Crta na panelu

poruka: 4
|
čitano: 2.888
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Crta na panelu

Pozdrav svima. Info pitanje, radi se o lcd panelu, mislim da je cca 9-10 godina star, i već neko vrijeme kad su pikseli svijetli ima nekakvu crtu. Na vanjskoj strani se ne vidi ništa, no dodirom na panel primjetil sam da se tu i grije. Nije padal, ili fizički udaran, to je iznutra. Jes to nekakvi znakovi vremena ili? Moram napomenuti da se uživo gledajući vidi znatno više.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Crta na panelu
Goran kaže...

Pozdrav svima. Info pitanje, radi se o lcd panelu, mislim da je cca 9-10 godina star, i već neko vrijeme kad su pikseli svijetli ima nekakvu crtu. Na vanjskoj strani se ne vidi ništa, no dodirom na panel primjetil sam da se tu i grije. Nije padal, ili fizički udaran, to je iznutra. Jes to nekakvi znakovi vremena ili? Moram napomenuti da se uživo gledajući vidi znatno više.

Ako doista osjetiš da se tu grije (znači, da nije samo "placebo" u pitanju), onda bi to sugeriralo fizički problem. Nešto se možda dogodilo s tranzistorima na foliji i troše daleko više struje nego bi trebali pa je crta možda posljedica utjecaja te topline na slojeve ekrana (tipa - tranzistori spržili dio ekrana). Nije bitno vidi li se na vanjskoj strani išta ili ne, jer su LCD ekrani sastavljeni od više slojeva.

 

Još jedna stvar pada mi na pamet, a to je, ako monitor ima zonsko LED pozadinsko osvjetljenje, možda je LED-ica na tom mjestu pri kraju i prejako svijetli (i pritom guta previše energije i toplinom oštećuje taj dio ekrana).

 

To je ono što mi pada na pamet kao potencijalni problemi - ne mora biti ni jedno od toga.

 

Ako je ono prvo, piši kući propalo - trebala bi zamjena ekrana. Ako je ovo drugo, trebalo bi zamijeniti problematičnu LED-icu pozadinskog osvjeljenja (ali to neće ukloniti dosad nastalu štetu - to kako ti je ekran sad oštećen, to je to - može biti samo gore, ne i bolje).

 

Uglavnom, mislim da ti taj ekran ide ka kraju. S obzirom da je oko desetljeće iza njega - imao je dobar život, odradio je on svoje. Sad je već došao i u godine kad bi polako mogao početi imati problema s napajanjem, zbog isušivanja kondenzatora.

 

Ako si slučajno s ovim LCD mislio da je to LCD ekran s CCFL pozadinskim osvjetljenjem, onda se mogućnost zamjene LED-ice ne odnosi na tvoj monitor, a i ako je u pitanju CCFL LCD monitor, zapravo ga ne bi bilo loše zamijeniti LED LCD monitorom čak i prije nego postane neupotrebljiv, jer će LED LCD monitor trošiti značajno manje električne energije, vjerojatno će imati i vjerniju boju, i lako moguće je da neće treperiti (traži flicker-free monitore).

15 godina
offline
Re: Crta na panelu

možeš probati 'masažu' pixela.. prstom (ne noktom), lagano-kružno i vidjet ćeš prateći trag, možda i pomogne no vjerojatnije da je naprosto starost..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Crta na panelu

Hvala vam na detaljnim informacijama. Evo za sad radi dalje, a nadam se da bude tak i ostalo. Sad sam tražio info radi se o LED LCD-displayu Sony KDL42W705B. Probao sam ovo s "masažom pixelima ali ostaje isto. 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice