Rezultati ponovljene ankete IT tvrtki – očekivani rezultati poslovanja za 2020.godinu

Piše: Tajana Barančić (Astra poslovni inženjering d.o.o.)

Početkom ljeta napravila sam anketu IT tvrtki o njihovim poslovnim očekivanjima za ovu godinu te sam rezultate prezentirala u kolumni za Mrežu. Tada sam dala i detaljnu analizu mog anketnog uzorka pa isto neću sada ponavljati.

Prva anketa je rađena u lipnju, neposredno nakon „otvaranja“ i tada su rezultati ankete (uprosječeni i ponderirani na cijeli IT sektor) ukazivali na rast prihoda od 5%, rast izvoza od oko 18% i rast broja zaposlenika za 11%. S odmakom od nekoliko mjeseci, krajem listopada i početkom studenog, postavila sam praktički istim tvrtkama (neznatno sam korigirala i proširila uzorak) ista pitanja. Izgleda da je druga polovica godine ipak bolja nego što smo se nadali.

Anketirano je 56 tvrtki, čiji poslovni prihodi čine 20% ukupnog prihoda IT sektora u 2019., u ukupnom izvozu sektora sudjeluju s 24% te zapošljavaju 15% ukupno zaposlenih u sektoru (J62) u 2019.godini. Uzorak smatram relevantnim.

Tablica 1: Raspon odgovora anketiranih tvrtki

Rezultati anketePostotak anketiranihRaspon pada/rastaProsjek
Tvrtke s padom prihoda27%7-50%-15%
Tvrtke s padom izvoza29%10-85%-22%
Tvrtke s padom broja zaposlenika9%8-75%-17%
Tvrtke s rastom prihoda54%5-150%35%
Tvrtke s rastom izvoza50%5-200%50%
Tvrtke s rastom broja zaposlenika71%2-100%13%
Razlika do 100% su ispitanici koji planiraju istu razinu pojedine kategorije kao i u 2019.

Obrada: Tajana Barančić, Astra poslovni inženjering d.o.o.

U lipnju je čak 37% anketiranih planiralo pad prihoda, dok isto sada planira 27% ispitanika. Također, u lipnju je rast prihoda planiralo 44% tvrtki, a sada 54%. Otprilike isti broj ispitanika planira rast izvoza kao i pad izvoza kako to je to bilo i u lipnju, no, ukupni izvoz izgleda da će ipak biti veći. Naime, u lipnju su tvrtke planirale rast izvoza za 20%, sada to raste na 50%. Istovremeno, pad izvoza kod onih koji će realizirati pad ostaje približno isti kako je bilo planirano u lipnu. Također, veći je broj onih koji planiraju rast broja zaposlenika, iako će brojke biti nešto manje prema satima rada nego što smo pokazuje anketa iz lipnja. Naime, činjenica je da je zapošljavanje stalo u razdoblju „zatvaranja“, a taj trend se nastavio i kroz ljetne mjesece, no ponovno je krenulo dolaskom jeseni.

Ukupni rezultati ponovljene ankete primjenjeni na cijeli sektor J62 za 2020.

Očekivani rezultati poslovanja mojih ispitanika su impresivni. Ukupno povećanje poslovnih prihoda će u 2020. iznositi 12,2%, izvoz će se povećati za 34,2%, a zaposlenost će narasti za 9,8%. Kad se ove brojke primjene na čitav IT sektor (vodila sam računa o „težini“ i udjelu pojednih tipova tvrtki u ukupnoj strukturi J62) dolazimo do sljedeće prognoze za 2020. u odnosu na 2019:

  • rast prihoda od 8,7%,
  • rast izvoza od gotovo nevjerovatnih 23,9% i
  • rast broja zaposlenika za 10,6%

Podatak o očekivanom rastu izvoza je zbilja neočekivan, lani je rast izvoza bio 18% pa sam nekoliko puta provjeravala izračun. Ukoliko nemam totalno atipični uzorak anketiranih te ukoliko su mi dali ispravne brojke, ne nalazim pogrešku u metodologiji. Živi bili pa vidjeli!

Tablica 2. Rezultati ankete za 2020.godinu i usporedba s prethodnim godinama (J62)

NKD 62 u RH
Stavka/pokazatelj201820192019/2018projekcija  rasta za 2020. prema anketipotencijalne stope rasta 2020/2019
Poslovni prihodi (mil HRK)11.63213.20614%14.3578,7%
Izvoz (mil HRK)3.8554.55918%5.64723,9%
Udio izvoza u poslovnom prihodu (%)34%36%4%39%9,3%
Broj zaposlenika prema satima rada18.24420.51512%22.69210,6%

Obrada: Tajana Barančić, Astra poslovni inženjering d.o.o.

Što dalje? Kakva će biti 2021.?

Ovaj puta su se moji ispitanici usudili komentirati očekivanja za 2021.godinu. Naime, u lipnju kad bih to pitala, svi bi se grohotom nasmijali. Dakle, niti jedan ispitanik nije odgovorio da očekuje pad prihoda, izvoza ili zaposlenika. Nekolicina očekuju da će ostati i iduće godine na razini 2020., dok njih 90% očekuje rast svih promatranih kategorija. Ovo su sada već relevantna očekivanja jer tvrtke sada već ugovaraju iduću godinu, budgeti njihovih kupaca za 2021.su definirani i dosta je jasna situacija (naravno, ako nas globalno stanje s pandemijom ili nekom drugom kataklizmom ne omete). Dakle, očekujemo veće stope rasta u 2021.godini, što bi ujedno mogle biti i rekordne do sada.

Autorici za dušu nova rubrika „jeste li znali“

Kako god na kraju završila ova godina, u odnosu na ostatak gospodarstva, I(C)T će rasturiti.

„I told you sooooo“ svima onima koji su mi govorili (još prije 7,8 godina) da je IT sektor bez veze, da je to šačica nekih inženjerčića koji nikad neće biti relevantni za hrvatsko gospodarstvo. Nadam se da čitate i da se prepoznajete.

Ponovit ću par brojki za rubriku „jeste li znali“:

  • ICT (čitav, ne samo IT) je u 2019. imao prihode od 41 milijardu kuna, čitava prehrambena industrija je imala 36,5 milijardi a metalna 19,5 milijardi kuna. Dakle, veći smo od obje perjanice prerađivačke industrije. Pritom smo imali izvoz od 9,6 milijardi kuna (više od obje navedene industrije)
  • ICT je ostvario dodanu vrijednost od 17,8 milijardi kuna što je više od prehrambene i metalne industrije zajedno!
  • ICT zapošljava 41.437 ljudi u 2019.godini, za usporedbu, prehrambena industrija zapošljava 45.926 ( s puno nižim plaćama), a metalna 37.848 ljudi (također s neusporedivim plaćama). Je li i dalje govorimo o nebitnoj „šačici programera“???
  • Stope rasta prihoda, izvoza i zaposlenosti višestruko su veće od prosjeka gospodarstva
  • Preko 50% svih RD projekata se provode u IT sektoru. Bitno da IT nema svoje vertikalno prioritetno područje u Strategiji pametne specijalizacije. Ne znam više kojem božanstvu da se molim da u ovoj novoj Strategiji pametne specijalizacije koja se sada radi IT bude vertikala i dobije napokon poziciju koju zaslužuje…

Tražili smo porezna rasterećenja, ukidanje parafiskalnih nameta, neoprezive isplate zaposlenicima, veće kvote za IT obrazovne smjerove, porezne olakšice, IT kao vertikalu u Strategiji pametne specijalizacije… mijenjali ste na kapaljku i nismo još ni izbliza sve riješili.

Zamislite sad, svi vi koji ste imali moć o tome odlučivati zadnje desetljeće, što bi bilo da ste nas poslušali? Što bi bilo da ste odlučno radili poreznu i administrativnu giljotinu, a ne popuštali na kapaljku? Kakve bi ove brojke danas bile? Možda bi ove godine pad BDP-a bio manji da su ove firme imale bolje okruženje za rast i razvoj svih ovih godina, jer bi njihovo učešće u ukupnom BDP-u bilo veće?

Ne znam hoće li se ostvariti brojke iz ove ankete, ali sigurna sam da će za IT godina biti solidna, unatoč izazovima. Bravo ekipa!

Podijeli:

 

Vezane objave