Isplati li se popraviti matičnu?

poruka: 14
|
čitano: 5.331
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Isplati li se popraviti matičnu?

Imam Z390 Aorus master, vidim da se na ebayu takve prodaju za 300 dolara. Otišao mi je CPU socket, slomio se pin.

Jel se isplati dat ju na prpravek da mi stave novi?

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Isplati li se popraviti matičnu?

-to pitanje moraš postaviti sebi, tebi se (ne)isplati.. i to zato jer imaš ostatak računala kao cpu-ram..

-da bi znao odgovor moraš znati cijenu popravka kao i mogućnost da nakon tog sve radi stabilno-ok ili loše.. dok jednog dana mora crknuti neovisno o lomljenju pina, tj da tog nema možda bi ti 'sutra' jednostavno crkla..

.. pošto to kad će nešto crknuti ne možemo znati (kao loto-brojevi.. no starenjem su šanse veće, jednom mora + zastarjevanje), novo je nasuprot tog novo, s jamstvom i statistički će raditi 5-10god, tj duže od stare mbo .. i kad zbrojiš-oduzmeš razliku, izračunaš isplativost-rizik.. i tad TI odlućiš, ne 'mi', jer mi ne plaćamo, ne koristimo tvoje računalo i realno nemamo kriterij tj nisi ga ni zadao, osim isplativosti a to je razlika sume cijena tj matematika na prste.. pa du-d-math...

-npr pinovi se ne lome samo tako, nešto si radio.. idući put budi pažljiviji, to je isplativije :) ..

 

-popravak, cijena pravog servisa (kvalificiranog, radno vrijeme, porez..) je vjerojatno u rangu polovice cijene nove mbo.. dok za taj iznos možeš kupiti jeftikaner novu uz problem da tad trebaš novo računalo, cpu.. no tad imaš jamstvo i znaš da će raditi više godina, osim ako nemaš sreće...

-alternativa, popravak u fušu, kvartovski majstor.. možda za polovicu i manje u odnosu na 'pravi servis' (trošak).. pa čak ako imaš lemilicu i znaš kako se to radi sam to napraviš.. tj rizik takvog popravka je da ako ne radi nemaš ništa, dok se posao mora platiti ..

 

-tj jasno ti je da kad imaš neki kvar moraš imati trošak, samo je pitanje iznosa, manje-više.. a to sve ovisi o tebi, npr gledaš mbo na ebayu za 300$ tj gledaš tu višu klasu.. a možeš gledati novu-jeftikaner u lokalnoj trgovini koja je ispod 100€ + za ostalo kupiš cpu i to dvoje je novo, jače, jamstvo.. tj zato se računala, konkretno mbo ne popravljaju, neisplativo svima, proizvođačima.. čak ni gpu koja je u tome još skuplja komponenta a vrlo malo je ovakvih relativno jednostavnih kvarova (low-teč kvar, lemljenje koje može obaviti prosječan električar..) dok je 99% kvarova u samoj elektronici-čipu pa nije tako 'jednostavno' popraviti tj skoro nemoguće.

 

-kako god računaš, dok ne znaš cijenu majstora-popravka nemaš s čime usporediti, odrediti što je tebi isplativo, dok prednost uvjek ima novo + jeftinije ... jer to je pc, nije to auto, frižider.. tj generacije i zastarjevanje uz cijene novog, dok cijena starih komponenti kao cpu koji tako ostane viška padaju na 1% originalne cijene pa za šaku eura-siću možeš kupiti najjače cpu koji su nekad koštali više od workstation računala kompletnog.. upravo zato jer mbo crkava dok cpu ostaje.. tj da cpu drži cijenu tad bi ti mogao prodati svoj i tad bi ti isplativost novog bila veća, no tržište i realnost rade svoje tj upraov cijena starijih cpua ti govori što je ili nije isplativo tj samo u izuzetku je nešto isplativo i tvoj kvar je možda baš taj izuzetak, ako nađeš majstora-povoljno i ako nakon tog sve radi stabilno barem nekoliko godina npr 2-3.. i ponovo, sve može crknuti 'sutra', pri čemu staro ima veću statističku šansu crknuti, neovisno o ovom kvaru i popravku a moguće da popravak-lemljenje to ubrza jer naponi-otpori struje mogu biti uzrok, temperatura itd.. a posljedica recimo pregorena mbo s kojom više nemaš što razmišljati o popravku..

 

-ti si taj koji zna odgovor što ti je isplativo i to nakon što znaš cijene-mogućnosti, kao što si tražio mbo na ebayu.. pa tako potraži-pitaj majstore, servise-fušere.. i tad ćeš imati odgovor.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Isplati li se popraviti matičnu?
dankogrg kaže...

Imam Z390 Aorus master, vidim da se na ebayu takve prodaju za 300 dolara. Otišao mi je CPU socket, slomio se pin.

Jel se isplati dat ju na prpravek da mi stave novi?

 Bez ljutnje,ali ko če pametan dat 300 dolara za Z390!??

14 godina
offline
Re: Isplati li se popraviti matičnu?
dankogrg kaže...

Imam Z390 Aorus master, vidim da se na ebayu takve prodaju za 300 dolara. Otišao mi je CPU socket, slomio se pin.

Jel se isplati dat ju na prpravek da mi stave novi?

 Na tvom mjestu ne bih popravljao nego kupio "novu" maticnu plocu. To je moje misljenje, a odluku moras donijeti sam.  

Kada ti noge postanu slabe, vrijeme počinje da prolazi brže.
15 godina
offline
Isplati li se popraviti matičnu?

Možeš li mi molim te reći kako si uspio slomiti pin na socketu.

 
2 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Isplati li se popraviti matičnu?

pa na ebayu nema nize od te cijene za nju

 

13 godina
online
Re: Isplati li se popraviti matičnu?
dankogrg kaže...

pa na ebayu nema nize od te cijene za nju

Možeš ti staviti i duplo, to ne znaći da ćeš i prodati za toliko. Sve to na Ebayu će stajati osim ako naleti netko to ne zna pravu vrijednost.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.6.2023 19:08 (Valentin17).
15 godina
offline
Isplati li se popraviti matičnu?

u matičnom uredu kažu kako se ne isplati. ali ako baš inzistiram, neka dođem sutra s ispunjenim obrascem zamolbe i 20 kn (!) biljega. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 1 hvala 0
6 godina
offline
Isplati li se popraviti matičnu?

Isplati se ako ćeš si ti sam radit ili će ti netko u servisu elektronike to napravit. Iako, ljudi u servisu su pod velikim stersom. Naime, svaki proizvođač ima svoj layout, nitko ne daje shemu i onda ti po ruskim i ostalim stranicama i forumima tražiš ako ti treba, pa sa osciloskopom gledaš siginal, na kraju je do kondenzatora koji ima 30% manji kapacitet i koji si ispitao 5 puta, međutim kapacitivna reaktancija je zanimljiva stvar i 30% ti se čini ma to je još dobro, nije do toga... Uglavnom, ne isplati se slat nekome tko samo to radi, negdje vani, ali ovako po gradu proć i pitat, možda.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Moj PC  
0 1 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Isplati li se popraviti matičnu?

slomljeni pin koliko god u teoriji izgledao rijesiv problem, u praksi se najcesce ne isplati

to je jako tesko popraviti i majstorima a kamoli da ide neko samostalno raditi

ali za 300$ se vec isplati pokusati

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.6.2023 10:17 (sks78).
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Isplati li se popraviti matičnu?

više fakat neznam kom da vjerujem.

upravo sam odnio na popravak monitor službenom serviseru, koji kaže da će me skuplje doć popravak od kupnje novog. pa sam ga prodo preko njuškala ko neispravnog.

dački koji su kupili su rekli samo da je trebalo prespojit jedan čip i sad radi super.

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Isplati li se popraviti matičnu?
dankogrg kaže...

Imam Z390 Aorus master, vidim da se na ebayu takve prodaju za 300 dolara. Otišao mi je CPU socket, slomio se pin.

Jel se isplati dat ju na prpravek da mi stave novi?

 Ne obaziri se previse na sve..Ako se tebi isplati, ako imas volje znanja i ZIVACA, popravi.Nije nuklearna fizika..Pojedinci tu su biblije napisali o tako jednostavnom pitanju...

 

U sevis mi je dosla upravljacka jedinica za servomotor na plazma rezacu, 3500€ sam uzeo za retrace komunikaciske plocice(I/O), zamjenu 30ak kondenzatora(SMD), ponovnu ugradnju i programiranje..

Dali se njima to isplatilo? pa ako gledas da su za 3000€ NOVI mogli kupit, ne, ali ako gledas da se monter od doticne firme placa 90€ sat + troskovi puta + 100 stvari na cjenu od 3000€ za novu, onda se isplati(Nije moguce kupit samo dio pa sam ugradit, politika firme!).

 

Znaci gledaj dali se tebi isplati, a ne sta drugi kazu dali se isplati ili ne..

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
7 godina
neaktivan
offline
Re: Isplati li se popraviti matičnu?

mogo sam nac tu nekog pa da mi privatno popravi i platim mu iz dzepa cinise

8 godina
offline
Re: Isplati li se popraviti matičnu?

Ispala pita skuplja od tepsije ili?

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice