Internet na vikendici-Long range, 2ap

poruka: 12
|
čitano: 6.249
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Internet na vikendici-Long range, 2ap

Pozdrav, zamolio bih vas za pomoc oko spajanja interneta na vikendicu.

Udaljena  je od kuce nekih 6-7km zracne linije, na brdu je i nema nikakvih prepreka izmedu nje i kuce.

Posto je mobilni signal vrlo los, a ponekad ga uopce nema(ubacuje se bosanska mreza) razmisljam u kupovini PBE-M5-400 antene koju planiram postaviti na kucu i usmjeriti prema vikendici.

Nemam pretjerano iskustva, ali trudim se i ponesto shvacam kako bi trebalo radit pa vas molim da me isoravite i ako ste voljni pomoci mi u mojoj namjeri.

Navedenu antenu mislim spojiti na router Sercom(Telekom), a na vikendicu Alfa awus036h sa 2.4g-14dbi antenom spojenu na arduino, postaviti je tako da prima i salje signal!

 

takoder imam jedan tp-link TD-W8960N viska pa ako vidite prostira da njega mogu nekako iskoristiti.

 

Da li je to izvedivo sa tom opremom ili mi mozete predloziti nesto drugo!

zahvaljujem se na scakoj pomoci.

 

lp

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.3.2023 12:29 (neno7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Internet na vikendici-Long range, 2ap
neno7 kaže...

Pozdrav, zamolio bih vas za pomoc oko spajanja interneta na vikendicu.

Udaljena  je od kuce nekih 6-7km zracne linije, na brdu je i nema nikakvih prepreka izmedu nje i kuce.

Posto je mobilni signal vrlo los, a ponekad ga uopce nema(ubacuje se bosanska mreza) razmisljam u kupovini PBE-M5-400 antene koju planiram postaviti na kucu i usmjeriti prema vikendici.

Nemam pretjerano iskustva, ali trudim se i ponesto shvacam kako bi trebalo radit pa vas molim da me isoravite i ako ste voljni pomoci mi u mojoj namjeri.

Navedenu antenu mislim spojiti na router Sercom(Telekom), a na vikendicu Alfa awus036h sa 2.4g-14dbi antenom spojenu na arduino, postaviti je tako da prima i salje signal!

 

takoder imam jedan tp-link TD-W8960N viska pa ako vidite prostira da njega mogu nekako iskoristiti.

 

Da li je to izvedivo sa tom opremom ili mi mozete predloziti nesto drugo!

zahvaljujem se na scakoj pomoci.

 

lp

 Trebaju ti ova dva za najjednostavniji setup i stabilnu vezu. Jedino ak je lokacija vikse baš sklona provalama, onda bi lako ostao bez nje. Ne znam kak si mislio složiti airmax s nekom drugom antenicom. Ovo je point to point bridge i zahtjeva drugu stranu iz airmax divizije također da bi radio link. Uz litebeam 5ac očekuj oko 350-400mbps link na tu daljinu, neovisno o vremenskim uvijetima. Probeam možda nešto više  ali bitno da je optička bez opstrukcija.

 

Edit: dodana slika litebeama koju sam tražio frenda da provjeri kak se drži link kad su padale snježne krpe i sumaglica. 10km zračne. Mislim da bi ti to bilo ok.

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.3.2023 12:48 (dax-lax).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Internet na vikendici-Long range, 2ap

Vidis, mislio sam da bi islo sa drugom antenom, nemam bas previse iskustva u tom podrucju.

ok, znaci te dvije antene bi trebao kupiti, jednu spajam na kucni router, a ovu drugu koja bi isla na vikendicu, na sta nju spajam, imam opciju raspberry pi4, arduino ili tp-link router!

13 godina
neaktivan
offline
Re: Internet na vikendici-Long range, 2ap

Aha, trebam i dva power adaptera, jedan spajam na kucni internet i antenu, jedan na antenu na vikendici i iz tog power adaptera u router!

13 godina
offline
Re: Internet na vikendici-Long range, 2ap
To ti je kompletan sustav sa unifi airOs-om. Iz nje u viksi samo lan na neki ap/switch pustiš da ti širi wifi/mrežu dalje po viksi.
Dakle, u njoj je kompletno upravljanje (ono za što ti misliš staviti rpi). Nije samo antena.

Tak je, s njima u paketu dođu PoE injectori, iz kojih na jednoj strani ulazi net u kući a na viksi izlazi. To ti bude najjednostavnije i najstabilnije. Imaju tplink i mikrotik hardver za istu namjenu. S tplinkom nisam baratao a s mikrotikom trebaš dobro znati napraviti setup.
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.3.2023 13:42 (dax-lax).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Internet na vikendici-Long range, 2ap

U svakom slucaju puno hvala na pomoci, sad znam kako funkcionira i sta mi sve treba, za postavke cu se snaci, vidio sam dosta turoriala na youtubeu.

 

zivio

13 godina
offline
Re: Internet na vikendici-Long range, 2ap
Btw, nabavi/posudi zeleni laser. Puno će ti lakše bit naciljat
13 godina
neaktivan
offline
Re: Internet na vikendici-Long range, 2ap

Vidis, toga se nisam sijetio, dobra ideja, hvala

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.3.2023 15:32 (neno7).
13 godina
offline
Re: Internet na vikendici-Long range, 2ap
Ja imam nešto sličnu situaciju, cca 7 Km. 2x https://simplifinetworks.com/v4/clearance/273-airmax-powerbeam-ac-5-ghz-bridge-gen2.html

Doma imam optiku 250 Mbit i u vikendici na lanu oko 200 Mbita tak da ti to mogu preporučiti.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Internet na vikendici-Long range, 2ap

Hvala ti, u svakom slucaju cu odabrati od te marke.

13 godina
neaktivan
offline
Internet na vikendici-Long range, 2ap

Pozdrav, samo da se nadovezem da sam kupio dvije antene LBE 5AC i da radi savrseno.

Spojio sam ju na inverter cisti sinus od 600w ali brzo mi pojede bateriju pa me sad zanima dali postoji neko drugo rjesenje kako spojiti antenu.

Na vikendici imam solarnu plocu i baterije od 12v.

Antena se napaja putem POE adaptera i radi na 24v pa sam mislio da li se moze nekako improvizirati nekakav konverter sto bi dizalo 12v na 220v jer taj POE adapter radi na 220v.

Za kameru i  modem sam vec tako nesto slicno nabavio, step-down module sa 12v na 9v, adapetere sam izbacio i direkt spojio na module i radi.

Sad me zanima da li se nesto tako slicno moze izvesti i za ovakav problem.

u privitak cu staviti sliku POE adaptera da probate skuziti o cemu pricam.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Internet na vikendici-Long range, 2ap

Ne znam zašto sam u ovoj temi i odgovaram 3 mjeseca od zadnjeg posta, ali... Postoje i step up krugovi da dobiješ 24 V drito iz 12V baterija. :) Sigurno puno efikasnije nego preko 230 u sredini.

marching up and down the squaaare
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice