Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove godine

poruka: 12
|
čitano: 5.716
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove godine".
10 godina
offline
Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove godine

 

 

Hvala našaj gđa. Tajani na iznimnom dorpinosu. Kraljica IT napravila je pravu analizu.
Ne nešto na dojmu, nego na brojkama. Tako se radi prava analiza.

 

Hvala i na njezinim komentarima.
Pravu autorski text.

 

AI jest tu. To je samo alat, pomoć. Nema straha. Ništa bez ljudi.

 

Nema tolikoga progresa kao prije, al' bit' će. Zapad se temlji na stalnom rastu.
Progres je jedino što ovaj svijet vuče naprijed. Koji progres? Bilo koji.

 

Ljudi danas, niže pozicionirani, rade kao neka TOP manageri. Posla za dvojicu, a plaća za jednoga.
To je tako skoro svugdje. Pričao mi jedan inžinjer.

 

Ono što volim osobno naglasiti uvijek, a to je da danas konkurnecija HR IT co. nije ona firma preko puta ulice, nego
cijeli svijet. Pitajte digitalne nomade da dođu raditi kod nas. Naravno, ne možete ponuditi plaću kao vani, al možete druge stvari.
Nisu svima pare prioritet.

 

Još jednom se slažem sa našaom gđa Tajanom, ej ljudi uvedite analizu onog čim se bavite i kako radite.
Ne vodi se firma po osjećaju.

 

Apsolutne sigurnosti nema za nikoga. Neovisno o vašoj poziciji i ulozi unutar IT.
Ljudi neki da mogu otišli bi sutra vrlo rado iz IT-a. Al' kuda? Do penzije još dugo.
U ugostiteljstvo? I tamo je borba i muka.
Al' to je život.

 

Nikada ne držite sva jaja u istoj košari.

dzg
Moj PC  
2 7 hvala 0
10 godina
offline
Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove godine

Na popisu ima svega i svačega, a jedna od najjačih tvrtki je tvrtka koja se bavi turizmom ali ima u NKD-u nešto informatičko, odnosno prodaju robu (QUANTUM CREST - https://www.fininfo.hr/Poduzece/Pregled/quantum-crest/Detaljno/634398). Nadalje imamo interne bankovne firme koje isključivo kodiraju za njihove grupacije pa možemo to odbaciti kao neku dodanu vrijednost hrvatskom IT-u. Pa onda tu imate preprodavače hardware-a, software-a i slične. Na kraju dođete do šačice firmi koje se bave IT-om, većinom agencija. Vrlo lako dolazimo do zaključka da je hrvatski IT praktički nepostojeći i zasniva se na agencijskom poslovanju i preprodavanju, sa jako malo inovativnosti i/ili hrvatskih proizvoda.

Nadglednik dina
Moj PC  
15 0 hvala 2
15 godina
offline
Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove godine

mnijem kako je o ovome još pisao gundulić, iako dosta općenito i alegorijski, u prvom pjevanju osmana. no bez brige: IT će vam dati crveni balon ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.8.2023 10:16 (Ajar).
Moj PC  
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove go
Entry Point kaže...

Na popisu ima svega i svačega, a jedna od najjačih tvrtki je tvrtka koja se bavi turizmom ali ima u NKD-u nešto informatičko, odnosno prodaju robu (QUANTUM CREST - https://www.fininfo.hr/Poduzece/Pregled/quantum-crest/Detaljno/634398). Nadalje imamo interne bankovne firme koje isključivo kodiraju za njihove grupacije pa možemo to odbaciti kao neku dodanu vrijednost hrvatskom IT-u. Pa onda tu imate preprodavače hardware-a, software-a i slične. Na kraju dođete do šačice firmi koje se bave IT-om, većinom agencija. Vrlo lako dolazimo do zaključka da je hrvatski IT praktički nepostojeći i zasniva se na agencijskom poslovanju i preprodavanju, sa jako malo inovativnosti i/ili hrvatskih proizvoda.

 Uz "par" iznimaka - photomath, microblink, nanobit, span, sofa IT (Sofascore), reversing labs, visage.... sve redom nisu agencije nego imaju konkretne svoje proizvode koje većinom izvoze

 

Oni su u manjini od agencija koje niču kao gljive poslije kiše, prije 5 godina ih pola nije postojalo (bar u današnjem opsegu i veličini), one samo "izvoze" radnu snagu odnosno služe kao posrednici iste, obično za Amere

10 godina
offline
Re: Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove go
Entry Point kaže...

,,,,Vrlo lako dolazimo do zaključka da je hrvatski IT praktički nepostojeći i zasniva se na agencijskom poslovanju i preprodavanju, sa jako malo inovativnosti i/ili hrvatskih proizvoda.

 @Entry Point

 

Ne dolazimo do nikakvog zaključa, jer nisi ponudio brojke,

Gđa. Tajana jest.

 

Ne može nešto tvridtii na osnovu svojega dojma.

 

Napravi analizu, te se onda javi.

dzg
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.8.2023 10:23 (PzKpfw).
16 godina
offline
Re: Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove go
20% IT firmi posluje s gubitkom... od ukupnog broja firmi koje su predale financijske izvještaje u NKD-u J62 (5.934 tvrtki), čak 1.482 tvrtke nemaju zaposlenika, 2.336 tvrtki ima jednog zaposlenog... hebote, koja smo mi šaka jada
Moj PC  
6 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove go
Izgleda puno ali je to kikiriki. Trenutno radim u Austriji u maloj firmi koja se bavi nekretninama, ima nas 180+ zaposlenih i prosle godine smo imali promet od 160 Milijuna Eura.

Kak god, drago mi je za vidjeti rast i zaposljavanje. Good Job IT RH!
10 godina
offline
Re: Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove go
NEW_MAN kaže...
Izgleda puno ali je to kikiriki. Trenutno radim u Austriji u maloj firmi koja se bavi nekretninama, ima nas 180+ zaposlenih i prosle godine smo imali promet od 160 Milijuna Eura.

Kak god, drago mi je za vidjeti rast i zaposljavanje. Good Job IT RH!

 Bilo bi smješno da firma sa 180+ zaposlenih u nekretninskom biznisu ima mali promet. Pogotovo u zapadnim zemljama. 

 

180+ više nije mala firma, reklo bi se srednja :)

Nadglednik dina
16 godina
offline
Re: Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove go
Ofkors, samo kaj mi sa 180 ljudi delamo prometa ko Ericsson sa 1400+.

Ki kak, drago mi je da ljudima ide na bolje i veseli me cinjenica da doma neki k raste bez africke sljive.
10 godina
offline
Re: Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove go
NEW_MAN kaže...
Ofkors, samo kaj mi sa 180 ljudi delamo prometa ko Ericsson sa 1400+.

Ki kak, drago mi je da ljudima ide na bolje i veseli me cinjenica da doma neki k raste bez africke sljive.

 A nekretnine. To je u samom vrhu profitabilnosti. IT se ne može mjeriti s time.

Nadglednik dina
16 godina
offline
Re: Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove go
PzKpfw kaže...
 

Ne dolazimo do nikakvog zaključa, jer nisi ponudio brojke,

Gđa. Tajana jest.

Ovo bi imalo nekakvog smisla da te brojke služe ičemu.

Ali članak je potpuno besmislen jer tu nema velikog broja stvarnih IT firmi (samo neke na prvu iz glave - King, Combis, S&T, Storm, CS, Kodeks, KSI, Setcor, Megatrend, Comping...), s ovim što je navedeno i fokusom samo na NKD članak nema apsolutno nikakvog smisla.

15 godina
offline
Re: Tajana Barančić - IT lani ruši rekorde, ove go
Old Iggy kaže...
PzKpfw kaže...
 

Ne dolazimo do nikakvog zaključa, jer nisi ponudio brojke,

Gđa. Tajana jest.

Ovo bi imalo nekakvog smisla da te brojke služe ičemu.

Ali članak je potpuno besmislen jer tu nema velikog broja stvarnih IT firmi (samo neke na prvu iz glave - King, Combis, S&T, Storm, CS, Kodeks, KSI, Setcor, Megatrend, Comping...), s ovim što je navedeno i fokusom samo na NKD članak nema apsolutno nikakvog smisla.

 Nije ni meni jasno zašto se za Ericsson radi iznimka, a za ostale ne. Isto tako ono što bode oči da baš nedostaje je Infobip, a malo nategnuto i Rimac.

 

Također, ima određen broj firmi koje su malo siva zona jer nisu baš hrvatske iako recimo razvojni odjeli su u Hrvatskoj (Snowfall i AVL mi tu primjerice padaju na pamet) ili kao firma u kojoj ja radim gdje je na popisu pravni subjekt koji posluje u Hrvatskoj iako firma u cjelini ima 4x veći ARR (pretpostavljam da je u istom košu i Infobip koji ima milijon pravnih subjekata raspršeno po svijetu).

 

Vjerujem da je čupavo i dlakavo uspjeti skužiti tu zavrzlamu tko treba na popis, a tko ne, ali ne vidim baš previše smisao ako zatvaramo oči ispred naših baš "heavy hittera" u branši (s iznimkom, iz nekog razloga, ENT).

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice