Pandemija je doista potaknula potražnju za prijenosnim računalima 2020. godine, što je dovelo do povećanja isporučenih jedinica od 26%. Lenovo je imao najveći tržišni udjel ostvarivši četvrtinu tržišta sa 72,7 milijuna isporučenih prijenosnika. Slijedili su HP (67,6 milijuna) i Dell (50,3 milijuna).

globalno tržište računala 2010. – 2020. godine

Sukladno rastu isporuka u 2020. godini i prihod je bio veći 140,3 milijarde američkih dolara (rast od 4,6 milijardi američkih dolara u odnosu na 2019. godinu). Ove 2021. godine očekuje se ponovni rast prihoda, očekuje se kako će iznositi 142,1 milijardu dolara. SAD će ostati najveće tržište s oko 36,1 milijardu dolara prihoda, a slijede Kina (19,6 milijardi dolara) i Japan (9,8 milijardi dolara).

Globalne isporuke stolnih računala, prijenosnih računala i radnih stanica (u tisućama)

proizvođač2020 pošiljke2020. tržišni udio2019 pošiljkegodišnji rast
Lenovo72.62924,50%64,89411,90%
HP67.57322,80%63,1027,10%
Dell50.29016,90%46.4858,20%
Apple22.5927,60%19.38016,60%
Acer20.0086,70%17.04017,40%
ostali63.92421,50%56.64912,80%
ukupno297.016100,00%267.55011,00%

izvor: Canalys PC Analysis

Lenovo je u Q4 držao prvo mjesto na tržištu računala s rekordnom isporukom od 23,1 milijuna jedinica i godišnjim rastom od 29%. Lenovo je zauzeo prvo mjesto i za cijelu 2020. godinu, s ukupnim isporukama od 72,6 milijuna jedinica i tržišnim udjelom od 24,5%. HP je zauzeo drugo mjesto na godišnjoj razini. U Q4 2020. Godine imao je isporuke od 19,1 milijuna prijenosnika, a ukupno 2020. godine 67,6 milijuna jedinica, što je 7% više u odnosu na 2019. Godinu. Trećeplasirani Dell završio je 2020. godinu s isporučenih 50,3 milijuna jedinica. Isporuke u Q4 2020. godine rasle su mu 27% te je prvi put u svojoj povijesti u jednom kvartalu prešao granicu od 15 milijuna isporučenih prijenosnika. Apple i Acer zauzeli su četvrto i peto mjesto, isporučivši 22,6, odnosno 20 milijuna uređaja. Ukupno je pet najboljih dobavljača činilo 78,5% isporuka računala u 2020. godini.

globalni tržišni lideri računala

Rast tržišta u 2020. godini predstavlja najveći godišnji rast od 2010. godine i najveću količinu isporuke od 2014. godine. Globalni rast tržišta računala u 2020. godini ostvaren je povećanjem prodaje prijenosnih računala. Pošiljke prijenosnika povećale su se za 25% u odnosu na 2019. godinu dostigavši 235,1 milijuna jedinica.

Suprotno tome, isporuke stolnih računala pale su 22% u odnosu na 2019. godinu. Prošle je godine isporučeno 79 milijuna stolnih računala, pad će se, kako se očekuje, nastaviti i slijedećih godina pa se očekuje da će njihova isporuka 2024. godinu biti 73 milijuna.

Ove godine oporavak tržišta pametnih telefona

Prodaja pametnih telefona 2020. godine u svijetu zabilježila je zbog pandemije godišnji pad od 10,5% u odnosu na godinu ranije. Prošle 2020. godine ukupno je isporučeno 1,378 milijardi telefona, što je manje od 1,540 milijardi isporučenih u 2019. godini.

No, globalna prodaja pametnih telefona iznosit će 1,5 milijarde jedinica u ovoj 2021. godini, što bi bio rast od 11,4% u odnosu na prošlu godinu, odnosno na više od 1,5 milijardi pametnih telefona, procjenjuje Gartner Inc. Rast se očekuje prije svega zbog dostupnosti jeftinijih 5G pametnih telefona.

Gartnerovi analitičari očekuju da će prodaja pametnih telefona 2021. biti blizu razine iz 2019. godine. Očekuje se da će rastu prodaje najviše doprinijeti istočna Azija i Pacifička regija, zapadna Europa i Latinska Amerika. Samo u Kini predviđa se u ovoj godini prodaja 40 milijuna pametnih telefona više nego lani.

Globalna prodaja pametnih telefona po regijama, 2019.-2021. (u tisućama)

Regija201920202021 F
Istočna Europa47.35842.96049,364
Srednja Azija / Pacifik369,359336,897365.891
Euroazija48.34143.47347.261
Kina407.449368.016409,968
Latinska Amerika131.954116.301134,349
Istočna Azija / Pacifik31.08526,31130.457
Bliski Istok i Sjeverna Afrika75.20871,47779,112
Sjeverna Amerika159.974136.257151.750
Subsaharska Afrika91,53784.44094.293
Zapadna Europa146.747125.430142.796
Japan31.64327.15930.118
Ukupno1.540.6551.378.7191,535,358

izvor: Gartner (veljača 2021.)

Sve više jeftinijih 5G modela

5G je već standardna značajka vrhunskih pametnih telefona, posebno u SAD-u, Kini, Japanu i Južnoj Koreji. Tržište će potaknuti jeftiniji modeli posebno u Kini, gdje bi udio 5G pametnih telefona u 2021. godini trebao dosegnuti 59,5% svih telefona. Uz to, jeftiniji 5G pametni telefoni sve su dostupniji i izvan Kine te će povećati prodaju u svim regijama.

Globalno tržište 5G pametnih telefona

201920202021
5G pametni telefoni16,705213.260538.530

izvor: Gartner (veljača 2021.)

Podijeli:

 

Vezane objave