EllaLink kabel između Južne Amerike i Europe
Nakon izravne optičke kabelska veza između Južne Amerike i Europe 2000. godine postavljenjem podmorskog kabela Atlantis-2 između Argentine i Portugala, s konekcijom u Brazilu, Zelenortskim otocima, Senegalu i Kanarskim otocima (Španjolska) Europa i Južna Amerika iduće će godine dobiti novu podmorsku optičku komunikaciju.
14. prosinca 2020. godine EllaLink, vlasnica podmorskog kabela i Alcatel Submarine Networks (ASN), tvrtka za proizvodnju i primjenu kabelskog sustava, izvele su sidrište EllaLink kabela na Beach of the Future u glavnom gradu brazilske države Ceará Fortalezi. Veza između Fortaleze i Sinesa u Portugalu, udaljenost od oko 6.000 km, uspostavljena je u siječnju ove godine, a novi optički kabel trebao bi biti u upotrebi u drugom tromjesečju 2021. godine.
Posredna veza preko Sjeverne Amerike
Postojeći optički kabel između Europe i Južne Amerike Atlantis-2 nije udovoljio naraslom podatkovnog prometa, budući da mu je kapacitet 40 Gb/s. Zbog toga su se od 2014. godine 3 druga kabelska sustava (Globenet, SAC i SAm-1) s mnogo većim kapacitetom, naprednije tehnologije DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing), izgrađena oko 2000. godine između Sjeverne Amerike i Južne Amerike, koristili kao posredna veza za narasli podatkovni promet između Europe i Južne Amerike.
Novi transatlantski kabel između Europe i Južne Amerike imat će maksimalni kapacitet od 72 Tb/s), od čega će više od 9% (6,75 Tb/s), biti namjenski za istraživanja i obrazovanja (R&E) zajednice u Latinskoj Americi i Europi.
Znanstvena suradnja
EllaLink je u stvari jedan od dva glavna cilja programa BELLA (Izgradnja europske veze s Latinskom Amerikom). Drugi je pružanje odgovarajuće povezivosti latinoameričkog pristupa kabelu EllaLink za nadogradnju istraživačke i obrazovne mreže (R&E) Latinske Amerike. R&E mreže u Latinskoj Americi koje sudjeluju u programu BELLA uključuju nacionalne mreže Brazila (RNP), Čilea (REUNA), Kolumbije (RENATA) i Ekvadora (CEDIA ), kao i latinoamerička regionalna mreža (RedCLARA). Svaka od tih nacionalnih mreža ima povezivost s EllaLinkom od 100 Gb.
Iz Europe u programu BELLA sudjeluju RENATER (Francuska), DFN (Njemačka), GARR (Italija), FCT | FCCN (Portugal) i RedIRIS (Španjolska), te Europska regionalna mreža za istraživanje (GÉANT). Ulaganja s europske strane podržava Europska komisija, a s latinskoameričke strane financijskom potporom nacionalnih mreža za istraživanje i razvoj izravno uključenih i RedCLARA.
Među R&E aplikacijama, predviđeni kapacitet EllaLink kabela će se koristiti za znanstvenu suradnju istraživače iz dviju regija kao što su podaci europske satelitske konstelacije za promatranje Zemlje Kopernik, eksperimente iz fizike visoke energije koji uključuju akcelerator čestica u Europskom centru za nuklearna istraživanja (CERN) i upotrebu optičkih (ESO) i radio (ALMA) teleskopa, između ostalog smještenih u Čileu.
Nova veza također će značajno smanjiti efektivno zakašnjenje širenja signala između Europe i Južne Amerike s kraja na kraj, u nekim slučajevima i do 50%, omogućujući veću interaktivnost (brži odgovor) istraživača koji pristupaju udaljenim podacima na drugom kontinentu .
Očekuje se da će druga faza proširenja EllaLinka obuhvatiti konekcije za Maroko, Las Palmas (Kanarski otoci, Španjolska), Mauritaniju, Senegal, Kourou (Francuska Gvajana) te São Paulo i Rio de Janeiro (Brazil).
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.