Na temelju nedavne globalne analize 22,5 milijuna internetskih stranica online trgovina u vlastitoj bazi podataka Scamadviser.com je utvrdio da 3 % web stranica imaju povjerenje ispod 30 %, a 13% analiziranih web mjesta ima povjerenje ispod 70 %.

Scamadviser.com je provjeru izvšio svojim algoritmom koji koristi 40 neovisnih izvora podataka. Preko 2,5 milijuna kupaca mjesečno koristi Scamadviser.com kako bi provjerio vjerodostojnost web trgovina. Provjera se IP adrese web-poslužitelja, dostupnosti kontakta na web lokaciji, ocjene korisnika za web lokaciju… Inače, Scamadviser.com upozorava potrošače ne samo na prevare s online kupovinom (webshopovi koji se nikada ne isporučuju), nego i na web mjesta za krađu identiteta, zloglasne pošiljatelje neželjene pošte i internetske trgovine na kojima se prodaju lažni proizvodi.

Globalni prosjek po zemljama je da od 2 do 3 % internetskih stranica ima povjerenje u online trgovine ispod 30 %, te od 7 do 8 % ispod 70 %. Osim nekoliko vrlo malih zemalja (Eritreja, Tuvalu, Benin, Svazi), Kina ima najnepouzdanije internetske stranice (12 %), a slijede ih Sjedinjene Države s 9 %.

Među većim zemljama, Grčka, Mađarska, Argentina i Danska su zemlje s najmanjim brojem internetskih prijevara. U takvim zemljama vrši se dubinska provjera web mjesta koje traže oznaku nacionalne domene

Scamadviser je dio Ecommerce Foundation od 2018. godine, zaklada je neovisna organizacija koja radi s nevladinim organizacijama, ecommerce asocijacijama širom svijeta i drugim ecommerce institucijama.

Osim Scamadviser, Ecommerce Foundation objavljuje preko 20 besplatnih ecommerce izvješća godišnje o tome online prodaji ba tržištima preko 50 zemalja, Uz Scamdviser Ecommerce Foundation ima i projekt EcommerceWiki.org, online zajednice za 40.000 stručnjaka za e-trgovinu te Safe.Shop, Global Ecommerce Trustmark.

državaprosječan postotak povjerenja u online trgovineBroj trgovina s povjerenjem manjim od 30%Postotak trgovina s povjerenjem manjim od 30%Broj trgovina s povjerenjem manjim od 70%Postotak trgovina s povjerenjem manjim od 70%Broj analiziranih online trgovina
Albanija824165%124815%8581
Austrija909261%62155%128860
Belgija925801%30066%47596
Bosna i Herzegovina902793%9699%11043
Bugarska8214612%1063318%59999
Hrvatska933161%25186%40944
Cipar8616273%831414%58399
Češka Republika9223441%148147%215768
Danska9411400,7%64004%162658
Engleska9400%00%22
Estonija853223%180916%11054
Finska924171%17426%29421
Francuska91112402%386268%462517
Njemačka89151712%615578%818395
Velika Britanija894475%7619%8834
Grčka945110%33633%106262
Mađarska956530,53%41703%123235
Island851304%48114%3481
Irska916321%37736%59118
Italija9135701%224697%325019
Kosovo81184%8720%445
Latvija843384%129214%9184
Lihtenštajn90452%1296%2002
Litvanija825953%345020%17253
Luksemburg924032%13586%22556
Malta884053%11248%14012
Monako91242%1137%1554
Crna Gora91312%1329%1435
Nizozenska8930401%240248%283221
Norveška946041%37514%85689
Poljska8912662%57979%63938
Portugal898902%490510%51235
Rumunjaska7724346%974925%39289
Ruska Federacija77207134%15616029%542815
San Marino91142%476%789
Škotska9215%15%22
Srbija875393%219111%19865
Slovačka892812%13099%14197
Slovenija902191%13165%25013
Španjolska9231381%196616%307797
Moldavija782806%113426%4366
Kina7515335212%68961353%1294266

Povjerenje u online trgovine iz Hrvatske je među najboljima na globalnoj razini, odnosno na razini uređenih tržišta zemalja u Europi. No, u nekim europskim zemljama povjerenje u online trgovine je nisko. To se odnosi na baltičke zemlje, Bugarsku, Cipar, Island, kao i na zemlje za koje je potreban izrazit oprez prema online trgovinama kao što su Albanija,  Rumunjska, Moldavija i Rusija.

Podijeli:

Vezane objave