A kud baš Xfce screenshot, saće njubovi pomislit da je Debian nekakav dinosaur OS.
Objavljeno ažurirano izdanje Debian GNU/Linux 12 O
- poruka: 17
- |
- čitano: 6.328
- |
- moderatori: vincimus
- +/- sve poruke
- ravni prikaz
- starije poruke gore
-popularizacija svega.. ili 'poglupljivanje', u znanosti, u člancima it časopisa.. koji se svede na rutinsku vijest mrežnih botova.
-jer, toliko pažnje posvetiti 'nazivu' tj oznaci-tumačenju što je verzija (redni broj do točke) i što je ažuriranje-update (broj iza točke), pri čemu to lunusaš zna a ostalima je ionako nevažno i zato je to besmisleno u podnaslovu objašnjavati umjesto nečeg 'bitnog' ako postoji (ili upravo to govori da ničeg bitnog-bitnijeg nema?) ..
-pa za budući naslov-podnaslov i dalje će još neko vrijeme verzija deba biti 12, dok će izdanje-ažuriranje ići do 3-4-5.. ovisno koliko dugo i koliko većih zakrpa je potrebno, večinom 4, nakon čega će doći verzija 13. .. odnosno specifično za deb je da ima stabilnu-testnu-nestabilnu verziju, tj problne verzije u kojima se testno uvode nove stvari-fičeri i tek kad su dovoljno stabilni (vs nestabilni) postanu dio stabilne-glavne distre ako se fičeri odluče uvesti (ili odbaciti)..
-druga specifičnost je da osim široke ponude frontend guija kao gnome-mate-plasma... nude najširu ponudu podrške platforme (kompatibilnost-procesori) kao i 32bit dok su većina ostalih oseva-distri već par godina isključivo 64bitni.. (win-lin-mac..).
-treća sitnica za početnike je ubuntu, tj ubuntu se temelji na debianu, koji je jedna od glavnih distri, dok je ubuntu već par desetljeća vodeća distra za široke narodne mase-juzere-početnike kao i stabilne podrške tj kriteirja za recimo poslovno okružje gdje je i verzija osa uvjet u nekom recimo natječaju kao dio specifikacija.. tj za juzere je preporučljiv ubuntu, dok su deb i arč i sl. onak za temelj.. za one koji imaju neki svoj razlog ne samo guru-frikovi odnosno komercijala redhat.
-što je od tog navedeno u textu, naslovu-podnaslovu, što juzer koji ne zna ništa o linuxu nauči-sazna, što text želi reći, osim da je aktualna ažurirana verzija oznake 12.1 sad dostupna kao što će za nekoliko mjeseci biti 12.2 pa 12.3 (sigurno-100%, tj ne postoji takva tektonska promjena koja bi to promijenila za debian, jer je on temeljna distra, upravo zbog tog važan, samo zbog tog važan.. jer se na njemu temelji 'sve', kao mreža-internet tj na takvim temeljnim distrama koje zato moraju biti dugoročno predvidljive-stabilne, bez kemijanja ili iznenadnih nestanaka..) .. i deb nije preporučljiva distra za bilo koji tip juzera, tj to je za one admin-guru-dev-biz važno, sasvim suprotna kategorija-kriterij .. tj prije će prosječnom juzeru biti preporučljiv ubuntu ili mint nego deb (ili rh..).. pa i ova vijest nije iz klase široko populacijskih vijesti dok insiderski oni koji ga koriste to sve već odavno znaju i znaju unaprijed jer to je debian..
-kome je upućen text, naslov-podnaslov-sadržaj? win juzeru? početniku na linuxu? naprednom? ... nikome i ne govori ništa osim da je to verzija 12.1, što više govori da osoba koja piše ne zna što je verzija, odnosno da to nije vijest, ne nešto za podnaslov, tj prosječnom juzeru je apsolutno nevažna oznaka verzije, većini juzera pa i većini linux juzera je verzija debijana nevažna, jer ga ne koriste osim indirektno kroz ubuntu-mint i sl. itd itd..
-ubuntu, kao popularna distra, kao lts važan za biz-plan tj kriterije koji su važni kad se odlučuje koju distru će netko koristiti u corporativnom-državnom-mrežnom bizu, odavno ima umjesto rednog broja verzije, godinu+mjesec, tj aktualana-posljednja 23.04 (isti pattern win-h1-h2 s polugodišnjim ciklusima, od čeg sad win odbacuje h1-prvo polugodište), dok su lts parne godine 22-20.. i iduća će biti tek 22-04.. dok se izdanje-ažuriranje verzije kao debiana protegnu kroz to vrijeme do broja 6-7..
-kraće, juzer može birati verziju, aktualnu-posljednju, posljednju lts ili bilo koju unazad ako ima neki konkretan razlog, kao što može pri tome birati 32-64bita, frontend-gui-ikse.. i sve što ide u install-konfiguraciji no to nije vijest, to je rutina i ne zanima početnike ni napredne jer to je oduvijek tako i bez nekih tektonskih poremećaja će ostati i dalje .. samo verzija-mjena stalna jest :)
.. i juzer će recimo posjetom distrowatcha izabrati za sebe verziju, ovisno što mu je kriterij, izgled ili nešto ispod haube.. pri ćemu će to i dalje 90% biti debian a ostalo su samo distre-paketi-nakupine softa i ikona koje netko iskusan po svojim željama-potrebama-iskustvu upakira u popularnu distru pri čemu to može napraviti i svaki juzer tj napraviti svoju distru ako želi.. no naravno takva distra neće imati support, neće imati garantiran timeline support-održavanje-ažuriranje.. a to je ono važno kad se govori o debianu (ili ubunutuu..).
Prvi put koristim Debian (jučer instaliran) kao daily driver i fantastičan je.
Za sto ga koristis?
Prvi put koristim Debian (jučer instaliran) kao daily driver i fantastičan je.
Jedna od, ako ne i jedina "dosadna" Linux distra, pod vjetom da ti ne smeta sto ne hodas po "krvarecim rubu" sa softverom.
Sve radi besprijekorno.
"Set and forget" distra
Prvi put koristim Debian (jučer instaliran) kao daily driver i fantastičan je.
Za sto ga koristis?
Ništa posebno. Znači surfanje, slušanje glazbe i sl. Moglo bi se reći da je Debian možda nepotreban u ovom slučaju, ali želim stabilan os koji se rijetko ažurira i da sam siguran da to ažuriranje neće ništa pokvariti.
Do jučer sam bio na archu, prije archa na fedori, prije fedore na ubuntu. Skalapm si "savršeni" OS i svakim korakom sam sve bliže.
Prvi put koristim Debian (jučer instaliran) kao daily driver i fantastičan je.
Jedna od, ako ne i jedina "dosadna" Linux distra, pod vjetom da ti ne smeta sto ne hodas po "krvarecim rubu" sa softverom.
Sve radi besprijekorno.
"Set and forget" distra
Jedino što želim najnovije su browser, spotify i discord. To sam sve sredio. Arch je imao ažuriranja baš svaki dan, čak i nekoliko puta na dan. Postane naporno. Znam da me nitko ne tjera da ažuriram svaki dan, ali zar nije to bit archa?
I još sam primijetio da Debian ima ogromnu kolekciju softvera. Arch te tjera da koristiš aur (koji ima problema), Fedora nema neke stvari. I mislim da je apt najbrži package manager. Za sad imam samo pozitivna mišljenja o svemu na Debianu.
Prvi put koristim Debian (jučer instaliran) kao daily driver i fantastičan je.
Jedna od, ako ne i jedina "dosadna" Linux distra, pod vjetom da ti ne smeta sto ne hodas po "krvarecim rubu" sa softverom.
Sve radi besprijekorno.
"Set and forget" distra
Još jedna od tih je Mageia, koja ima otprilike isti tempo izlaska kao i Debian. Vrlo stabilna beštija za nas ljubitelje stare Mandrive. Još malo pa će godina od izlaka prve Alphe i još uvijek ju poliraju prije RC.
... tako je u početku, feeling.. no to je samo feeling, osjećaj, pogrešan-placebo-varalica..
- ili .. svaki os je savršen, win-lin-mac.. dok su distre samo distre, nakupine dodataka-paketa raznih ukusa-preferencija-želja.. svaki os je savršen, dok su izmjene-evolucija ili zakrpe za novootkrivene rupe ono što konstantno tjera na promjen uz samu evoluciju-promjenu čitavog software svijeta ili it-a.. npr internet-globalizacija-mobiteli, danas je normalno sve raditi mobačem, prije desetljeća ništa od tog npr banking, gledanje iptv-a ili netflixa i sl.
-a po nabrojanim distrama pokušavaš biti iskusan juzer-znalac .. i to je ok, tj ok je probati arč, deb, .. dok je fedora tu zbog RH-komercijale (bez tog razloga praktički nepoznata distra koju ne bi ni promil promila koristio ili ispod top-100 na distrowatchu..) .. no ono što promašuješ, deb kao temeljna distra = ubuntu.. tj ubuntu je ono što bi te po napisanom trebalo zanimati i vjerojatno konačna distra dok prođeš početnu fazu isprobavanja ostalih tj to je 'bolji' redosljed :) .. uz btw da je ažuriranje-održavanje za sve isto, tj ako je nešto temeljeno na deb, tad je to 'isto', osim što je pitanje tražiš li lts ili normalnu-juzersku (to primarno ovisi o npr poslovnim pravilima za izbor distre-osa ili specifičnih zahtijeva neke apps no to ne navodiš..) npr support za poslovne apps, kao npr online banking i za to ćeš pronaći recimo ubuntu na zabi, ne ostale distre, kao i win-macos.. pri čemu je linux (kernel-os) samo jedan a ostalo su samo nakupine paketa i razlika je u paketmenagerima kao i u gui-frontendu od terminalskog do kde-plasma..
-današnje potrebe, ako nemaš neki konkretan razlog za drugačije, preporučljiva distra je nešto na kde, kao ubuntu tj kubuntu u tom slučaju.. pri čemu će jednako dobro posao obaviti i sam deb ili nešto kao mint ili uredski preferiran suse i sl. .. tj to sve su zaokružene distre s dobrim supportom pri čemu je ubuntu najjači (support) ..
-i neminovno, .. kad jednom pronađeš savršeni os-distru.. vidjet ćeš da je to nepostojeće tj kratkotrajno, tj evolucijom-nadogradnjama-zakrpama koje moraš (ili ne moraš.. ovisno o poslu-pravilima dok hobistički ne moraš ništa..) koristiti .. i tad dll-hell koji će ti objasniti zašto ne postoji savršen os, jer samo mjena stalna jest rekao bi onaj pisac u popularnoj predstavi.. beskonačni ciklusi novog, zakrpe i izmene, i to samo za sebe nije problem, tj logično i ok .. ali problem su appsi, sve što koristiš (ili ne koristiš, tj ono što navodiš je skoro pa ništa.. i tad je lako imati savršen os, kad se ništa konkretnog ne radi no svrha osa nije on sam za sebe ni to da je savršen nego za korištenje tj appse..) i te apps te tjeraju na nadogradnje, jer jedna traži jedan sys-dll update, druga drugi, gcc, java, kodeci, certifikati.. temelji osa, oni sitni legić dijelovi.. koje sve apps koriste i traže, tj savršen os je neka distra outofbox u tom trenutku vremena i samo tad.. protekom vremena se 'kvari' .. pa tako i lts kojeg možeš par parnih godina koristiti na kraju završi nadogradnjom na noviji ili clean-novi.. jer to je tako, ciklusi.
.. tj sve dok postoji nešto novo nema zacementiranog stanja ili savršenog osa.. tj to je fatamorgana, opsjena (laž-izmišljotina) .. tj moguće samo kad ništa konkretnog ne radiš, sufranje.. pa ni tad baš, jer moraš imati suport za drivere-hw pa s novim hw imaš problem kašnjenja dok se pojavi kvalitetan driver za linux odnosno za stari-prastari moguć problem abandanja.. itd.
-svaki os je savršen, u trenutku outofbox-installa.. početak, tj svaku (kvalitetnu) distru su složili timovi profesionalaca koji znaju što rade i kako, tj bolje nego prosječan juzer pri čemu svatko može složiti distru kao što svatko može ispeći hranu no nije svatko dobar kuhar, vozač, nogometaš, .. bolji-lošiji-profesionalac-guru.. tj distre slože recimo gurui i to je ok, dok juzer od tog kao sladoled izabrere koji mu odgovara pri čemu im je 'trajnost' slična. :)
... tako je u početku, feeling.. no to je samo feeling, osjećaj, pogrešan-placebo-varalica..
- ili .. svaki os je savršen, win-lin-mac.. dok su distre samo distre, nakupine dodataka-paketa raznih ukusa-preferencija-želja.. svaki os je savršen, dok su izmjene-evolucija ili zakrpe za novootkrivene rupe ono što konstantno tjera na promjen uz samu evoluciju-promjenu čitavog software svijeta ili it-a.. npr internet-globalizacija-mobiteli, danas je normalno sve raditi mobačem, prije desetljeća ništa od tog npr banking, gledanje iptv-a ili netflixa i sl.
-a po nabrojanim distrama pokušavaš biti iskusan juzer-znalac .. i to je ok, tj ok je probati arč, deb, .. dok je fedora tu zbog RH-komercijale (bez tog razloga praktički nepoznata distra koju ne bi ni promil promila koristio ili ispod top-100 na distrowatchu..) .. no ono što promašuješ, deb kao temeljna distra = ubuntu.. tj ubuntu je ono što bi te po napisanom trebalo zanimati i vjerojatno konačna distra dok prođeš početnu fazu isprobavanja ostalih tj to je 'bolji' redosljed :) .. uz btw da je ažuriranje-održavanje za sve isto, tj ako je nešto temeljeno na deb, tad je to 'isto', osim što je pitanje tražiš li lts ili normalnu-juzersku (to primarno ovisi o npr poslovnim pravilima za izbor distre-osa ili specifičnih zahtijeva neke apps no to ne navodiš..) npr support za poslovne apps, kao npr online banking i za to ćeš pronaći recimo ubuntu na zabi, ne ostale distre, kao i win-macos.. pri čemu je linux (kernel-os) samo jedan a ostalo su samo nakupine paketa i razlika je u paketmenagerima kao i u gui-frontendu od terminalskog do kde-plasma..
-današnje potrebe, ako nemaš neki konkretan razlog za drugačije, preporučljiva distra je nešto na kde, kao ubuntu tj kubuntu u tom slučaju.. pri čemu će jednako dobro posao obaviti i sam deb ili nešto kao mint ili uredski preferiran suse i sl. .. tj to sve su zaokružene distre s dobrim supportom pri čemu je ubuntu najjači (support) ..
-i neminovno, .. kad jednom pronađeš savršeni os-distru.. vidjet ćeš da je to nepostojeće tj kratkotrajno, tj evolucijom-nadogradnjama-zakrpama koje moraš (ili ne moraš.. ovisno o poslu-pravilima dok hobistički ne moraš ništa..) koristiti .. i tad dll-hell koji će ti objasniti zašto ne postoji savršen os, jer samo mjena stalna jest rekao bi onaj pisac u popularnoj predstavi.. beskonačni ciklusi novog, zakrpe i izmene, i to samo za sebe nije problem, tj logično i ok .. ali problem su appsi, sve što koristiš (ili ne koristiš, tj ono što navodiš je skoro pa ništa.. i tad je lako imati savršen os, kad se ništa konkretnog ne radi no svrha osa nije on sam za sebe ni to da je savršen nego za korištenje tj appse..) i te apps te tjeraju na nadogradnje, jer jedna traži jedan sys-dll update, druga drugi, gcc, java, kodeci, certifikati.. temelji osa, oni sitni legić dijelovi.. koje sve apps koriste i traže, tj savršen os je neka distra outofbox u tom trenutku vremena i samo tad.. protekom vremena se 'kvari' .. pa tako i lts kojeg možeš par parnih godina koristiti na kraju završi nadogradnjom na noviji ili clean-novi.. jer to je tako, ciklusi.
.. tj sve dok postoji nešto novo nema zacementiranog stanja ili savršenog osa.. tj to je fatamorgana, opsjena (laž-izmišljotina) .. tj moguće samo kad ništa konkretnog ne radiš, sufranje.. pa ni tad baš, jer moraš imati suport za drivere-hw pa s novim hw imaš problem kašnjenja dok se pojavi kvalitetan driver za linux odnosno za stari-prastari moguć problem abandanja.. itd.
-svaki os je savršen, u trenutku outofbox-installa.. početak, tj svaku (kvalitetnu) distru su složili timovi profesionalaca koji znaju što rade i kako, tj bolje nego prosječan juzer pri čemu svatko može složiti distru kao što svatko može ispeći hranu no nije svatko dobar kuhar, vozač, nogometaš, .. bolji-lošiji-profesionalac-guru.. tj distre slože recimo gurui i to je ok, dok juzer od tog kao sladoled izabrere koji mu odgovara pri čemu im je 'trajnost' slična. :)
Ne želim standardnu prebuilt distru. DE me ne zanima, više preferiram window manager s appovima koje ja želim. DE su većinom bloated s stvarima koje ne koristim. Ovaj Debian je minimalna instalacija + softver koji sam ručno instalirao. Znači odabrao sam svoj windows manager, compositor, display server, file manager, media palyer, text editor, browser... Nakon bootanja koristi oko 300 mb. Hladan Gnome mi je koristio 1.2 gb. Kde plasma nešto manje. Windows 2.5 gb.
Trajnost sadašnje konfiguracije os-a me ne zanima. Bitno mi je što imam sadi da sam s tim zadovoljan. Za budućnost imam druge planove. Npr. Drugi window manager (Hyprland) koji za sobom nosi wayland probleme + NixOS baza.
Ovo što imam sad je daleko bolje od Windowsa koje sam koristio godinama. Čak i na mojem slabašnom hardveru sve leti, "radni prostori" su mi postali must have, ne moram brinuti hoće li mi MS natrpati još oglasa u start meni, ne moram brinuti hoće li mi ovo ažuriranje nešto pokvariti i sl.
Linux mi je dao tu slobodu da radim što želim.
@ihush, svaka čast na postovima o Linuxu. Ne kupujem časopis Bug, ali kad bi napisao članak o Linuxu u Bugu, obavezno bih kupio taj broj časopisa.
hvala, ne hvala.. :) tu temu pokriva drago, jednom u desetljeću.. :)) ..
edit: ili.. već prečesto previše tipkam, tl;dr.. dok bi takve teme čitao tko? dva juzera? oni koji (nešto) znaju, ne trebaju a oni drugi moraju proći 'osnovnu školu' (gradivo) .. i ispadne da je svaka tema promašena, pogotovo sugerirati neki izbor kao prikladnu distru.. sto ljudi.. dvjesto sisa :)
A kud baš Xfce screenshot, saće njubovi pomislit da je Debian nekakav dinosaur OS.
Nakon Diznilenda na OS-ovima izdanima u zadnjih 10 godina, na Xfceu se odmorim.
I odlično radi preko "remote" konekcije.
A kud baš Xfce screenshot, saće njubovi pomislit da je Debian nekakav dinosaur OS.
Nakon Diznilenda na OS-ovima izdanima u zadnjih 10 godina, na Xfceu se odmorim.
I odlično radi preko "remote" konekcije.
Baš, koristim isključivo Xfce godinama.
Instalacija je out-of-the-box subjektivno "grda" (osim ako tu distra ne mrda nešto svoje - Debian sigurno ne, ali Xubuntu 100% da) no može ga se lijepo ušminkati u svega 5-10 minuta jer je to ipak GTK DE.
Ako već birate nešto lagano meni je bolji MATE od XFCE.
hvala, ne hvala.. :) tu temu pokriva drago, jednom u desetljeću.. :)) ..
edit: ili.. već prečesto previše tipkam, tl;dr.. dok bi takve teme čitao tko? dva juzera? oni koji (nešto) znaju, ne trebaju a oni drugi moraju proći 'osnovnu školu' (gradivo) .. i ispadne da je svaka tema promašena, pogotovo sugerirati neki izbor kao prikladnu distru.. sto ljudi.. dvjesto sisa :)
Pisi na temu vanzemaljaca, paralelnih dimenzija i RISC procesora.
-nije tema.. osim ako oni koriste linux, kao u filmu kad s maca uplodaju virus na majčinskibrod... :))