Skepticizam EU operatera u brzi povrat investicija u 5G
Prema podacima dobivenim od telekom operatera 5G Observatory navodi kako je do kraja trećeg tromjesečja 2022. godine (Q3 2022) 72% stanovništva Europske unije (EU) imalo dostupnost 5G mreža, što je povećanje od 23% u odnosu na siječanj iste godine.

U EU je je na kraju Q3 2022 dodijeljeno 62% pionirskih pojaseva, što je 6% više u odnosu na svibanj iste godine. U isto vrijeme 5G bazne stanice u EU su dostigle otprilike trećini ukupnog broja postojećih 4G baznih stanica. Većina (oko 60%) ih se temelji na baznim stanicama dinamičkog dijeljenja spektra (DSS), a 20% ih se oslanja na frekvencijski pojas od 700 MHz, i isto toliko na frekvencijski pojas od 3,6 GHz.

Bazne stanice i frekvencije
Južna Koreja ima najveći broj 5G baznih stanica po stanovniku u svijetu, a iza nje su Kina i Japan, dok EU i SAD zaostaju. Srednjepojasni spektri (osobito 3,6 GHz) najpopularniji su na globalnoj razini s najvećim brojem dodijeljenih licenci za 5G mreže, slijede visokopojasni spektri (od kojih SAD ima najveći broj dodijeljenih) i na kraju, niskopojasni spektri.

Uz to, 5G Observatory je zabilježio značajan godišnji rast lokalnih privatnih 5G mreža, najveći dobavljači za 5G privatne mreže su uglavnom Ericsson i Nokia. Raznolikost slučajeva upotrebe tih privatnih mreža (osobito za autonomne funkcije vozila i aplikacije Industrija 4.0), kao i širok raspon geografske primjene u zemljama EU-a, važan su pokazatelj tržišta EU-a, navodi 5G Observatory.

Privatne mreže
SAD i Njemačka dvije su vodeće zemlje u globalnoj implementaciji privatnih lokalnih 5G mreža, pri čemu EU čini 37% globalne implementacije, a sve se više u izgradnji 5G privatnih mreža uključuju i manja poduzeća što je obrabrujući znak na tržištu.

5G privatne mreže sve više koriste napredne konfiguracije temeljene na spektru u frekvencijama od 3,4 do 3,8 GHz, bilo na namjenskoj osnovi ili korištenjem dijela infrastrukture javne mreže.

Samostalni 5G
Većina dosadašnnje pokrivenosti 5G mrežama u EU-u, postignuta na temelju 4G spektra koji se dijeli s 5G (tj. DSS), ne poboljšava značajno prosječno korisničko iskustvo 4G. U takvim okolnostima brzina preuzimanja 5G-a neujednačena u cijeloj EU te da brzina i dostupnost ne idu zajedno (primjeri su Bugarska i Švedska, koje uživaju u brzim vezama, ali imaju relativno slabu pokrivenost). Procijenjene pokrivenosti srednjeg pojasa od 3,6 GHz od blizu 20% u EU; srednji pojas je jedini koji za sada može ponuditi poboljšanje korisničkog iskustva na 4G-a.

Implementacija 5G-a u EU do sada se oslanjala na nesamostalni 5G (5G NSA), dok će napredni 5G zahtijevati samostalne konfiguracije (5G SA) kao preduvjet za oslobađanje ključnih funkcionalnosti 5G-a, kao što su kao vrlo niska latencija i veća ušteda energije. Prema podacima 5G Observatory na kraju Q3 2022 5G SA pokrivenost čini oko 20% ukupne pokrivenosti nove telekomunikacijske tehnologije. Iako je ukupni broj baznih stanica u EU veći od SAD-a, EU značajno zaostaje za SAD-om u pogledu broja 5G SA baznih stanica.
Podijeli:
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.