Sebični geni, altruistične stanice i dvije sestre

poruka: 20
|
čitano: 5.996
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sebični geni, altruistične stanice i dvije sestre ".
12 godina
offline
Sebični geni, altruistične stanice i dvije sestre

Jednom riječju Fascinantno!

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.5.2024 9:10 (Yuda).
 
5 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Sebični geni, altruistične stanice i dvije sestre

Evo jedna moderatorska poruka: komentirajte članke umjesto pseudopolitičkih rasprava gdje je svaki članak postao šlagvort za diskusiju koja s člankom nema veze.

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.5.2024 11:58 (Drago).
 
6 3 hvala 0
6 godina
suspendiran
offline
Sebični geni, altruistične stanice i dvije sestre

Članak je sam po sebi provokativan, priča o liku koji je :

 

naizgled genijalno zaobišao etičke prepreke koje prate eksperimentiranje na ljudskim embrijima, 

tako što je u epruveti uzgojio ljudski zametak bez : 

  ... formiranih začetaka mozga i placentarnog tkiva...

 

 

Liče, nije etika puna rupa poput goblena, da bi ju ti genijalno zaobišao.

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.5.2024 15:44 (gpd).
 
1 1 hvala 2
12 godina
offline
Re: Sebični geni, altruistične stanice i dvije ses
gpd kaže...

Članak je sam po sebi provokativan, priča o liku koji je :

 ...

Provokativan?!?

 

Hebi ga, navodno je Leonardo neetički rezao trupla, a danas je anatomija školski predmet. Danas je diferenciranje stanica provokativno i neetički, sutra(nadam se ne za pola stoljeća) će biti terapijski tretman...

Toliko toga još imamo za otkriti, naučiti, spoznati...

15 godina
offline
Sebični geni, altruistične stanice i dvije sestre

problemi nesporazuma s komentarima su ovi:

 

- napis je izvrsno i ekstremno pedagoški napisan; i

- neće ga pročitati oni koji bi morali (jer im se kosi s košnjom i ne čitaju bug).

iz ovoga su proizašli izbrisani sarkazmi u komentarima. 

 

pitanje docu: na petoj ilustraciji* odozgo (hvala što ima manje "s pomoću ai nastalih") 35 je ludara nagore, a prema uputama stanice (postaje? ), dok ja na posljednjoj "tumbe". warum? 

 

*u doba dok smo svi bili onkraj p.m. te su sjećanja i uspomene, posljedično, unešto maglovite. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.5.2024 12:12 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Sebični geni, altruistične stanice i dvije sestre

Zaključak ovog članka uopće ne slijedi. Stanice se mijenjaju ovisno o poziciji, broju bla bla, a na kraju jedina konstanta ostaje ono u centru, DNK koja se savršeno kopira i prenosi na sljedeću generaciju. Izgled se promijenio, sve je drugačije osim gena koji su preneseni dalje i dalje. Meni ovo izgleda kao još jedan dokaz da je Dawson pogodio u sridu, a spominje ga se samo zato da se privuku klikovi i pogledi drugih znanstvenika.

Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Sebični geni, altruistične stanice i dvije ses
Feudalac kaže...

Zaključak ovog članka uopće ne slijedi. Stanice se mijenjaju ovisno o poziciji, broju bla bla, a na kraju jedina konstanta ostaje ono u centru, DNK koja se savršeno kopira i prenosi na sljedeću generaciju. Izgled se promijenio, sve je drugačije osim gena koji su preneseni dalje i dalje. Meni ovo izgleda kao još jedan dokaz da je Dawson pogodio u sridu, a spominje ga se samo zato da se privuku klikovi i pogledi drugih znanstvenika.

Srećom pa se DNK ne kopira baš uvijek savršeno... No na stranu to, netko(Dawkins?) je jednom usporedio DNK sa receptom u kuharici, naime koliko god puta radio po receptu jelo u tanjuru će svaki puta biti malo drugačije. Otud i ona zla kob firme za kloniranje kućnih ljubimaca.

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.5.2024 19:54 (Yuda).
8 godina
offline
Re: Sebični geni, altruistične stanice i dvije ses
Yuda kaže...
Feudalac kaže...

Zaključak ovog članka uopće ne slijedi. Stanice se mijenjaju ovisno o poziciji, broju bla bla, a na kraju jedina konstanta ostaje ono u centru, DNK koja se savršeno kopira i prenosi na sljedeću generaciju. Izgled se promijenio, sve je drugačije osim gena koji su preneseni dalje i dalje. Meni ovo izgleda kao još jedan dokaz da je Dawson pogodio u sridu, a spominje ga se samo zato da se privuku klikovi i pogledi drugih znanstvenika.

Srećom pa se DNK ne kopira baš uvijek savršeno... No na stranu to, netko(Dawkins?) je jednom usporedio DNK sa receptom u kuharici, naime koliko god puta radio po receptu jelo u tanjuru će svaki puta biti malo drugačije. Otud i ona zla kob firme za kloniranje kućnih ljubimaca.

 To "ne kopira baš uvijek savršeno" je u svakom praktičnom smislu upravo savršeno. Da nije tako, sav život bi davno nestao, odnosno ne bi se nikad ni pojavio.

 

Evo i konkretna brojka: the fidelity of copying DNA during replication is such that only about 1 mistake is made for every 109 nucleotides copied

Ja rekoh
6 godina
suspendiran
offline
Sebični geni, altruistične stanice i dvije sestre

Članak i jest provokativan, 

Ali evo valja autoru članka priznati da je nekima skrenuo pozornost na taj problem, 

A to je pravilo 14 dana, nakon kojih je zabranjeno u nekim zemljama , koje malo i drže do nekih vrijednosti, eksperimentirati na ljudskim embrijima.

Postoje u svijetu i neke posrnule zemlje (na njihovu žalost) koje dozvoljavaju ekperimetiranje na ljudskim embrijima.

 

I do 2016 se tog pravila držalo jer nisu mogli uopće održati embrio na životu više od 14 dana, u laboratoriju,  pa ih nije bilo briga.

2016 su uspijeli održati embrijo 13 dana na životu , i tu su stali, jer bi završili u prdekani.

 

Predpostavljam da je danas taj problem još i aktualniji.

 

 

 

 
1 1 hvala 1
12 godina
offline
Re: Sebični geni, altruistične stanice i dvije ses
gpd kaže...
Predpostavljam da je danas taj problem još i aktualniji.

 

 

Neki od nas u članku vide problem starosti ljudskog embrija, a neki u nemogućnosti da otkriju točan mehanizam diferenciranja matičnih stanica.

12 godina
offline
Re: Sebični geni, altruistične stanice i dvije ses
Feudalac kaže...
Evo i konkretna brojka: the fidelity of copying DNA during replication is such that only about 1 mistake is made for every 109 nucleotides copied

 

Fun fact: The human body experiences about 10 quadrillion(1016) cell divisions in a lifetime.

 

14 godina
offline
Sebični geni, altruistične stanice i dvije sestre

Za razliku od klonova jednojajčani blizanci znaju izgledati kao identične kopije, znači li to da je bitna kemija oko njih - majka u kojoj se nalaze, hrana koju ta majka jede itd. Možda čak i zvuk oko majke...

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Sebični geni, altruistične stanice i dvije sestre

Izvrstan članak. Hvala!

 
3 0 hvala 0
3 mjeseca
offline
Re: Sebični geni, altruistične stanice i dvije ses
Čovječanstvo istražuje prostranstva svemira da bi dobilo odgovor na pitanje koji je smisao života.

Dawkins je već 1976 znao odgovor

"Molekula DNK sebično iskorištava sva živa bića (pa i ljude) kao živuće kontejnere, privremene transportne omotače unutar kojih se DNK umnožava, kopira i potom svoju kopiju prenosi na sljedeće generacije, održavajući tako vlastitu beskonačnu reprodukciju i besmrtnost."

To je to, nema dalje...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Sebični geni, altruistične stanice i dvije sestre

Članak je super, tjera me razbijati one jednostavne modele koje sam dobio u školi na satovima biologije.

Isto tako sam učio kako u atomu elektroni "kruže" oko jezgre, danas je cijeli taj subatomarni svijet totalno šaren.

Kao i ondašnji model kako kromosomi određuju spol, danas znam da postoji SRY-gen, samo jedan mali dio kromosoma, koji određuje smjer razvijanja spolnih organa.

 

Hvala na nježnom "rabijanju" općeprihvaćenog pojednostavljenog svijeta DNK i davanja novog pogled na njegovo množenje. Pravi zadatak "popularizianja znanosti".

 

 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sebični geni, altruistične stanice i dvije ses
Ajar kaže...

warum? 

U toj pozi je "ready to go!"

Ako nije u toj pozi, šansa da preživi prirodan porod je mali. 

 

Disclamer: znam, pitao si doc-a, ali kako sam prošao "pripremni seminar za porod za očeve" osjećam se dovoljno kompetentnim. Nažalost, u ovom frumu ne očekujem osobu sa vlastitim iskustvom poroda, koja bi time nadišla moje kompetencije.

12 godina
offline
Re: Sebični geni, altruistične stanice i dvije ses
gpd kaže...

Članak je sam po sebi provokativan, priča o liku koji je :

 

naizgled genijalno zaobišao etičke prepreke koje prate eksperimentiranje na ljudskim embrijima, 

tako što je u epruveti uzgojio ljudski zametak bez : 

  ... formiranih začetaka mozga i placentarnog tkiva...

 

 

Liče, nije etika puna rupa poput goblena, da bi ju ti genijalno zaobišao.

Zašto je članak provokativan? Autor u članku samo iznosi pregled istraživanja drugog znanstvenika. Ništa on ne provocira. A ni Alfonso Martinez ništa ne provocira. On samo istražuje kako priroda funkcionira. Po istom tom principu i Galileovo kotrljanje kuglice niz kosinu je bilo provokativno. I Darwinovo crtanje kljunova zeba s Galapagosa.

 

Jer za neke ljude je istraživanje kako priroda funkcionira samo po sebi provokativno. A zašto je provokativno? Pa gdje je tu onda mjesto za onog koji je, kao, sve to kreirao?

42
6 godina
suspendiran
offline
Re: Sebični geni, altruistične stanice i dvije ses
markoBT kaže...
gpd kaže...

Članak je sam po sebi provokativan, priča o liku koji je :

 

naizgled genijalno zaobišao etičke prepreke koje prate eksperimentiranje na ljudskim embrijima, 

tako što je u epruveti uzgojio ljudski zametak bez : 

  ... formiranih začetaka mozga i placentarnog tkiva...

 

 

Liče, nije etika puna rupa poput goblena, da bi ju ti genijalno zaobišao.

Zašto je članak provokativan? Autor u članku samo iznosi pregled istraživanja drugog znanstvenika. Ništa on ne provocira. A ni Alfonso Martinez ništa ne provocira. On samo istražuje kako priroda funkcionira. Po istom tom principu i Galileovo kotrljanje kuglice niz kosinu je bilo provokativno. I Darwinovo crtanje kljunova zeba s Galapagosa.

 

Jer za neke ljude je istraživanje kako priroda funkcionira samo po sebi provokativno. A zašto je provokativno? Pa gdje je tu onda mjesto za onog koji je, kao, sve to kreirao?

Autor članka Igor Berecki, sam naziva knjigu provokativnom. Pitaj njega zašto je knjiga provokativna.

 

Ja nazivam članak provokativnim, zbog izbora fraza, kao što su "etičke prepreke"

i nazivanje genijalnim "prevladavanje" tih "etičkih prepreka".

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.5.2024 15:27 (gpd).
16 godina
offline
Re: Sebični geni, altruistične stanice i dvije ses
n4rd3v kaže...
 

Dawkins je već 1976 znao odgovor


 

 

 

6 godina
offline
Re: Sebični geni, altruistične stanice i dvije ses
Čitam članak i sjetih se https://m.imdb.com/title/tt0284735/
i bi čovik u pravu mi smo samo nakupina raznoraznih stanica (karikiram).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice