AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 30.019
|
čitano: 5.173.002
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
@Brki Gledao sam nedavno nešto na temu orijentacije ventilatora i 5 ljudi, 5 mišljenja, uključujući tu i različite proizvođače.

Mislim da bi ta konfiguracija bila optimalna da imaš vodeno, ovako ti potencijalno ventilatori sa vrha kućišta kradu svež vazduh kuleru procesora. Moj pokušaj bi bio da se isključi makar jedan od gornjih ventilatora, onaj bliži prednjoj strani kućišta (drugi može da ostane, da izvlači topao vazduh koji je već prošao kroz cooler).

Dodatno, da li ti je fan curve za ventilatore kućišta vezan za temperaturu procesora ili sistema? Meni je po defaultu u BIOSu bio vezan za temperaturu sistema, a to očitavanje mi se menja za svega nekoliko stepeni, pa su mi tako ventilatori praktično stalno bili na minimumu.

Vezano za kućište, taj MS nije obavezno loš za airflow, no pola prednje stanice je zatvoreno onim trougaonim panelom. Videh da se taj panel navodno može lagano ukloniti, da ti ostane samo mesh (mada mislim da se sa njim skida i RGB). Ako je tako, može da bude ok eksperiment. Ako ti se uopšte zamara s time. :)
WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
16 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ivan ima pravo, ako je gornji prvi vent do prednjeg panela ispred ventilatora na hladnjaku od cpu koji je još i tower sistema zasigurno mu krade i odvlači hladan zrak van kučišta koji bi mu dolazio....maknuti ga jednostavno/isključiti ili čak ga okrenuti na dolje da puše unutra ako nije sasvim blizu ovom drugom gore bi bio zanimljiv experiment jer bi po logici i znakovima fizike trebao biti bolji airflow na sam hladnjak cpu-a....ili jednostavno staviti kvalitetnije hladnjake tipa Noctue koji imaju bolji airflow bi svakako doprinjelo boljem hlađenju

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo kod mene 7800X3D i Idle 60C do 65C ako nešto radim ili surfam, dok u gamingu ide od 75-85C ovisi kako koja igra. U Cinebenchu R23 je na 89-90C

 

Jesu to OK temperature ?

 

Malo mi je čudno zašto je ovako visoka temp. u mirovanju.

 

Hlađenje je Artic Liquid Freezer III 240

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jesi sam montirao vodeno?
 
0 0 hvala 0
14 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kod mene R9 7950X3D idle 46-48 stupnjeva, dok u igrama to ide do nekih 65 stupnjeva.

Izuzetak je jedino PUBG, gdje temperatura  nerijetko ide preko 75, a na momente i do 85 stupnjeva.

Uglavnom normalna stvar i sve radi bez beda (kažem za svoj primjer).

Btw., cooler je NZXT Kraken Elite 360.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.5.2024 21:44 (zabranjeniples).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Da, sve sam montirao ? Zašto ?

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Taj 7800x3d ti trotla u Cinebenchu skini vodeno i pastu ponovno nanesi. 65c idle je puno previše toliko bi trebao biti u gamingu čak i malo niže s tim freezerom.
Edit: Darijo score s tim tvojim 7800x3d bi ti u Cinebenchu R23 trebao biti oko 17700 multi core bench.
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.5.2024 21:43 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hm...sad si me zabrinuo. Nanjeo sam dobro pastu.

 

Evo pozicija vodenog

 

 

14 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
darijoman kaže...

 

 

Bilo je već priče, a stavljani su i testovi ovisno o položaju vodenog hlađenja.

Ako se ne varam, ovaj način nije dobar i valjalo bi to drugačije montirat.

Najidealnije bi bilo da su cijevi dolje, a radijator iznad pumpe.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.5.2024 21:57 (zabranjeniples).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Nisam pratio tu priču na žalost pa nisam upućen u te diferencijalne razlike u temp. od položaja radijatora. 

 

 

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...

Edit: Darijo score s tim tvojim 7800x3d bi ti u Cinebenchu R23 trebao biti oko 17700 multi core bench.

 

Uff..nije ni blizu. Radi mi 15500

3 godine
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
darijoman kaže...

 Nisam pratio tu priču na žalost pa nisam upućen u te diferencijalne razlike u temp. od položaja radijatora. 

 

 

 Ma nema razlike u temperaturama, vise je do trajnosti! Nesto si krivo nastimao definitivno, pasta, zatezanje, naponi, rpm? jel pumpa uopce radi meni se jednom desilo da sam zaboravio spojiti pumpu i cpu mi je u idleu bio na 60+°c!
Jel ti ventovi na bloku izbacuju zrak van kučista ili je to krivo okrenuto??

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.5.2024 22:49 (Boris grozni).
14 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
darijoman kaže...

 

Uff..nije ni blizu. Radi mi 15500

Nisam siguran obzirom na slabu viljivost radi rgb, ali čini mi se da ti i airflow nije dobar.

Ako dobro vidim, tebi ventovi i naprijed i nazad izbacuju zrak, a i samo kučište nije Bog zna prozračno.

Sve su to ''sitnice'', ali itekako igraju ulogu kod temperatura.

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Radi pumpa, da ne radi pregrijao bi se sigurno u Cinebenchu do u crveno. Ventovi na radijatoru izbacuju zrak iz kućišta van. Dakle nemam usisnih ventilatora u kućištu, samo ispušni(2x na radijatoru vodenog i 1x na stražnjoj strani kićišta)

 

p.s. imam i problem da mi prvi i treći RAM slot ne radi tj. kad su pločice memorije u njima nema boota, dok drugi i šetvrti slot rade normalno

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
darijoman kaže...

Radi pumpa, da ne radi pregrijao bi se sigurno u Cinebenchu do u crveno. Ventovi na radijatoru izbacuju zrak iz kućišta van. Dakle nemam usisnih ventilatora u kućištu, samo ispušni(2x na radijatoru vodenog i 1x na stražnjoj strani kićišta)

 

p.s. imam i problem da mi prvi i treći RAM slot ne radi tj. kad su pločice memorije u njima nema boota, dok drugi i šetvrti slot rade normalno

 Pa u tome i je problem treba biti obrnuto da hladni zrak izvana hladi radijator a ne da ga grije topli zrak iz kucista, skidaj to dolje, to je Fractal kučiste koliko vidim?

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.5.2024 23:10 (Boris grozni).
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Boris grozni kaže...
darijoman kaže...

Radi pumpa, da ne radi pregrijao bi se sigurno u Cinebenchu do u crveno. Ventovi na radijatoru izbacuju zrak iz kućišta van. Dakle nemam usisnih ventilatora u kućištu, samo ispušni(2x na radijatoru vodenog i 1x na stražnjoj strani kićišta)

 

p.s. imam i problem da mi prvi i treći RAM slot ne radi tj. kad su pločice memorije u njima nema boota, dok drugi i šetvrti slot rade normalno

 Pa u tome i je problem treba biti obrnuto da hladni zrak izvana hladi radijator a ne da ga grije topli zrak iz kucista, skidaj to dolje, to je R5 kučiste koliko vidim?

 

Da to je bolja opcija puno ali izgleda da ovi ventovi na radijatoru nisu baš mobilni zbog naponskog kabla pa zato to nisam napravio.

 

All i da ga postavim na krov kućišta opet bi uzimao zrak iz kućišta, ok doduše imao bi i usisne ventilatore na frontalnoj strani. Mene više sad brine nizak score u Cinebenchu R23, skoro 2100 bodova manje od nekog prosjeka i dimmovi na ploči prvi i treći ne rade. Možda ima neke veze sa kontrolerima u procesoru  

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ivan(4) kaže...
@Brki Gledao sam nedavno nešto na temu orijentacije ventilatora i 5 ljudi, 5 mišljenja, uključujući tu i različite proizvođače.

Mislim da bi ta konfiguracija bila optimalna da imaš vodeno, ovako ti potencijalno ventilatori sa vrha kućišta kradu svež vazduh kuleru procesora. Moj pokušaj bi bio da se isključi makar jedan od gornjih ventilatora, onaj bliži prednjoj strani kućišta (drugi može da ostane, da izvlači topao vazduh koji je već prošao kroz cooler).

Dodatno, da li ti je fan curve za ventilatore kućišta vezan za temperaturu procesora ili sistema? Meni je po defaultu u BIOSu bio vezan za temperaturu sistema, a to očitavanje mi se menja za svega nekoliko stepeni, pa su mi tako ventilatori praktično stalno bili na minimumu.

Vezano za kućište, taj MS nije obavezno loš za airflow, no pola prednje stanice je zatvoreno onim trougaonim panelom. Videh da se taj panel navodno može lagano ukloniti, da ti ostane samo mesh (mada mislim da se sa njim skida i RGB). Ako je tako, može da bude ok eksperiment. Ako ti se uopšte zamara s time. :)

 error_666 probao sam fiksnu voltažu i brzinu koju si naveo u komentaru i temperature na normalnim opterećenjima budu super, ali su zato više u sintetičkim opterećenjima (obrnuta situacija u odnosu na prije).

 

Ivan(4) iskopčao sam taj gornji ventilator i malo radio benchmarke i odigrao par igara. Temperature ne osciliraju kao prije, ali u prosjeku nije neka razlika.

Ventilatore sam od početka namjestio da budu vezani za temperaturu procesora.

 

Ona plastika na kućištu se može skinuti bez da se RGB osvjetljenje ugasi, ali estetika mi je lijepa pa sam ju pustio

 

Mislim da nisam dobio silicijsku lutriju, ali nema veze.

 

Hvala obojici na pomoći!

I want to believe
3 godine
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
darijoman kaže...
Boris grozni kaže...
darijoman kaže...

Radi pumpa, da ne radi pregrijao bi se sigurno u Cinebenchu do u crveno. Ventovi na radijatoru izbacuju zrak iz kućišta van. Dakle nemam usisnih ventilatora u kućištu, samo ispušni(2x na radijatoru vodenog i 1x na stražnjoj strani kićišta)

 

p.s. imam i problem da mi prvi i treći RAM slot ne radi tj. kad su pločice memorije u njima nema boota, dok drugi i šetvrti slot rade normalno

 Pa u tome i je problem treba biti obrnuto da hladni zrak izvana hladi radijator a ne da ga grije topli zrak iz kucista, skidaj to dolje, to je R5 kučiste koliko vidim?

 

Da to je bolja opcija puno ali izgleda da ovi ventovi na radijatoru nisu baš mobilni zbog naponskog kabla pa zato to nisam napravio.

 

All i da ga postavim na krov kućišta opet bi uzimao zrak iz kućišta, ok doduše imao bi i usisne ventilatore na frontalnoj strani. Mene više sad brine nizak score u Cinebenchu R23, skoro 2100 bodova manje od nekog prosjeka i dimmovi na ploči prvi i treći ne rade. Možda ima neke veze sa kontrolerima u procesoru  

 Okreni vodeno u ispravni polozaj i radit ce sve kako bog zapovjeda skupa s rezultatom! Sto se tice rama imas upute od mbo gdje i kako bi trebali biti postavljeni, ako i dalje ne rade onda su krepali!

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Boris grozni kaže...
 Sto se tice rama imas upute od mbo gdje i kako bi trebali biti postavljeni, ako i dalje ne rade onda su krepali!

 

Šta ću gledati, znam kako se postavlja RAM, i rade uredno već je problem u slotovima na ploči 

3 godine
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
darijoman kaže...
Boris grozni kaže...
 Sto se tice rama imas upute od mbo gdje i kako bi trebali biti postavljeni, ako i dalje ne rade onda su krepali!

 

Šta ću gledati, znam kako se postavlja RAM, i rade uredno već je problem u slotovima na ploči 

 Misliš krepali su, nosi na servis ako imas garu! si probao s nekim drugim ramima, jesi gledao dali su rami kompaktibilni, dali ti pasu u toj kombinaciji tj u te slotove, izmolio krunicu?

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
darijoman kaže...

Hm...sad si me zabrinuo. Nanjeo sam dobro pastu.

 

Evo pozicija vodenog

 

 

 Ovdje se vruć zrak od grafike odvodi preko radijatora van koliko već može van kroz prednjicu kučišta koje na oko nije za tu konfiguraciju....mijenjaj to kučište, uzmi normalno mesh sa prednjim ventovima što upuhuju hladan zrak a vodeno stavi gore da taj hladan zrak usisava i baca van kroz radijator....naravno zadnji vent da ispuhuje van.....ovako kao na slici nije nikako dobro....ja sam tih 15500 imao sa 7600x dok je bio aktualan. Iddle temperature za 7800x3d su normalne do 50c ne više

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da pitam ovde pošto izgleda ne umem da izguglam  Koja je normalna idle frekvencija za Ryzene, konkretno za seriju 7000? Svi procesori koje sam imao, otkad je AMD uveo Cool'n'Quiet (i kako se već to zove kod Intela), su bez opterećenja silazili na manje od 1GHz, ali na 7500F je clock konstantno preko 3GHz.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
darijoman kaže...

Hm...sad si me zabrinuo. Nanjeo sam dobro pastu.

 

Evo pozicija vodenog

 

 

 ovo nije dobro, slazem se s Wiz3m4n.

Novo kuciste, idelno cijeli mesh, ili bar naprijed i gore. 

Naprijed 2 venta da uvlace zrak, gore AiO da izvlaci zrak, iza 1 vent da izvlaci zrak. 

Ak ti stane dolje jos 2-3 venta da uvlace zrak onda je toto.

 

Bitno je da najvisa tocka od AiO bude iznad pumpe. kod tebe nije, pa ti je pumpa mozda i bucnija nego sto treba bit jer se eventualno stvaraju mjehurici unutar pumpe i brze ce ti to riknut.

tako da, AiO gore, novo kuciste ako si u mogucnosti i to je to.

 

ja na svom 10L kucistu imam LP air-cooler i gore 2 exhausta i imam dovoljno. na obicnom ATX kucistu mozes cuda napravit. Iako realno ja ni ne bih vise isao na AiO kad imas thermalright peerless assassin 120 za 30-40€, koji hladi i vise nego dovoljno, pogotovo 7800x3d

2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
darijoman kaže...

Hm...sad si me zabrinuo. Nanjeo sam dobro pastu.

 

Evo pozicija vodenog

 

 

 Zrak odnosno mjehurići zraka u vodenom ili bilo gdje drugdje uvijek odlaze na najvišlju poziciju u sistemu, u tvojem slučaju to je mjesto gdje se nalazi pumpa, ne želiš da pumpa okreće zrak nego vodu, pumpa ne smije biti na najvišljoj poziciji u sistemu vodenog hlađenja.

 

Ukoliko možeš odnosno kućište dozvoljava, skini kavez s optičkim diskovima iznad aio radijatora i podigni aio radijator do vrha kućišta ili optimalno premjesti radijator potpuno na vrh kućišta.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.5.2024 12:00 (notloB).
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ivan(4) kaže...

Da pitam ovde pošto izgleda ne umem da izguglam  Koja je normalna idle frekvencija za Ryzene, konkretno za seriju 7000? Svi procesori koje sam imao, otkad je AMD uveo Cool'n'Quiet (i kako se već to zove kod Intela), su bez opterećenja silazili na manje od 1GHz, ali na 7500F je clock konstantno preko 3GHz.

Moj Ryzen 7 7700X u idlu se kreće između 38-42°C sa zračnim hlađenjem (Pod moj PC) i radi na 4.5GHz.

Taraba WoW
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ekipa hvala svima na pomoći i sugestijama. Znam da ovo kućište baš nije najbolji izbor za vodeno hlađenje. Vjerojatno ću ga jednom prilikom zamjeniti ili ću staviti zračni kuler

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kolega Darijoman  loše pozicionarni ventilatori...

Ti procesori čak i lošiji modeli su hladni

Najveći problem današnjice je taj što ljudi misle da znaju sve pa slažu sami i naprave nekakvu gotovo ne oprostivu grešku.

U današnje vrijeme ulogu imaju i sami naponi koji se mogu regulirati.

Što se tiče samih cb scoreva i latencija oni ovise i namještanju memorije, kod samih ryzena sam postavljen xmp je koma.

Bero
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
notloB kaže...

 

Ukoliko možeš odnosno kućište dozvoljava, skini kavez s optičkim diskovima iznad aio radijatora i podigni aio radijator do vrha kućišta ili optimalno premjesti radijator potpuno na vrh kućišta.

 

Nije prilagođeno gore gdje su optički pogoni tj. ne može se montirati, a na vrhu kućišta ne može jer su crijeva dugačka i smeta im grafička. Kućište je loše za vodu. Jedino ostaje frontalna strana a to opet ne valja 

2 godine
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
darijoman kaže...

 

Nije prilagođeno gore gdje su optički pogoni tj. ne može se montirati, a na vrhu kućišta ne može jer su crijeva dugačka i smeta im grafička. Kućište je loše za vodu. Jedino ostaje frontalna strana a to opet ne valja 

 Ta grafička ima backplate i neće joj ništa škoditi da crijeva leže na njoj, prije bih rekao da ti smeta kavez s optičkim diskovima, na mjesto tih diskova mogu ti stati crijeva od vodenog koje možeš podvezati na tom mjestu ili slično.

16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jbmu miša pa novo solidno kučište je 50e, ovo se sačuva za nešto uredsko po potrebi ili proda za 100kn

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice