa dobijete popust, no u pravilu je to tek mali postotak. 

 Loši temelji i vlaga nisu skriveni trošak već trošak površnog pregleda objekta prije kupnje. Nitko zdrave pameti neće kupiti objekt s kapilarnom vlagom ili objekt na klizištu osim ako ga dobije stvarno jeftino. Iako, i jedno i drugo je riješiv problem samo može bit skup u težim slučajevima. Rušenje i gradnja novoga u istim gabaritima odmah imaš dozvole i komunalije, mislim da je to veliki plus.

 Istina, no eto godinama se u uredu bavim rekonstrukcijama pa sam imao prilike vidjeti svakakve situacije. Ako ne postoji dokumentacija koja prikazuje sve elemente kuće i ako pregled nije stvarno temeljit u većini slučajeva će se naići na nešto nepredviđeno. Uostalom kod izrade projektne dokumentacije se često rade pretpostavke, koje se mogu, a i ne moraju pokazati točnima. Prije se svakako gradilo, a sad tko će znati jel majstor Štef prije 70 godina na gradilištu stavio točan omjer u smjesu betona, jel ima armature na svim mjestima gdje bi trebala biti, a ono što je ispod kuće da ne govorim. 

S druge strane, materijali koji se ugrađuju imaju određen vijek trajanja. Nakon 40+ godina tko može točno reći čak i sa sondiranjem da su na cijelog zgradi materijali u odgovarajućem stanju. U idealnim uvjetima trajanje materijala je dosta dugo, no kako ćeš znati da je npr. hidroizolacija temelja u startu ispravno postavljena i zaštićena te da kroz par godina nakon rekonstrukcije neće početi negdje curiti. 

A da ne ulazim u projektantska /funkcionalna ograničenja koja se pojave kod postojećih objekata ovisno o starosti; nekad su se zgrade dosta drugačije projektirale i standard je bio dosta niži. Danas, kad je standard veći, ljudi imaju dugačije želje i potrebe, puno je više tehnologije i instalacija u zgradama, pa je često problem to sve ugurati u stariju zgradu. Ili recimo ako imaš zgradu koja je uredna i sve izgleda dobro, no prema proračunu konstrukcije se vrlo često dogodi treba ojačati sve (zbog većih zahtjeva) pa onda od banalnog preuređenja imaš zahvate na statici koji mogu biti skupi. 

Što se tiče prednosti, ima ih svakako. Od lokacije, često jeftinije cijene i svakako ako kupiš legalno izgrađenu zgradu sa svim priključcima ne moraš se s tim zezati/ plaćati. Ako je zgrada stvarno u dobrom stanju nemaš niti puno ulaganja i samo radiš manje korekcije /dogradnje pa je dosta jeftinije. Uglanom, puno je varijabli tu, a kako se radi o velikim investicijama (najčešće krediti koji su 20+ godina) treba biti oprezan i savjetovat se. 

EDIT: A ovi koji tvrde da zbog stare kuće odmah imaš dozvole, očito nikad nisu ishodili dozvole; ako se ide na građevinsku dozvolu (a svaki veći zahvat na statici i mjenjanju lokacijskih uvjeta to zahtjeva) isto se čeka i za novu kuću i za rekonstrukciju. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2023 15:57 (Bichanich).
8 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Bichanich kaže...

EDIT: A ovi koji tvrde da zbog stare kuće odmah imaš dozvole, očito nikad nisu ishodili dozvole; ako se ide na građevinsku dozvolu (a svaki veći zahvat na statici i mjenjanju lokacijskih uvjeta to zahtjeva) isto se čeka i za novu kuću i za rekonstrukciju. 

 A tko će tražiti neke dozvole nove ako kuća koju sam kupio več ima sve dozvole i na nju idem stavljati novu stolariju, krov i fasadu, bez da se imalo mijenjaju gabariti? Kupio sam kuću sa urednim papirima i novo krovište napravio i stolariju zamijenio. Ne trebaju nikakve nove dozvole i to je večini ljudi sasvim dobvoljno i puno povoljnije nego da idu nešto od nule raditi.

Prosječno glup i umjereno lud
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2023 16:04 (DuxCro).
16 godina
offline
Re: Gradnja kuće

To ti je sve više-manje pokriveno Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima. Imaš točno propisano što se smije raditi i u kojim uvjetima bez građevinske dozvole ili ovjere glavnog projekta, kada treba prijaviti gradilište itd. Ima još nekih iznimaka od tog Pravilnika u zakonu o gradnji, ostalim zakonima i prostornim planovima, no u tom pravilniku je većina sadržana.

EDIT: Treba reći i da dobar dio koji izgleda banalno nije pokriven tim pravilnikom, na primjer zatvaranje balkona u lođu, otvaranje novih otvora u nosivim zidovima i slično te treba ishoditi dozvolu za te radove. To što ljudi ne poznaju zakon pa ga nesvjesno masovno krše je njihov problem, a to što to država to ne kažnjava je problem društva, no tako je kako je. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2023 16:12 (Bichanich).
16 godina
offline
Re: Gradnja kuće

dupla poruka, može brisanje 

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2023 16:14 (Bichanich).
18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Gradnja kuće
Bichanich kaže...

To ti je sve više-manje pokriveno Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima. Imaš točno propisano što se smije raditi i u kojim uvjetima bez građevinske dozvole ili ovjere glavnog projekta, kada treba prijaviti gradilište itd. Ima još nekih iznimaka od tog Pravilnika u zakonu o gradnji, ostalim zakonima i prostornim planovima, no u tom pravilniku je većina sadržana.

EDIT: Treba reći i da dobar dio koji izgleda banalno nije pokriven tim pravilnikom, na primjer zatvaranje balkona u lođu, otvaranje novih otvora u nosivim zidovima i slično te treba ishoditi dozvolu za te radove. To što ljudi ne poznaju zakon pa ga nesvjesno masovno krše je njihov problem, a to što to država to ne kažnjava je problem društva, no tako je kako je. 

 Vidim da se kužiš pa ću biti slobodan postaviti ti pitanje. Na betonsku podlogu bih podigao nadstrešnicu (za aute), koja bi bila površine cca 45m2. Znači imao bi samo panel krov i željezne stupove koji će ga držati. S obzirom na kvadraturu trebam li ikakve dozvole? Hvala  

9 godina
offline
Re: Gradnja kuće

Neka kolega potvrdi ili da točan odgovor, ali meni je rečeno da se krovovi do 20 m2 ne moraju prijavljivati tj. ne treba ti dozvola. Čača i ja smo baš ovo ljeto napravili nadstrešnicu, ispalo je nekih 19 i nesto sitno kvadrata i nismo ništa prijavljivali. Inače, tu info sam dobio od bliske osobe koja je tad taman završila građevinu pa nisam sumnjao u njene riječi.

Loyalty to country ALWAYS. Loyalty to government, when it deserves it. Non bene pro toto libertas venditur auro. http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/Llamaboy_Cro/stats/1228616394/pc/
16 godina
offline
Re: Gradnja kuće
Qui-Gon-Jinn kaže...
Bichanich kaže...

To ti je sve više-manje pokriveno Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima. Imaš točno propisano što se smije raditi i u kojim uvjetima bez građevinske dozvole ili ovjere glavnog projekta, kada treba prijaviti gradilište itd. Ima još nekih iznimaka od tog Pravilnika u zakonu o gradnji, ostalim zakonima i prostornim planovima, no u tom pravilniku je većina sadržana.

EDIT: Treba reći i da dobar dio koji izgleda banalno nije pokriven tim pravilnikom, na primjer zatvaranje balkona u lođu, otvaranje novih otvora u nosivim zidovima i slično te treba ishoditi dozvolu za te radove. To što ljudi ne poznaju zakon pa ga nesvjesno masovno krše je njihov problem, a to što to država to ne kažnjava je problem društva, no tako je kako je. 

 Vidim da se kužiš pa ću biti slobodan postaviti ti pitanje. Na betonsku podlogu bih podigao nadstrešnicu (za aute), koja bi bila površine cca 45m2. Znači imao bi samo panel krov i željezne stupove koji će ga držati. S obzirom na kvadraturu trebam li ikakve dozvole? Hvala  

 Čisto zakonski gledano, bez građevinske dozvole i glavnog projekta možeš raditi nadstrešnicu do 20 m2, a bez građevinske dozvole, ali sa potvrdom glavnog projekta možeš graditi pomoćnu zgradu do 50 m2. Ono što je bitno je da za oba slučaja građenja buduća zgrada treba biti usklađena sa prostonim planom. To znači da bi trebao vidjeti što piše u prostornom planu za područje gdje se gradi i vidjeti koji su uvjeti. Često ima više različitih uvjeta (udaljenost od međe, tlocrtna izgrađenost za cijelu parcelu, visina, smještaj pomoćne građevine u odnosu na glavnu itd), tako da ti ne mogu dati jednoznačni odgovor.

I još jedna napomena; ako ideš na ovu varijantu sa potvrdom glavnog projekta za pomoćnu građevinu do 50 m2 onda moraš prije početka radova prijaviti gradilište, imati stručni nadzor za vrijeme gradnje te nakon završenih radova ishoditi uporabnu dozvolu.

LLAMABOY kaže...

Neka kolega potvrdi ili da točan odgovor, ali meni je rečeno da se krovovi do 20 m2 ne moraju prijavljivati tj. ne treba ti dozvola. Čača i ja smo baš ovo ljeto napravili nadstrešnicu, ispalo je nekih 19 i nesto sitno kvadrata i nismo ništa prijavljivali. Inače, tu info sam dobio od bliske osobe koja je tad taman završila građevinu pa nisam sumnjao u njene riječi.

 Isto kao i za odgovor gore; za nadstrešnicu do 20 m2 ne treba ti projekt kao takav, ali ta nadstrešnica mora biti usklađena sa prostornim planom za područje gdje se gradi, pa je onda moguće više različitih uvjeta koje treba zadovoljiti (izgrađenost parcele, iskorištenost, uvjeti za pomoćne građevine, udaljenosti od susjeda i regulacijske linije itd). 

13 godina
online
Re: Gradnja kuće
Bichanich kaže...
Qui-Gon-Jinn kaže...
Bichanich kaže...

To ti je sve više-manje pokriveno Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima. Imaš točno propisano što se smije raditi i u kojim uvjetima bez građevinske dozvole ili ovjere glavnog projekta, kada treba prijaviti gradilište itd. Ima još nekih iznimaka od tog Pravilnika u zakonu o gradnji, ostalim zakonima i prostornim planovima, no u tom pravilniku je većina sadržana.

EDIT: Treba reći i da dobar dio koji izgleda banalno nije pokriven tim pravilnikom, na primjer zatvaranje balkona u lođu, otvaranje novih otvora u nosivim zidovima i slično te treba ishoditi dozvolu za te radove. To što ljudi ne poznaju zakon pa ga nesvjesno masovno krše je njihov problem, a to što to država to ne kažnjava je problem društva, no tako je kako je. 

 Vidim da se kužiš pa ću biti slobodan postaviti ti pitanje. Na betonsku podlogu bih podigao nadstrešnicu (za aute), koja bi bila površine cca 45m2. Znači imao bi samo panel krov i željezne stupove koji će ga držati. S obzirom na kvadraturu trebam li ikakve dozvole? Hvala  

 Čisto zakonski gledano, bez građevinske dozvole i glavnog projekta možeš raditi nadstrešnicu do 20 m2, a bez građevinske dozvole, ali sa potvrdom glavnog projekta možeš graditi pomoćnu zgradu do 50 m2.

 Možda samo napomena da je za tu varijantu potrebno imati građevnu česticu s građevinom za koju postoji akt kojim se odobrava građenje.

16 godina
offline
Re: Gradnja kuće
sosta kaže...
Bichanich kaže...
Qui-Gon-Jinn kaže...
Bichanich kaže...

To ti je sve više-manje pokriveno Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima. Imaš točno propisano što se smije raditi i u kojim uvjetima bez građevinske dozvole ili ovjere glavnog projekta, kada treba prijaviti gradilište itd. Ima još nekih iznimaka od tog Pravilnika u zakonu o gradnji, ostalim zakonima i prostornim planovima, no u tom pravilniku je većina sadržana.

EDIT: Treba reći i da dobar dio koji izgleda banalno nije pokriven tim pravilnikom, na primjer zatvaranje balkona u lođu, otvaranje novih otvora u nosivim zidovima i slično te treba ishoditi dozvolu za te radove. To što ljudi ne poznaju zakon pa ga nesvjesno masovno krše je njihov problem, a to što to država to ne kažnjava je problem društva, no tako je kako je. 

 Vidim da se kužiš pa ću biti slobodan postaviti ti pitanje. Na betonsku podlogu bih podigao nadstrešnicu (za aute), koja bi bila površine cca 45m2. Znači imao bi samo panel krov i željezne stupove koji će ga držati. S obzirom na kvadraturu trebam li ikakve dozvole? Hvala  

 Čisto zakonski gledano, bez građevinske dozvole i glavnog projekta možeš raditi nadstrešnicu do 20 m2, a bez građevinske dozvole, ali sa potvrdom glavnog projekta možeš graditi pomoćnu zgradu do 50 m2.

 Možda samo napomena da je za tu varijantu potrebno imati građevnu česticu s građevinom za koju postoji akt kojim se odobrava građenje.

 Tako je, pomoćne građevine se u pravilu smiju graditi samo kao dodatak osnovnoj građevini i to onoj koja je u potpunosti legalna. Sve dogradnje koje nisu popraćene dokumentacijom i upisane u katastar smatraju se nelegalnima te bi kod traženja građevinske dozvole ili potvrde glavnog projekta nastao problem.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice