EU jača kibernetičku sigurnost novom NIS2 direktivom
NIS direktiva Europske unije o kibernetičkoj sigurnosti usvojen je 2016. godine i bila je prvo europsko zakonodavstvo o kibernetičkoj sigurnosti. Kroz Direktivu od pružatelja kritične infrastrukture i usluga zahtijeva se provedba odgovarajućih sigurnosnih mjera, prije svega upravljanje kibernetičkim rizikom i održavanje otpornosti u slučaju incidenta. Uz bolju kibernetičku zaštitu u EU postalo je očito i da prva verzija zajedničkih kibernetičkih sigurnosnih pravila ima neke nedostatke.
Naime, digitalna transformacija (migracija u računalni oblak, nagli rast IoT-a, snažno povećani rad na mreži potaknut pandemijom, itd.) proizvelo je i nove rizike. Stoga je bilo nužno ažuriranje NIS direktive, koje je dobilo privremenu suglasnost Europskog parlamenta prije njenog konačnog usvajanja.
Širi opseg primjene
Direktiva NIS2 pokriva nove sektore, odnosno proširuje opseg onoga što se definira kritičnom infrastrukturom, te sada uključuje energiju, promet, financijska tržišta, zdravstvo i ukupnu digitalnu infrastrukturu. Prema novim pravilima organizacijama je skraćen rok ta prijavu incidenata, sada ih moraju prijaviti mjerodavnim institucijama u roku od 24 sata. Nove odredbe također proširuju i propise koji reguliraju upravljanje i otkrivanje ranjivosti, testiranje kibernetičke sigurnosti i učinkovitu upotrebu enkripcije. NIS2 također ima za cilj bolje osigurati opskrbne lance.
NIS2 također uključuje zahtjevnije mjere nadzora za nacionalna tijela. Direktiva nameće strože zahtjeve za provedbu i ima za cilj uskladiti režime sankcija u državama članicama EU-a.
Iznimka obrana i nacionalna sigurnost
Nova direktiva navodi da “rješenja za zakonit pristup informacijama u end-to-end šifriranim komunikacijama moraju održavati učinkovitost enkripcije u zaštiti privatnosti i sigurnosti komunikacija, istovremeno pružajući učinkovit odgovor na kriminal”.
Ipak, u pogledu područja primjene, Europsko vijeće predlaže izuzimanje organizacija koje djeluju u područjima obrane, nacionalne sigurnosti i javne sigurnosti iz Direktive. Iznimka se također odnosi na provođenje zakona, pravosuđe, parlamente i središnje banke.
Nakon što direktiva stupi na snagu, zemlje članice EU-a imaju 21 mjesec da ugrade odredbe u svoje zakonodavstvo.
Podijeli:
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.