Optika u zgradu. problem

poruka: 9
|
čitano: 6.246
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Optika u zgradi. problem

Poštovani!
Preselio sam se u novoizgrađenu zgradu do koje je A1 provukao optiku..Imaju svoj ormarić u prizemlju.Međutim po svim stanovima u zgradi(6 stanova) provučen je utp kabel i tehničar koji je došao rekao je da se ne može spojiti, da treba vući optiku do utičnice, neke konvertere je spominjao.)Uglavnom mene zanima ima li konverter ili sta već koji bi oni stavili u ormarić, spojili s optikom i onda proveli signal meni do utičnice priko utp kabela i tamo stavili modem?Tj ako postoji takav uređaj ja bi ga kupija.

Srdačan pozdrav

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Optika u zgradu. problem

Ovak nesto trebas, ovisi jel LC/SC konektor. (trebao bi bit LC pa ti onda treba i SFP cije specke malo teze znat bez A1 tehnicara)

Truth in engineering.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Optika u zgradu. problem

Mogu ja slikati ormarič samo neznam imam li dopuštenje za objavit isliku pošto nemam puno postova ako to nešto znači

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.8.2023 11:42 (ragnarog).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Optika u zgradu. problem
ragnarog kaže...

Mogu ja slikati ormarič samo neznam imam li dopuštenje za objavit isliku pošto nemam puno postova ako to nešto znači

 Koliko vidim, to je ormarić za ZAS ili kablovsku TV (pretpostavljam isto A1) jer vidim sprovedene samo coax kablove na slici, a ne optičke 

 

Jesi li siguran da su stvarno sproveli optiku u zgradu? 

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.8.2023 14:26 (Vavoom).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Optika u zgradu. problem

Možda nisam dobro objasnio..Znači A1 je došao optikom do ovog ormarića, međutim dragi izvođać radova zgrade(nova zgrada) je kroz bužire provukao utp kablove po stanovima  jer eto "optike tada nije bilo u kvartu tj nisu instalacije uopce pripremili za optiku.Kad su stanari počeli zahtjeve slati za internet samo smo odbijenice počeli dobivati jer neće vanjski od A1 raditi zamjenu instalacija po stanovima što je razumljivo, s tim da su čak bili susretljivi pa probali provlačiti kabele ali kao "bužiri su zgnječeni"..Desno na slici gore su utp kabeli od stanova.Ja sam se išao raspitati koje opcije imam i meni je rečeno ovako..

 

1. svim stanarima neka ruteri budu u zajedničkoj prostoriji pa neka nam priko utpa dolazi net do utičnica, pošto je 1 utp po stanu samo bi net bez tva imali

2. štemaj, buši, vuci kanalice do te prostorije po fasadi zgrade( eto nas stan srića ima neki bužir do parkirnog mista a do ormarica je nekih 10tak metara, sam opet triba po fasadi kanalice)

Mene je zapravo zanimalo postoji li neki uređaj koji bi s optike pribacija na utp, pa do njihovog rutera meni u stan

 

A1 ormarić-optika-taj uređaj(neki konverter, nešto)-utp instalacija zgrade-drugi dio tog nekog konvertera ako triba-A1 ruter

 

Blago je rečeno da mi došlo investitora i izvođača zadaviti..Platiš 2keura kvadrat oni meni vuku utpove bez imalo razmišljanja o budućnosti

 

Nisam ja stručan pa neznam ni kako unutrašnjost tog ormarića izgleda, samo znam da su došli do tog ormarića, a sad jesu li ga oni složili kako triba (A1), stavili parice il isto ja znam, nisam siguran..doduše ležali su neki kabeli još po podu te šupe/prostorije..

 

Napravio sam skicu mozda bude jasnije..Meni rečeno da se ovo ne moze

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.8.2023 9:50 (ragnarog).
5 godina
offline
Re: Optika u zgradu. problem
ragnarog kaže...

Možda nisam dobro objasnio..Znači A1 je došao optikom do ovog ormarića, međutim dragi izvođać radova zgrade(nova zgrada) je kroz bužire provukao utp kablove po stanovima  jer eto "optike tada nije bilo u kvartu tj nisu instalacije uopce pripremili za optiku.Kad su stanari počeli zahtjeve slati za internet samo smo odbijenice počeli dobivati jer neće vanjski od A1 raditi zamjenu instalacija po stanovima što je razumljivo, s tim da su čak bili susretljivi pa probali provlačiti kabele ali kao "bužiri su zgnječeni"..Desno na slici gore su utp kabeli od stanova.Ja sam se išao raspitati koje opcije imam i meni je rečeno ovako..

 

1. svim stanarima neka ruteri budu u zajedničkoj prostoriji pa neka nam priko utpa dolazi net do utičnica, pošto je 1 utp po stanu samo bi net bez tva imali

2. štemaj, buši, vuci kanalice do te prostorije po fasadi zgrade( eto nas stan srića ima neki bužir do parkirnog mista a do ormarica je nekih 10tak metara, sam opet triba po fasadi kanalice)

Mene je zapravo zanimalo postoji li neki uređaj koji bi s optike pribacija na utp, pa do njihovog rutera meni u stan

 

A1 ormarić-optika-taj uređaj(neki konverter, nešto)-utp instalacija zgrade-drugi dio tog nekog konvertera ako triba-A1 ruter

 

Blago je rečeno da mi došlo investitora i izvođača zadaviti..Platiš 2keura kvadrat oni meni vuku utpove bez imalo razmišljanja o budućnosti

 

Nisam ja stručan pa neznam ni kako unutrašnjost tog ormarića izgleda, samo znam da su došli do tog ormarića, a sad jesu li ga oni složili kako triba (A1), stavili parice il isto ja znam, nisam siguran..doduše ležali su neki kabeli još po podu te šupe/prostorije..

 

Napravio sam skicu mozda bude jasnije..Meni rečeno da se ovo ne moze

 

 

 

 To se trebate dogovoriti sa susjedom predstavnikom zgrade, pa nek se kasnije on dogovori sa A1 tehničarima oko instalacije...

 

Ne postoji uređaj koji pretvara FTTH u DSL paricu - jedino moš kupiti neki svoj router, ali ga moraš spojiti na ONT (trenutno koriste Huawei 8145V5, malo stariji model koji se kod mene veoma loše pokazao, ali ima kolega koji su zadovoljni s njim), no ipak zaboravi na ovo, jer A1 ne želi prebaciti svoje ONT-ove u bridge mode, a to je obavezno pogotovo ak se Wi-Fi ne koristi na njemu  

 

E sad, vezano za sve ONT-ove u jednoj prostoriji, nisam znao da se to može napraviti , kod mene se nalazi u dnevnoj u mom stanu, a mislim da ONT ne smiješ premjestiti nigdje mimo prostorije gdje je provučen optički kabl (u mom slučaju dnevna soba), jer koliko sam ranije čito u uputstvima kabl se ne smije dirati niti ga se smije izvlačiti iz ONT-a, ne sjećam se zbog čega, vjerovatno jer kroz njega prolazi visoki napon 

 

U ormariću u kojem oni provode instalaciju, barem kod mene se nalazi nekakva crna kutijica (vjerovatno centrala koja dovodi mrežu) u koju su zalemljeni izlazni kablovi koji su sprovedeni do svakog stana čiji vlasnik uvodi FTTH uslugu, taj kabl se kasnije provlači do prostorije u kojoj se misli postaviti ONT, a nakon tog se kabl blankira i na njega se nabacuje PON utikač koji se kasnije spaja na poleđini ONT-a (tako je na Huaweiju 8145, ne znam da li su sada kupili neke druge ONT-ove). Na kraju se usluga pušta u rad i zabava počinje 

 

Samo, imaj na umu da kod A1 ne postoji opcija samoinstalacije (osim na kablu za CI modul), već moraju poslati slobodnog tehničara na mjesto (pazi ako vam pošalju nekog ko nema pojma o internetu i instalacijama, jer će te kasnije pisati da ste nezadovoljni uslugom) čak i kad je u pitanju usluga preko parice koju je najjednostavnije instalirati i spojiti, ali vjerovatno to rade jer oni moraju nazvati nekog iz internet sectora (ili kak se već zove dio gdje upogonjuju svoje usluge) da upogoni sve i provjeri ispravnost usluge, ali nažalost to se naplaćuje veoma papreno (oko 30-40€, ovisno o vremenu i potrošnji rada) 

 

Nadam se da je pomoglo, ak neko od kolega ima nešto za dodati, nek napiše 

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Optika u zgradu. problem

Hvala na komentarima..Za sad nam je plan uzeti onaj 5g pokucni internet dok ne vidimo s elektricarima o zamjenama instalacija. i  ili dok se ne dogovorimo kako i što..Kažem imam ja neki bužir od stana na drugom katu do parkirnog mista koji je udaljen 10 m do ove šupe ali tribalo bi vuci kanalice po fasadi zgrade(ta opcija se nije svidila stanarima od samog pocetka)..računam da ce s vrimenom drugim stanarima prekipjeti pa ce kad tad morati prihvatit cinjenicu da ce se morati bužati po fasadi ili kopati po stanovima za zamjenu instalacija. a sad oce se goniti investitora ili izvođača radova za ovaj nemar po mom mišljenju neznam.
Puno hvala još jednom

11 godina
neaktivan
offline
Optika u zgradu. problem

Investitora odnosno osobu koja je odobrila da se u svaki stan vuce Lan kabel treba da ne kažem šta.

Napravio Vam je glupost i to na kubik. Uglavnom sad ti ne preostaje ništa drugo nego da se optičkim kabel provuće u zgradu sa vanjske strane i to sa kanalicama drukcije ne možeš.
Ne znam zašto nisu ostavili neki bužir do tog ormara biseri jedni.

Uglavnom najbolje riješenje provuci kabel po fasadi nakon toga kanalice po zgradi do svakog ulaza i onda u stan pa si sam provlacist LAN kablove po stanu kako ti paše. Druge opcije ti nema.

 

Pazi ti njih oni si ti proveli lan kabel od kutije koja je u prizemlju zgrade negdje do tvog staba i spojili ga na LAN utičnicu. Ako sam dobro skužio pozdravio bih to električara i odmah mu oduzeo diplomu ako je opće završio strukovnu školu za električara.

 

Napravio Vam je štetu tj dodatne radove bez ikakve potrebe. Umjesto da je lan kabel provukao po stanovima ili ostavio bužire pa neka ljudi rade kako im paše. 

u nevolji ne treba plakati vec traziti ljeka
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Optika u zgradu. problem

Sta fali UTPima od izvoda do svakog stana? Tako i tako bi vukli telefonski kabel, ovako su bar ostavili opciju da se povuče jedna ili više tel linija do routera u stanu. Steta je da su to traljavo izveli pa se ne da povući nit umjesto UTPa. Hrpa novogradnji se tako radi, jedino ove skuplje unazad par godina imaju i UTP i opticku nit.

 

Da sam ja u toj situaciji, išao bi sa media konverterom. PoE napajanje. Pitas operatera jel može tako tj. jel im smeta, predstavnika stanara također jel problem ta mala škatulica i riješeno. A1 u media konverter, UTP do stana, gore drugi i ako je sve ok, do 1Gbit radi a da ni ne vidiš da je tu.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice