Nvidijina tržišna kapitalizacija uspoređuje se s najbogatijim zemljama

Nvidia je bila prva - i jedina - tvrtka koja je ikada dosegla procjenu od 5 bilijuna dolara, u jednom trenutku nakratko premašivši njemački BDP

Gorden Knezović srijeda, 21. siječnja 2026. u 11:25

Sa samo 36 tisuća zaposlenika, Nvidia je vrijedna više od godišnjeg japanskog BDP-a, koji pokreće 124 milijuna ljudi.

Proizvođač čipova Nvidia toliko je narastao da tržišna kapitalizacija tvrtke sada konkurira gospodarstvima cijelih zemalja G7.

Koristeći Nvidijinu procjenu vrijednosti od Yahoo Financea i podatke o nominalnom BDP-u iz MMF-ovog World Economic Outlooka, Nvidijina tržišna kapitalizacija od otprilike 4,6 bilijuna dolara "rangirala bi se" kao četvrto najveće svjetsko gospodarstvo - odmah iza SAD-a, Kine i Njemačke.

Nvidijin rast vrijednosti u posljednjih nekoliko godina bio je skoro povijesni. U 2025. godini nadmašio je BDP nekih od najbogatijih država poput Japana, Indije i Ujedinjenog Kraljevstva.

Iza Nvidijinog skoka u procjeni vrijednosti stoji kombinacija ulaganja u AI infrastrukturu, širenja slučajeva upotrebe AI-a i nestabilan softverski ekosustav.

Ogroman val ulaganja u AI infrastrukturu slio se u ubrzano računalstvo, a Nvidia je bila u središtu toga.

Potražnja je više puta premašila ponudu, a u svojoj najnovijoj objavi o zaradi za fiskalni kvartal, izvršni direktor Nvidije Jensen Huang potvrdio je da je „prodaja Blackwella izvanredna, a cloud GPU-ovi su rasprodani“, ističući koliko brzo kupci kupuju AI čipove i cloud pristup njima.

Istovremeno, priča o umjetnoj inteligenciji proširila se izvan chatbotova. Nvidia je sve više sljedeći korak tehnološkog procvata definirala kao „fizičku umjetnu inteligenciju“ – robote, autonomiju i industrijske sustave – proširujući percipirano dugoročno tržište za svoju računalnu platformu.

Jensen Huang, CEO Nvidije 📷 NVIDIA
Jensen Huang, CEO Nvidije NVIDIA