Imate li gramofon? Slušate li ploče?

poruka: 18
|
čitano: 2.999
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Imate li gramofon? Slušate li ploče?".
14 godina
offline
Imate li gramofon? Slušate li ploče?

Kad poslušam riječi pjesama koje se nazivaju evergreeni (Robić, Šerfezi, Maršan, Kesovija...) i usporedim s tekstovima koji su česti danas (seks, f.ck, sh.t, b.tch...), postanem svjestan da pripadam staroj, a ne mladoj generaciji. Gramofon ne vidim kao napravu nego kao put kroz vrijeme kad su neke druge i uzvišenije emocije bile više na cijeni.

 

 

 
10 0 hvala 0
16 godina
offline
Imate li gramofon? Slušate li ploče?

Imaš ih na qobuzu pa ne moraš slušati krcketanje i loš transfer.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Moj PC  
4 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Imate li gramofon? Slušate li ploče?
BarbaVeli kaže...

Kad poslušam riječi pjesama koje se nazivaju evergreeni (Robić, Šerfezi, Maršan, Kesovija...) i usporedim s tekstovima koji su česti danas (seks, f.ck, sh.t, b.tch...), postanem svjestan da pripadam staroj, a ne mladoj generaciji. Gramofon ne vidim kao napravu nego kao put kroz vrijeme kad su neke druge i uzvišenije emocije bile više na cijeni.

 

 

neznam za mlade, ali npr. djeca :

 

ma vole i djeca tu stariju tehnologiju,

samo im treba pokazati. i uložit vremena,

 

nije čudo što je jedna od najpopularnijih igrica ustvari pixelizirana.

 

u svijetu ploćica koje svi nose. (mobitela)

sve što je malo drugačije od toga, je super.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2024 11:10 (gpd).
16 godina
offline
Re: Imate li gramofon? Slušate li ploče?
Father_Dougal kaže...

Imaš ih na qobuzu pa ne moraš slušati krcketanje i loš transfer.

Imalo normalan gramofon sa ocuvanom/novom plocom ne krcka. 

Neznam sta znaci los transfer - al da, qobuz/tidal/spotify ce raditi sasvim ok i na jeftinjak sistemu, za ploce trebas min 300-400 eur za start (gram+zvucnica+preamp)

~~ sound sommelier ~~
6 godina
offline
Imate li gramofon? Slušate li ploče?

kupio nedavno Queen - Live at montreal, 180g - debela prasica <3

NULL!=NULL
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Imate li gramofon? Slušate li ploče?
VladRi kaže...

kupio nedavno Queen - Live at montreal, 180g - debela prasica <3

 

Što to ne izlazi tek za tjedan dana?

7 tjedana
offline
Re: Imate li gramofon? Slušate li ploče?
Kupio djeci za Božić gramofon. Sad im je to zanimljivije nego yt ili Spotify. I skuplje je, doduše.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Imate li gramofon? Slušate li ploče?
Odrastao sam sa pločama i kazetama u 80ima. Jedva sam dočekao CD da nema šuma ili pucketanja. Tako da, ne hvala.
Tidal skoro u potpunosti zadovoljava moje potrebe.
Moj PC  
6 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Imate li gramofon? Slušate li ploče?
hudo kaže...
Father_Dougal kaže...

Imaš ih na qobuzu pa ne moraš slušati krcketanje i loš transfer.

Imalo normalan gramofon sa ocuvanom/novom plocom ne krcka. 

Neznam sta znaci los transfer - al da, qobuz/tidal/spotify ce raditi sasvim ok i na jeftinjak sistemu, za ploce trebas min 300-400 eur za start (gram+zvucnica+preamp)

 

zar stvarno mislite da je to nešto pozitivno? skuplje a lošije.

to je ko ono obavezno ne zadiranje u signal koje ide uz takve sisteme, a za RIAA eq se pravimo da ne postoji isto ko ni problemi tj fizicke limitacije zbog kojih je izmisljen isti..

nemam ništa protiv ploća, ali u današnje doba di se ionako snimaju s digitalnog mastera mislim da nemaju apsolutno nikakvog smisla i donose samo nedostatke i visoku cijenu opreme.

 

6 godina
offline
Re: Imate li gramofon? Slušate li ploče?
segregator kaže...
VladRi kaže...

kupio nedavno Queen - Live at montreal, 180g - debela prasica <3

 

Što to ne izlazi tek za tjedan dana?

 yup <3

NULL!=NULL
15 godina
offline
Imate li gramofon? Slušate li ploče?

jedini problem tih (i mnogih ostalih) tehnologija je u tome što njihova fizička daleko premašuje uporabnu trajnost. e, zato su tu marketingaši koji takve stvari povremeno povampire, e ne bili se uvećali profiti njihovih nalogodavaca. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Imate li gramofon? Slušate li ploče?
Hrco kaže...
Odrastao sam sa pločama i kazetama u 80ima. Jedva sam dočekao CD da nema šuma ili pucketanja. Tako da, ne hvala.
Isto kao i ti, gramofona sam se riješio kasnih 80.ih i svoje ploče dao svojim sestrama. Gramofon mi je kod seke bio živ do prije 5-6 godina kada mu je otišla igla a nisam mogao nabaviti novu. Volio sam gramofon i emotivno sam vezan za njega, ali cd mi je oduvijek bio bolji i ne bih se više vraćao na gramofon. Jednostavno ne patim za krckanjem i šumovima ploče, mada su nove ploče bile jako dobre ali (za mene) ne bolje od cd-a. A danas postoje toliki izvori zvuka da mi više ni cd nije potreban.

 

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2024 18:52 (učo).
3 godine
offline
Imate li gramofon? Slušate li ploče?

Krenuo da kupujem ploče pa sam brzo odustao i od gramofona+pojacalo kad sam vidio cijene za tu plastiku koja se ubrzano istrosi a niti ne zvuci nesto pogotovo ono pucketanje, glupost na kvadrat!

Moj PC  
1 1 hvala 1
6 godina
offline
Imate li gramofon? Slušate li ploče?

Dok su masteri bili rađeni analogno na trakove i onda prebacivani na ploče, tu se može osjetit (ne baš čut) razlika u toplini zvuka, ali danas kad se sve radi digitalno i onda prebacuje na ploče, je to bacanje para ako ih netko kupuje samo zbog kvalitete zvuka. Ako ih kupuješ zbog osječaja da imaš u fizičnom obliku nešto dohvatljivo i neovisno o internetu, i da je to neki ritual kad uzmeš vrijeme za sebe kad sjedneš i samo slušaš, onda to razumijem, jer danas sutra ckrne internet večina ostaje bez ikakave muzike. Tako da na ploče više gledam emotivno nego zbog kvalitete zvuka, i sam taj osječaj da poslušaš neki album u komadu jer si u biti i prisiljen kad slušaš ploču (više manje) je sasvim drukčiji nego kad slušaš streaming servise pa u 20 minuta promjeniš 6 grupa i 13 albuma... nije to to jer nema fokusa, ako ti komad nije dobar u prvih 10 sekundi samo lupaš naprijed tako da u biti ne slušaš nego tražiš i nikad ne nađeš.

Moj PC  
8 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Imate li gramofon? Slušate li ploče?
hudo kaže...

Neznam sta znaci los transfer

 

Ono kad na vinilu nema ni basa ni visokih, a čiča u hifi shopu te uvjerava da tako mora biti. 

 

nikonja kaže...

Dok su masteri bili rađeni analogno na trakove i onda prebacivani na ploče, tu se može osjetit (ne baš čut) razlika u toplini zvuka, 

 

Strah od digitalije mi je presmiješan u 2024. godini. A izgleda da se ignorira i digitalni delay line u tvornicama ploča - bio je prisutan puno prije komercijalnih AD/DA konvertera. Još tamo u sedamdesetima je korišten.

No to nije nešto o čemu viniloljupci vole razmišljati, puca im analogni bubble :)

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
9 godina
offline
Re: Imate li gramofon? Slušate li ploče?
Father_Dougal kaže... 

Strah od digitalije mi je presmiješan u 2024. godini. A izgleda da se ignorira i digitalni delay line u tvornicama ploča - bio je prisutan puno prije komercijalnih AD/DA konvertera. Još tamo u sedamdesetima je korišten.

No to nije nešto o čemu viniloljupci vole razmišljati, puca im analogni bubble :)

 Može pojašnjenje za boldano?

7 godina
offline
Re: Imate li gramofon? Slušate li ploče?
vjerovatno neki kompresor/limiter u putu signala koji mora reagirat "prije" nego ide signal u crveno pa su to tako rješili, bubam napamet.
11 godina
offline
Imate li gramofon? Slušate li ploče?

Više nema onog wow ili flop efekta kod preslušavanja nosača zvuka da isčekuješ kakav je, kakve su pjesme...danas svaki izvođać mjesecima unaprijed objavljuje sve singlove po raznim platformama...

Gramofonske ploče su mi fora samo one stare i ne pre skupe...na sajmovima ploča sam uvijek gledao po onim kutijama di pise sve po 20kn i mozeše fakat zanimljivih stvari naći...

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice