EU otvara put uključivanju Zapadnog Balkana u roaming kao kod kuće
Vijeće Europske unije odobrilo je otvaranje pregovora s Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Kosovom, Crnom Gorom, Sjevernom Makedonijom i Srbijom o proširenju područja EU-ova režima Roaming kao kod kuće
Ako pregovori budu uspješno dovršeni, građani i poduzeća moći će i na tim relacijama koristiti mobilne usluge bez dodatnih roaming naknada.
Područje RLAH-a već obuhvaća države članice Europske unije, zemlje Europskog gospodarskog prostora – Island, Lihtenštajn i Norvešku – te Moldaviju i Ukrajinu. Odluka o početku pregovora, kako je poručila Marilena Raouna, zamjenica ministra za europske poslove Republike Cipar, signal je daljnjeg približavanja regije Europskoj uniji i jačanja gospodarske povezanosti.
Režim „Roaming kao kod kuće” omogućuje korisnicima da tijekom putovanja unutar obuhvaćenog područja telefoniraju, šalju poruke i koriste mobilni internet po istim uvjetima kao u matičnoj zemlji, bez dodatnih troškova roaminga.

Sljedeći korak je da Europska komisija sa svakim partnerom iz skupine WB6 pregovara o zasebnim sektorskim sporazumima. Ti će sporazumi biti vezani uz postojeće sporazume o stabilizaciji i pridruživanju, koji čine okvir za provedbu i upravljanje novim pravilima.
Prije pristupanja tom području svaka od šest zemalja morat će u potpunosti uskladiti svoje propise s europskim pravilima o roamingu i provesti ih u praksi. Komisija će potom procijeniti ispunjavaju li se svi potrebni uvjeti.
Ako ocjena bude pozitivna, nadležna zajednička tijela moći će odlučiti o recipročnom otvaranju tržišta roaminga između EU-a i partnera sa Zapadnog Balkana. Time bi građani i poduzeća na obje strane dobili pristup uslugama roaminga bez dodatnih naknada.